Karpatsko-dukelská operace: Českoslovenští vojáci v akci

Jako stát, který se do druhé světové války oficiálně nezapojil, se mnoha vojenskými úspěchy z tohoto období chlubit nemůžeme. Na západní i východní frontě však bojovali českoslovenští legionáři, kteří se více či méně zapojili do mnoha bitev.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Asi nejslavnější z nich se odehrála na podzim roku 1944 v Karpatech na severovýchodě Slovenska. Vítězství Rudé armády, podporované československými oddíly, dalo jméno tuzemským dolům, kulturním domům, nebo třeba armádnímu sportovnímu klubu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Události zde připomíná známý památník

Slovenské povstání

V létě roku 1944 začalo Slovenské národní povstání jakožto ozbrojený odpor proti pronacistickému režimu Jozefa Tisa. Exilová československá vláda proto opakovaně vyzývala Sověty, aby urychlili postup a povstání vojensky podpořili. Maršál Ivan Stěpanovič Koněv, jehož památka a socha mimochodem čeří mediální i politické vody dodnes, nakonec dostal od sovětského velení pokyn připravit plány k útoku na nacistické pozice na Slovensku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sověti přišli v bitvě o 10 060 mužů

Krvavá bitva

Krvavé boje se nakonec odehrávaly v Dukelském průsmyku a přilehlém okolí, trvaly od 8. září do 28. října a na obou stranách se jich zúčastnilo na čtvrt milionu mužů, nehledě na masové nasazení těžké vojenské techniky, minometů a dělostřelectva. Také ztráty byly nebývale vysoké:

  • Sověti přišli o 10 060 mužů, dalších 41 387 vojáků bylo zraněno a 1 806 je pohřešováno
  • Čechoslováci ztratili 935 mužů, 4 518 utrpělo zranění, 756 je nezvěstných
  • Němci a Maďaři podle posledních odhadů ztratili 10 491 vojáků, dalších 65 130 jich bylo zraněno a 1 878 zmizelo beze stopy

Taktické vítězství

Přestože z uvedených čísel nemusí být výsledek na první pohled patrný, sovětské a československé síly u Dukly zaznamenaly taktické vítězství. Ze strategického hlediska bylo důležité, že tato ofenziva udržela v oblasti velké množství německých vojáků, kteří tak nemohli být vyžiti německým generálním štábem jinde. Karpatsko-dukelská operace výrazně přispěla ke konci války, který přišel o necelý rok později.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články