Hamburger Hill: Jedna z nejkrvavějších bitev během války ve Vietnamu, ze které i po letech běží mráz po zádech

Za jednu z nejkrvavějších bitev, které se během války ve Vietnamu odehrály, je bezpochyby považován Hamburger Hill. Boje vypukly 10. května roku 1960.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain
                   

Bitva o Hamburger Hill, známá také pod názvem bitva o horu Ap Bia, byl válečný konflikt vietnamské války, kterého se účastnily na jedné straně jednotky Spojených států amerických a Jižního Vietnamu proti jednotkám Severního Vietnamu na straně druhé. Konflikt trval od 10. do 20. května 1969 a vyžádal si 72 obětí na straně Spojených států. Naproti tomu Severní Vietnam přišel o 630 mužů.

K vypuknutí došlo 10. května 1969

Americké jednotky zahájily v roce 1969 vojenskou operaci nazvanou Apache Snow, která měla za cíl vyčistit lidovou armádu z Vietnamu z údolí A Shau na území jižního Vietnamu. Údolí nacházející se poblíž hranic s Laosem se stalo infiltrační cestou do jižního Vietnamu. Zároveň také poskytovalo útočiště pro PAVN síly. Začátek operace nastal 10. května roku 1969. Ten den se totiž přesunuly do údolí prvky útvaru plukovníka Johna Conmeyho.

iZdroj fotografie: Historický ústav armády Spojených států / Creative Commons / Public Domain

Těžký terén dělal vojákům velké problémy

Jeho síly zahrnovaly například 3. prapor, 187. pěchotu, 2. prapor, 501. pěchotu, 506. pěchotu a 1. prapor. Všechny tyto jednotky získaly podporu také od 3. praporu a 9. námořnictva. Terén v údolí A Shau byl zarostlý hustou džunglí a dobrý přehled na něj bylo právě z kopce 937. Některé jednotky dostávaly příkaz, aby vyhledaly a zničily síly PAVN ve svých určených oblastech. Jeho vojáci byli ale silně vzdušně mobilní, a tak Conmey naplánoval rychlé přesunutí jednotek.

Zajištění strategických poloh

Následující dva dny se pokoušel Honeycutt přemístit svůj prapor do takových míst, aby mohli zahíjit koordinovaný útok. Tento krok mu velmi znepříjemňoval obtížný terén a tvrdý odpor jednotek PAVN. Mezitím však stihli severní Japonci vybudovat propracovaný systém bunkrů a zákopů. Některá vojska byla přímo na místo dopravována letecky, zatímco jiná se musela prokousávat hustou džunglí po svých.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Útoky proti pozicím PAVN

Ve dnech 14. a 15. května roku 1969 zahájil Honeycutt rozsáhlé útoky proti pozicím PAVN, avšak s malým úspěchem. Americké úsilí bylo často zmařeno hustými porosty, ve kterých měli vojáci problémy. Dne 18. května vydal Comney rozkaz ke koordinovanému útoku, který byl rozdělen na dvě části. Jedno vojsko mělo zaútočit ze severu, a druhé z jihu. Vojsko, které mělo na starosti útok ze severní strany, bylo zahnáno a utrpělo velké ztráty.

Poslední den 20. května 1969

Poslední den Hamburger Hill, tedy 20. května, došlo k přistání dvou praporů na severovýchodě a jihovýchodním svahu. Dvě hodiny před polednem pak začal útok na vrchol. Tomu předcházely dvě hodiny letecké podpory a devadesát minut dělostřeleckých útoků. Prapory se do boje pustily současně a do poledne se stihly dostat až na hřeben kopce. V té době započalo ničení bunkrů, které jim zabralo většinu odpoledne. Nakonec byl Hill 937 zajištěn do 17 hodiny odpolední.

Viděli jste zfilmovanou verzi? Co na ni říkáte?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články