Jedna z největších vojenských tvrzí v České republice slouží vojákům dodnes

Tvrz Adam je jednou z největších svého druhu u nás. Díky svému výbornému konstrukčnímu navržení je i přes svůj věk armádou využívána dodnes.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Adam je jedna z největších dělostřeleckých tvrzí u nás, která slaví velké výročí. Přestože se s jeho výstavbou začalo už 10. srpna roku 1936, slouží armádním jednotkám dodnes. Adam byl součástí pevnostního systému na území Orlických hor. Ten byl vybudován v letech 1936 až 1938. Výstavba byla přímou reakcí na politický vývoj u našich sousedů v Německu. Kromě tvrze Adam se měly podle plánu postavit ještě dvě další s názvem Hůrka a Bouda.

Pevnost má vysokou kapacitu

Tato pevnost byla speciálně navržena pro příslušníky 6. praporu 19. hraničářského pluku, kteří tvořili elitu v té době československé armády. Jeho kapacita je 611 vojáků. Tyto jednotky byly speciální v tom, že uměli střílet z houfnice, lehkého a taky těžkého kulometu. Navíc velmi dobře zvládali manipulaci se zbraněmi uvnitř tvrze, tedy v malém a stísněném prostoru pevnosti.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Tvrz Adam se skládá z několika částí

Pevnost Adam se skládá z otočné věže, vchodového objektu, pěchotních a dělostřeleckých srubů. Všechny tyto části jsou navzájem propojeny podzemními prostory. Celá tvrz je konstrukčně navržena tak, že vojáci většinou dovnitř vchází podzemními vstupy a naopak z pevnosti vychází pouze malými nenápadnými výlezy. Tvrz Adam letos oslavila své 85. narozeniny.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Navzdory věku je využíván armádou dodnes

I přes svůj věk je však hojně využívána dodnes. Armáda České republiky ji využívá jako muniční sklad. Jeho velkou výhodou jsou dobré klimatické podmínky v hloubce 20 až 50 metrů pod zemí. Jedná se o stálou teplotu, tlak i vlhkost. Podle plukovníka gšt. Víta Watroby se z hlediska bezpečnosti jedná o naprosto unikátní stavbu. Pro bezpečnost je však nedostupná nejen podzemní část, ale také nadzemní okolí, a to z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví.

Zdroj: Czdefence

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka