Inovativní zbraně, které z americké armády udělaly sílu značně převyšující své soupeře

Síla armády záleží nejen na počtu jejích vojáků a výcviku. Důležité je se soustředit na neustálý vývoj technologií. Bez nich převaha rychle zmizí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ozbrojené síly USA jsou v posledních desetiletích tou nejmocnější silou, jaká kdy existovala. I když ve světě existují silné armády, například čínská a ruská, které jsou i početnější, americké se rovnat nemohou. Její převaha je větší než bývala například převaha starověkého Říma nad svými soupeři. Nesouvisí to s počty vojáků, protože vojáků USA nejvíce nemají. Je to hlavně a jejich výcviku a moderních zbraní. Zde jsou inovace, které k tomu v historii přispěly.

Gatlingův kulomet

Zbraň byla poprvé nasazena během občanské války, která je dosud nejkrvavějším konfliktem amerických dějin. Byla to jedna z prvních rychlopalných zbraní na světě. Tvořil ji svazek rotujících hlavní a zbraň vyřešila problém dodávky střelného prachu a střel nutných k nepřetržité střelbě. Armáda byla k inovativní zbrani nejprve velmi skeptická. Když ji Richard Jordan Gatling vylepšil, aby byla schopna vystřelit 350 ran za minutu, nakonec kývla. Poprvé byla nasazena roce 1864 v bitvě u Petersburgu ve Virginii.

iZdroj fotografie: Max Smith / Public Domain

Atomová bomba

Spojené státy byly první zemí, která vyrobila a která jako jediná použila atomovou bombu ve válečném konfliktu. Projekt jejího sestrojení začal v roce 1939. Poté, co Japonsko napadlo Pearl Harbor, práce na ní velmi zrychlily. Bylo to umocněno hlavně obavami, že nacistické Německo na ní pracuje také. USA nakonec byly první, kdo měl hotovou funkční zbraň. Použily ji 6. srpna proti Hirošimě a o tři dny proti Nagasaki v Japonsku. Tváří v tvář naprosté zkáze pak japonský císař přiměl vládu, aby souhlasila s kapitulací.

iZdroj fotografie: U.S. DOE / Public Domain

Přesně naváděné zbraně

Pokud za druhé světové války bylo nutné letecky zničit nějaký cíl, bylo třeba k němu většinou poslat velký počet bombardérů. Ty shodily množství bomb s malou přesností a doufaly, že se nějaká trefí. To se začalo měnit za války ve Vietnamu, kdy se začaly používat přesně naváděné zbraně. Ke zničení cíle tak najednou postačoval jediný letoun. V roce 1972 takových zbraní bylo jen několik, ale USA v jejich vývoji pokračovaly. V roce 2015 byla již většina zbraní přesně naváděna. Americký náskok se ztrácí, protože ekvivalenty dnes mají i jiné státy.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Letadla stealth

V 60. a 70. letech ohromným tempem rostla síla pozemních vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců, která se opírala o mohutné mechanizované jednotky. Reakcí byl vývoj letounů stealth s malým radarovým průřezem, která by bylo obtížné zachytit a mohly by tyto síly snadněji ničit ze vzduchu. Výsledkem byl bombardér F-117. Letectvo ve vývoji pokračovalo a dnes disponuje stroji F-22, F-35 a B-2, které schopnost stealth mají. Výsledkem je skutečnost, že americké letectvo je dnes bezkonkurenčně nejsilnější na světě.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Lidmi ovládané drony

Jedním z největších problémů moderních konfliktů je to, jak ochránit lidské životy. Velké ztráty jsou problém politický, navíc léta trénovaný člověk se dá na rozdíl od techniky mnohem obtížně nahradit. Řešením byla letadla, která se dala pilotovat na dálku. MQ-1 Predator byl původně jen průzkumný stroj, ale brzy se jej podařilo vybavit zbraněmi. Jeho nástupci disponují ještě lepšími schopnostmi a drony dnes má i mnoho dalších armád. Velmi vážně se uvažuje i o konstrukci klasických bojových letounů, které budou pilotované na dálku.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Znáte příklady zbraní, kterými americká armáda předběhla své soupeře?

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články