Inspirující projev statečnosti amerického důstojníka při boji s japonskou flotilou. Po velkém vítězství šel hrdě ke dnu se svou ponorkou

Plukovník E. E. Evans projevil velkou statečnost při boji s japonskou flotilou, kde se držel svého slibu za žádnou cenu neustoupit a jít do boje.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Vojenská jednotka, která se v té době nacházela u zálivu Leyte, pod velením admirála Cliftona Spraguena, měla jen několik malých torpédoborců a pár letadlových lodí. Mezi nimi byl i malý torpédoborec USS Johnston, pod vedení nadporučíka Ernesta Edwina Evanse.

Důstojník Ernest E. Evans

Evans sloužil jako mladší důstojník na palubě USS Alden, který musel ustoupit z bitvy, na což nikdy nezapomněl. Když dostal na starost velení USS Johnston, prohlásil, že má v úmyslu postavit se do cesty každému nepříteli a pokud se to někomu nelíbí ať odejde.

iZdroj fotografie: Unsplash

Útok japonské flotily

Dne 25. října, udělal ráno poručík Bill Brooks rutinní leteckou prohlídku. Byl v šoku, když uviděl Kuritovu flotilu. USS Johnston byla nejblíže japonské flotile, která se k nim blížila. Evans nařídil své posádce aby se připravili k boji a zaútočili. Cílem byl křižník Kumano. Evans si stál za svým slibem, že neustoupí a postaví se jím do cesty za každou cenu.

Cíl křižník Kumano

USS Johnston, se vrhl vpřed proti křižníku Kumano, který byl téměř o polovinu větší. Evans chtěl potopit křižník svými děly, ale ty měli dostřel jen 5 mil. Aby získali dostatek času, začali střílet, když byli 10 mil daleko. Střelec Robert Hagan namířil svůj teleskopický zaměřovač. Vystřelil, ze všech pěti děl, která byla vybavena analogovým řízením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hagan věděl, že jeho střely nemohou proniknout trupem Kumana. Zamířil na most, z 200 ran s křižníkem otřáslo asi 40 ran. Ostatní torpédoborce se ujali vedení nadporučíka Evanse a letadla vzlétla, aby zaútočila na Japonce.

Johnson se dostal do těžké palby, ale podařilo se mu vystřelit jedno z prvních torpéd na vzdálenost 5 mil. Zasáhli Kumano, které znovu zahájilo protiútok a odpálilo most na Johnstonu, někteří členové posádky zemřeli a Evans byl popálen.

Kumano jde ke dnu

Poručík William Gallagher vypálil ze svého letadla první vzdušné torpédo, to zasáhlo Kumano a potopilo ho. Dodnes se neví jestli za potopením Kumana stál Gallagher nebo USS Johnston pod vedením Evanse. Možná oba.

iZdroj fotografie: Pixabay

Křižník Suzuya, při pokusu o záchranu přeživších z Kumana, potopil Evans další salvou torpéd. USS Johnston byl ovšem v dezolátním stavu a nakonec nadporučík vydal rozkaz, aby všichni opustili loď, že jde ke dnu.

Z původních 327 mužů na palubě přežilo 141. Plukovník Evans se potopil i se svojí lodí, jeho tělo nikdy nebylo nalezeno. Byla mu udělena posmrtná medaile cti, za záchranu flotily před zničením.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články