Karpatsko-dukelská operace: Českoslovenští vojáci v akci

Jako stát, který se do druhé světové války oficiálně nezapojil, se mnoha vojenskými úspěchy z tohoto období chlubit nemůžeme. Na západní i východní frontě však bojovali českoslovenští legionáři, kteří se více či méně zapojili do mnoha bitev.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Asi nejslavnější z nich se odehrála na podzim roku 1944 v Karpatech na severovýchodě Slovenska. Vítězství Rudé armády, podporované československými oddíly, dalo jméno tuzemským dolům, kulturním domům, nebo třeba armádnímu sportovnímu klubu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Události zde připomíná známý památník

Slovenské povstání

V létě roku 1944 začalo Slovenské národní povstání jakožto ozbrojený odpor proti pronacistickému režimu Jozefa Tisa. Exilová československá vláda proto opakovaně vyzývala Sověty, aby urychlili postup a povstání vojensky podpořili. Maršál Ivan Stěpanovič Koněv, jehož památka a socha mimochodem čeří mediální i politické vody dodnes, nakonec dostal od sovětského velení pokyn připravit plány k útoku na nacistické pozice na Slovensku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sověti přišli v bitvě o 10 060 mužů

Krvavá bitva

Krvavé boje se nakonec odehrávaly v Dukelském průsmyku a přilehlém okolí, trvaly od 8. září do 28. října a na obou stranách se jich zúčastnilo na čtvrt milionu mužů, nehledě na masové nasazení těžké vojenské techniky, minometů a dělostřelectva. Také ztráty byly nebývale vysoké:

  • Sověti přišli o 10 060 mužů, dalších 41 387 vojáků bylo zraněno a 1 806 je pohřešováno
  • Čechoslováci ztratili 935 mužů, 4 518 utrpělo zranění, 756 je nezvěstných
  • Němci a Maďaři podle posledních odhadů ztratili 10 491 vojáků, dalších 65 130 jich bylo zraněno a 1 878 zmizelo beze stopy

Taktické vítězství

Přestože z uvedených čísel nemusí být výsledek na první pohled patrný, sovětské a československé síly u Dukly zaznamenaly taktické vítězství. Ze strategického hlediska bylo důležité, že tato ofenziva udržela v oblasti velké množství německých vojáků, kteří tak nemohli být vyžiti německým generálním štábem jinde. Karpatsko-dukelská operace výrazně přispěla ke konci války, který přišel o necelý rok později.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Babská rada nad zlato: Nápoj se skořicí a zázvorem pročistí střeva během 3 dnů. Kromě toho začne ubývat tuku na břiše
adbz.cz
adbz.cz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě