Jak probíhal útok mrtvých mužů? Ruští vojáci plivající krev a vnitřnosti Němce zahnali

V první světová válce byly poprvé v masovém měřítku nasazeny chemické zbraně. Pokud proti nim vojáci neměli ochranu, zanechávaly je v hrozném stavu.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: George H. Mewes / Public Domain
i Zdroj fotografie: Hugo Vogel / Public Domain
i Zdroj fotografie: Marc Romanych / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Wojsyl / Creative Commons / CC BY-SA
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Na konci 19. století vyrostla v dnešním východním Polsku, které tehdy bylo součástí carského Ruska, mohutná pevnost Osowiec. Měla bránit ruské hranice přes případným německým útokem. Svoje uplatnění našla v první světové válce, kdy se Německo ocitlo s Ruskem ve válečném stavu. Ruští vojáci ji urputně bránili skoro jeden rok.

První útok Němcům nevyšel

Německý útok začal v září 1914. Proti pevnosti císařské armáda vyslala 40 praporů. Když se Němci dostali na dostřel, začali pevnost bombardovat z děl. Podařilo se jim ji poškodit, ale každý útok ruské jednotky odrazily. Později Rusové přešli do protiútoku a podařilo se jim německé dělostřelectvo dostat z dostřelu. Tím ale bitva teprve začínala.

iZdroj fotografie: George H. Mewes / Public Domain
Ruští vojáci za 1. světové války

Na jaře 1915 to Němci zkusili znovu. Tentokrát se rozhodli, že nasadí to nejlepší, co měli k dispozici. K pevnosti dotáhli i dělo ráže 420 milimetrů přezdívané Tlustá Berta. To bylo určené k ničení pevností, ale ani s jeho pomoci nedokázali Němci prorazit. Konflikt se tu změnil v poziční boje. Ty se až v létě rozhodl ukončit známý německý velitel Paul von Hindenburg.

iZdroj fotografie: Marc Romanych / Public Domain
Tlustá Berta

Plynové masky vojáci v pevnosti neměli

Ten naplánoval útok za použití dělostřelectva, ale především otravných plynů. Němci věděli, že Rusové nemají plynové masky, a proto pro ně bude takový útok smrtící. Když se 6. srpna změnil vítr tak, že vál směrem od německých linií k pevnosti, vypustili Němci chlor a brom. Chemikálie spálily trávu i stromy v pevnosti a okolí. Když jedy pronikly dovnitř, znamenaly pro mnoho ruských vojáků krutou smrt.

iZdroj fotografie: Hugo Vogel / Public Domain
Paul von Hindenburg

V tu chvíli zaútočilo několik německých praporů. Plyn ale nezabil všechny ruské vojáky. Ti se snažili chránit mokrými hadry a část z nich přežila. I když měli popálené obličeje a vnitřnosti, přesto se vzchopili obraně a protiútoku. Když Němci viděli, jak se proti nim hrnou vojáci vykašlávající krev a vnitřnosti, dali se v panice na útěk. Ruská střelba mnoho z nich zabila. Dnes se události říká útok mrtvých mužů.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Velitel pevnosti Vladimir Karpovich Kotlinsky

Ani hrdinný odpor ruských obránců ale pevnost nezachránil. Kvůli jiným německým akcím hrozilo, že ji nepřítel obklíčí. O dva týdny později nakonec Rusko posádku evakuovalo. Armádní jednotky ji využívaly i za druhé světové války a po ní. V současnosti je část pevnosti přístupná turistům a další část stále patří polské armádě.

iZdroj fotografie: Uživatel Wojsyl / Creative Commons / CC BY-SA
Pevnost v současnosti

Jak se díváte na nasazení chemických zbraní v konfliktech?

Zdroj: Wearethemighty

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články