Incident na havajském ostrově Niihau aneb Jak jeden japonský pilot málem zničil celou místní ekonomiku

Ostrov Niihau je nejmenší ostrov z Hawajského souostroví, který se stal slavným díky incidentu Niihau.

i Zdroj fotografie: Uživatel Christopher P. Becker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Niihau je nejmenší obydlený ostrov Hawajského souostroví. Od 19. století se jedná o soukromý majetek.  Nachází se v severovýchodní části Tichého oceánu a v roce 2010 na něm žilo přibližně 170 obyvatel. Nejprve byl ostrov známý pouze jako turistický cíl. Postupem času se však ostrov začal zviditelňovat i díky jiným věcem. Byl zde natočen film, který zná téměř každý. Díky němu se turistický zájem o Niihau ještě rapidně zvětšil.

Ostrov koupila dcera bohatého skotského obchodníka

Ostrov vlastnila Elizabeth McHutcheson Sinclair, dcera bohatého skotského obchodníka. Koupila ho v roce 1864 a ten samý rok se stala vdovou. Zůstala sama na výchovu pěti dětí, které měla s Františkem W. Sinclairem, za kterého se provdala. Ostrov koupila za 10 000 dolarů a vládla na něm až do své smrti v roce 1892.

iZdroj fotografie: knudsentrust.org / Creative Commons / Public Domain

Následně byl začleněn ke Spojeným státům

Havaj patřil pod Spojené státy až od roku 1898, kdy došlo k vojenskému zásahu. Oficiálně bylo souostroví začleněno jako stát mnohem později, a to v roce 1959. Navzdory tomu, že útok na Pearl Harbor proběhl mnohem dříve, už tehdy zde byla hlavní námořní letecká základna v Pacifiku.

Únikový plán pro nouzové přistání měl malý háček

Při útoku na Pearl Harbor byla Americká letadla zastaralá a pomalá. Jedno po druhém bylo sestřeleno a v případě, že musel některý z pilotů nouzově přistát, měl k tomu určený právě ostrov Niihau, kde by jej následně mohla vyzvednout a zachránit loď nebo ponorka. Tento na první pohled promyšlený plán měl však jeden háček. Tím byli obyvatelé ostrova. Bylo jich přibližně 136, ale i to byl značný problém.

Nouzové přistání japonského pilota

Japonský pilot Nishikaichi byl donucen přistát na ostrově. Jeho letadlo se na poli zamotalo do drátěného plotu. Nishikaichi stále nevěděl o útoku na Pearl Harbor, a když jej tamní obyvatelé vytáhli z trosek letadla, vzali ho do města a večer uspořádali večírek. Nejprve se k němu chovali slušně. To se však změnilo, když na ostrov dorazila zpráva o útoku Japonců na Pearl Harbor. Následně byl Nishikaichi vzat do vazby, a protože na ostrově nebylo žádné vězení, drželi jej až do příjezdu majitele ostrova, kterým byl Aylmer Robinson.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain

Uvěznění japonského pilota

Jediná komunikace mezi ostrovem a okolním světem vedla přes lodě, které proplouvaly. Z toho důvodu ostrované nevěděli, že byla značně omezena námořní doprava. Tento krok vedl k tomu, že se zrušila i plánovaná návštěva majitele ostrova, což místní nevěděli a netrpělivě na něj čekali. Japonský pilot byl umístěn do Hradova domu, kde byli nasazeni čtyři strážci, aby jej hlídali.

iZdroj fotografie: Uživatel Franzen David / Creative Commons / Public Domain

Strážci však svou úlohu nesplnili, a když byli tři venku a jeden hlídal, nastalo spiknutí. Několik lidí toužilo po dokumentech, které měl pilot u sebe při nouzovém přistání. Obsahovaly totiž tajné mapy, kódy a plán útoku včetně možné třetí vlny, ke které nikdy nedošlo.

Nishikaichimu se podařilo uprchnout

Po útěku se Nishikaichi vrátil k vraku letadla, aby kontaktoval armádu. To se mu však nepovedlo, a tak se pouze vyzbrojil a letadlo zapálil. Následně šel do domu Kaleohana, který měl mít tajné dokumenty z letounu, a ve snaze zničit tyto cenné papíry jej zapálil. Následující den konečně dorazil na ostrov Robinson i se skupinou vojáků. Mezitím se podařilo Kaleohanovi dostat na sousední ostrov a varovat úřady.

iZdroj fotografie: Uživatel US Army / Creative Commons / Public Domain

Někteří lidé byli zatčeni za pomoc Japonskému pilotovi a čekal je soud. Celý incident nakonec přinesl podpis nových výkonných nařízení, která zmocnila ministra války k uvěznění Američanů japonského původu během války. Přímo na Hawaji však situace nebyla tak jednoduchá, protože tato populace tvořila přibližně 90% všech tesařů, pracovníků v dopravě a zemědělců. Jejich uvěznění by tedy zničilo celou místní ekonomiku.

Zdroj: Magnusmundi

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články