Jak probíhal osudný let č. 93? Pasažéři přichystali na teroristy past, zabránili zničení Kapitolu i Bílého domu

Oslava odvahy pasažérů letu č. 93 se stala jedním z hlavních motivů oslav dvacátého výročí teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 se nesmazatelně vryly do kolektivní paměti celého západního světa. Zatímco tři ze čtyř letadel své cíle v podobě budov Světového obchodního centra a Pentagonu nalezly, to čtvrté se díky odvaze cestujících zřítilo daleko od svého původního cíle. Dnes tam hrdinství cestujících a posádky připomíná národní památník.

Příběh letu č. 93 z 11. září 2001

Let společnosti United Airlines, který obsluhoval Boeing 757-222 s registrací N591UA, odstartoval z letiště Newark v New Yorku s 37 pasažéry a sedmi členy posádky. Mezi cestujícími byli i čtyři únosci Sajíd al-Ghamdí, Ahmed al-Námí, Ahmed al-Haznáwí a Zijad Jarrah.

iZdroj fotografie: Pixabay

Let č. 93 mířící do San Francisca se z dráhy letiště Newark odlepil v 8:42. O čtyři minuty později narazilo první letadlo do severní věže WTC. V 9:03 došlo k druhému nárazu do jižní věže a v tuto chvíli bylo zřejmé, že Spojené státy jsou terčem předem připraveného a koordinovaného útoku. Právě v těchto minutách dosáhl let 93 letové hladiny a piloti obdrželi zprávu o probíhajícím útoku.

Únos a boj cestujících s teroristy

Jak přesně pronikli teroristé do kabiny nevíme a už to asi nikdy nezjistíme. V 9:28 se však ozval signál Mayday a bylo slyšet, že v kokpitu probíhá potyčka. O tři minuty později se cestujícím ohlásil Zijad Jarrah, představil se jako kapitán a oznámil jim, že v letadle je uložena bomba. Řekl také, že letadlo se otáčí, míří na letiště a bude probíhat vyjednávání. Ve skutečnosti se ale letadlo otáčelo na Washington, kde mělo zasáhnout buď Kapitol nebo Bílý dům.

Z pohledu dnešního cestujícího, který je zvyklý na surfování po internetu nebo chatování během letu, nikoliv však na telefonování, nastala netypická situace. Před dvaceti lety byly běžnou součástí výbavy letadel na amerických linkách satelitní telefony. Cestující jejich prostřednictvím začaly telefonovat svým blízkým a dozvěděli se o útocích v New Yorku.

iZdroj fotografie: Uživatel Monumentmike / Creative Commons / CC BY

Na základě těchto informací zjevně vzniklo mezi cestujícími rozhodnutí o tom, že se pokusí vniknout do kokpitu a únosce přemoci. V telefonátu, uskutečněném v 9:50, řekla jedna z letušek svému manželovi, že vaří vodu, kterou chtěli použít jako zbraň. Otázkou je, zda k tomu skutečně došlo. Přesný průběh dalších událostí není přesně známý.

Záznamové zařízení vydalo svědectví o tom, že v 9:58 se cestující prokazatelně pokoušeli vniknout do kokpitu a mezi únosci probíhala vzrušená diskuse o tom, jak postupovat dále. Již nikdy se bohužel nedozvíme, zda se cestujícím opravdu podařilo dveře otevřít, anebo se únosci ještě předtím rozhodli s letadlem havarovat.

Jistě je to, že v čase 10:11:03 letadlo letu 93 narazilo o země u vesnice Shanksville v Pensylvánii, asi 100 km jihovýchodně od Pittsburghu. V médiích se informace (nejprve samozřejmě jako nepotvrzené) o dalším uneseném letadle začaly objevovat asi hodinu poté.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články