V severním Irsku působila jednotka Det | ArmádníZpravodaj.cz

Britská speciální jednotka Det: Tajní vojáci a neopěvovaní hrdinové s jediným cílem

Násilí v severním Irsku trápilo Velkou Británii dlouhá desetiletí. Na potlačení bojůvek a teroristů sem musela nasadit armádu.

i Zdroj fotografie: Uživatel GeorgeLouis / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O akcích britské armády proti násilí v severním Irsku se napsalo mnoho. Méně známou kapitolou jsou ale operace speciální jednotky, kterou pro nasazení ve zdejším konfliktu vytvořila. Operovala velmi skrytě. Měla sledovat severoirské teroristy a jejich stoupence. Díky ní vojáci získali řadu užitečných informací. Několik členů jednotky také během nasazení zahynulo.
Infiltrace agentů IRA

Původně měla obstarávání informacích o Irské republikánské armádě a jejích stoupencích na starosti zpravodajská jednotka britské armády. Ta ale byla infiltrována dvojitými agenty IRA a to byl velký problém, kvůli kterému se nasazení vojáci ocitali v nebezpečí. Proto se armáda rozhodla zřídit jednotku novou – 14. zpravodajský oddíl, který se většinou nazýval zkratkou Det. V Severním Irsku začal působit v roce 1973 a jeho nasazení přineslo mnoho úspěchů.


iZdroj fotografie: Public Domain

Ačkoli se jednalo o speciální jednotku, bylo poprvé v historii možné, aby se jejími členy staly i ženy. Všichni vojáci museli projít speciálním výcvikem, včetně kurzu u slavných britských SAS. Po kandidátech armáda požadovala, aby byli nejen skvělými bojovníky. Museli umět rychle přemýšlet i ve stresových situacích a mít mimořádný pozorovací talent. Navíc bylo nutné, aby byli schopní se rychle samostatně rozhodovat, protože v mnoha misích se ocitli jen jako jednotlivci.

Kamery i štěnice

IRA ke svým operacím přistupovala jako k partyzánské válce, proto bylo nesmírně obtížné proti ní bojovat. Členové jednotky tak měli za úkol především shromáždit dostatek informací, aby pak proti IRA mohla zasáhnout armáda nebo policie. Byli k tomu vybaveni i speciální technikou. Museli vědět, jak používat kamery nebo umisťovat odposlouchávací štěnice. A zároveň ovládat celou škálu zbraní i boj bez nich. I když hlavní dovedností bylo zůstat skrytý a pozorovat.


iZdroj fotografie: Uživatel Fribbler / Creative Commons / CC BY-SA

Členové měli i vybavení připomínající špionážní filmy. Například auta se skrytými kamerami, zbraněmi či speciálním vypínačem motoru. I přes to, že se snažili skrýt, opakovaně se ocitli v přestřelkách, které několik členů stály i život. Například Paula Harmana, jehož v roce 1977 zastřelili v autě, které pak zapálili. V roce 1987 se Det stal součástí speciálních sil Spojeného království. V roce 2005, kdy již byl na severu Irska mír, byl z jednotky vytvořen speciální průzkumný pluk.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 589 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka