Britská speciální jednotka Det: Tajní vojáci a neopěvovaní hrdinové s jediným cílem

Násilí v severním Irsku trápilo Velkou Británii dlouhá desetiletí. Na potlačení bojůvek a teroristů sem musela nasadit armádu.

i Zdroj fotografie: Uživatel GeorgeLouis / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O akcích britské armády proti násilí v severním Irsku se napsalo mnoho. Méně známou kapitolou jsou ale operace speciální jednotky, kterou pro nasazení ve zdejším konfliktu vytvořila. Operovala velmi skrytě. Měla sledovat severoirské teroristy a jejich stoupence. Díky ní vojáci získali řadu užitečných informací. Několik členů jednotky také během nasazení zahynulo.

Infiltrace agentů IRA

Původně měla obstarávání informacích o Irské republikánské armádě a jejích stoupencích na starosti zpravodajská jednotka britské armády. Ta ale byla infiltrována dvojitými agenty IRA a to byl velký problém, kvůli kterému se nasazení vojáci ocitali v nebezpečí. Proto se armáda rozhodla zřídit jednotku novou – 14. zpravodajský oddíl, který se většinou nazýval zkratkou Det. V Severním Irsku začal působit v roce 1973 a jeho nasazení přineslo mnoho úspěchů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ačkoli se jednalo o speciální jednotku, bylo poprvé v historii možné, aby se jejími členy staly i ženy. Všichni vojáci museli projít speciálním výcvikem, včetně kurzu u slavných britských SAS. Po kandidátech armáda požadovala, aby byli nejen skvělými bojovníky. Museli umět rychle přemýšlet i ve stresových situacích a mít mimořádný pozorovací talent. Navíc bylo nutné, aby byli schopní se rychle samostatně rozhodovat, protože v mnoha misích se ocitli jen jako jednotlivci.

Kamery i štěnice

IRA ke svým operacím přistupovala jako k partyzánské válce, proto bylo nesmírně obtížné proti ní bojovat. Členové jednotky tak měli za úkol především shromáždit dostatek informací, aby pak proti IRA mohla zasáhnout armáda nebo policie. Byli k tomu vybaveni i speciální technikou. Museli vědět, jak používat kamery nebo umisťovat odposlouchávací štěnice. A zároveň ovládat celou škálu zbraní i boj bez nich. I když hlavní dovedností bylo zůstat skrytý a pozorovat.

iZdroj fotografie: Uživatel Fribbler / Creative Commons / CC BY-SA

Členové měli i vybavení připomínající špionážní filmy. Například auta se skrytými kamerami, zbraněmi či speciálním vypínačem motoru. I přes to, že se snažili skrýt, opakovaně se ocitli v přestřelkách, které několik členů stály i život. Například Paula Harmana, jehož v roce 1977 zastřelili v autě, které pak zapálili. V roce 1987 se Det stal součástí speciálních sil Spojeného království. V roce 2005, kdy již byl na severu Irska mír, byl z jednotky vytvořen speciální průzkumný pluk.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články