Děsivá japonská zbraň využívána pro sebevražedné útoky za účelem zničení tanků. Při pohledu vstávají chlupy hrůzou

Japonsko nemělo během války dostatečně účinné protitankové zbraně. Muselo se tak spoléhat na sebevražedné útoky svých vojáků, kteří ničili požadované vozidla.

i Zdroj fotografie: Ian Armstrong / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Japonsko bylo ve druhé světové válce známé svými sebevražednými útoky proti nepřátelům. Japonci totiž pochopili, že tradiční válka k zastavení Spojených států nestačí. Navíc také věřili, že ten, kdo se obětuje v sebevražedném útoku za svou zemi, bude mít lepší posmrtný život a bude považován za hrdinu. Sebevražedné útoky se prováděly různými způsoby. Jeden takový způsob byl dokonce používán pro útoky proti nepřátelským tankům.

Často používané sebevražedné útoky

Tento způsob útoku byl považován za nákladný, ale účinný způsob obrany proti nepříteli. Japonci si brzo uvědomili, že jedno jejich letadlo naplněné bombami by mělo dostatečnou sílu na to, aby potopilo celou americkou letadlovou loď. Pro takové účely byly zřízeny japonské speciální útočné jednotky, které se specializovaly na určité formy útoků. Mezi ty nejslavnější sebevražedné útoky se zapsaly kamikadze.

iZdroj fotografie: Vojenská zpravodajská služba / Creative Commons / Public Domain

Kamikadze útoky

Piloti používali pro útoky kamikadze letadla naplněná výbušninami, která představovala rakety s lidským naváděním. Pokud se Japoncům povedl úspěšný kamikadze útok, byla tato forma obrany a útoku proti nepříteli velmi účinná. Často se však stávalo, že byl pilot zabit palbou ještě před dosažením cíle anebo letoun vybuchl před místem dopadu.

Při těchto útocích byla využívána nejprve konvenční japonská letadla, ale postupem času byly pro tento účel speciálně navrženy jiné letadla a raketově poháněná Ohka. Další typy sebevražedných útoků využívaly například torpéda s posádkou, čluny a malé ponorky. Tyto útoky byly velmi podporované válečnou propagandou, která hlásala, že každý, kdo zemře v boji za svou zemi, je hrdina.

Vznikla potřeba nové protitankové taktiky

Japonsko nemělo během války na rozdíl od jiných zemí výkonné protitankové zbraně. Z toho důvodu musela být vytvořena nová taktika a vybavení, které mělo pomoct s likvidací nepřátelských tanků. Jedna metoda spočívala ve výpadovém dolu a 2 metry dlouhém pólu zakončeným výbušnou náloží. Tyto zbraně poprvé spatřili vojáci USA v roce 1944, kdy už bylo Japonsko opravdu zoufalé.

iZdroj fotografie: Americké ministerstvo obrany / Creative Commons / Public Domain

Použití protitankových zbraní vyžadovalo sebevraždu

Dřevěná tyč zbraně sloužila jako držadlo a na konci byla v kovovém pouzdru tvarovaná výbušná nálož. Základna pouzdra měla plochý tvar a přivařené kovové nohy, které udržovaly náboj v ideální vzdálenosti od brnění pro lepší průnik. Lunge lom měla hmotnost 6,5 kg, a součástí byly 3 kg výbušnin. Dřevěná rukojeť se zasunula do kovového pouzdra pomocí trubky a následně byla zajištěna proti sklouznutí bezpečnostním kolíkem.

Po odstranění bezpečnostního kolíku bylo možné tyč volně zasunout do výbušného pouzdra a aktivovat rozbušku. Tyto zbraně se používaly pro sebevražedné útoky. Voják nesl zbraň oběma rukama a narazil výbušninou do cíle. To způsobilo sklouznutí rukojeti do pouzdra a spuštění rozbušky. Následná exploze zabije vojáka a zničí požadovaný cíl. Zbraň mohla překonat i 150 mm silný pancíř pod úhlem 90 °.

iZdroj fotografie: Musée Annam / Creative Commons / Public Domain

Útok na nepřátelský tank nastal po dosažení vhodné pozice

Výpadový důl byl hojně používán jako součást japonské protitankové taktiky. Japonští vojáci se snažili nalákat nepřátelský tank do zranitelné pozice a pak zaútočili. Mimo tuto zbraň mělo Japonsko k dispozici i další protitankové metody, a většina z nich také vyžadovala sebevraždu. V některých případech dokonce voják běžel na tank s vestou plnou výbušnin.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články