Josephine Bakerová, ikona, jež se stala úspěšným špiónem a vedla dvojí život

Josephine Bakerová vedla poněkud netradiční, ale velmi vzrušující život. Kromě tanečnice a zpěvačky se podílela i na různých tajných misích.

i Zdroj fotografie: Uživatel Anefo / Creative Commons / Public Domain
                   

Josephine Bakerová byla feministickou ikonou, prosazovala občanská práva a stala se také nejslavnější ženou ve Francii během 20. a 30. let. Nejprve se proslavila díky tancům v banánových sukních během filmových vystoupení, kterých se účastnila v hlavní roli. Tato sláva jí napomohla dostat se během druhé světové války i k tajným informacím, k nimž se obyčejný člověk vůbec nedostal.

Život Josephine Bakerové

Narodila se 3. června roku 1906 v St. Louis, Missouri. Vyrůstala v chudobě a bez otce. Když jí bylo 8 let, opustila školu, aby mohla pomáhat rodině při drobných pracích, které je živily. V 16 letech nastoupila do taneční skupiny, se kterou začala cestovat. Roku 1925 odešla do Paříže, kde na ni velký úspěch nečekal dlouho. Nejprve se proslavila jako erotická tanečnice a nakonec jako zpěvačka a filmová hvězda. V roce 1937 získala francouzské občanství a byla ochotna za svou zemi bojovat.

iZdroj fotografie: Hugo van Gelderen / Creative Commons / Public Domain

Začátek války

Francie vyhlásila v září roku 1939 válku Německu a Josepine Bakerová  se přidala do vojenské zpravodajské agentury. Přestože tato agentura obvykle nepřijímala ženy, Josephine byla přijata díky své slávě. Vojenská zpravodajská agentura hledala členy, kteří měli velké známosti, což byl přesně případ Bakerové. Ta nejen, že byla připravena bojovat za Francii, ale také měla blízké kontakty s francouzským odbojem. Byla užitečná zejména při zajištění pozvánek na různé akce pořádané italským nebo japonským velvyslanectvím.

Příchod nacistů do Paříže

V červnu roku 1940 si Bakerová sbalila všechny věci a zamířila jihozápadně od Paříže, kde si pronajala zámek a v něm ukrývala uprchlíky a členy francouzského odporu. V listopadu 1940 se podílela na pašování dokumentů pro generála Charlese De Gaulla. Informace byly napsány neviditelným inkoustem a fotky připnuty na tělo Josephine. Ta pak pokračovala v dalších špionážích v Portugalsku a Španělsku, kde získávala informace o pohybu vojáků.

iZdroj fotografie: Uživatel Noske, JD / Creative Commons / CC BY-SA

Cesta do severní Afriky

V Maroku Josephine Bakerová úzce spolupracovala se sítěmi francouzského odporu a pomocí svých kontaktů zajišťovala pasy pro Židy prchající před nacisty ve východní Evropě. V červnu 1941 však Josephine onemocněla peritonitidou, která vedla k několika operacím a 18měsíčnímu pobytu v nemocnici. Po vyléčení uspořádala v Africe řadu koncertů a vydělané peníze věnovala chudým občanům Paříže a francouzské svobodné armádě.

iZdroj fotografie: Daan Noske / Creative Commons / Public Domain

Bakerová získala řadu ocenění a řádů

Josephine odmítla za své zásluhy jakoukoliv finanční odměnu, čímž si získala ještě větší obdiv. Za své úsilí byla jmenována důstojníkem letectva, a po zbytek života nosila jejich uniformu. Charles De Gaulle jí v roce 1945 předal dvě prestižní vyznamenání a také jí udělil nejvyšší záslužný řád za vojenské a civilní akce.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články