Nejšílenější akce 2. světové války? Operace Mars aneb Jak chtěl Himmler najít Mussoliniho

Jedna z nejbizardnějších operací 2. světové války, jejímž úkolem bylo nalézt zajatého italského diktátora

i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Druhá světová válka je plná bizarních nápadů a plánů. Často lze jen těžko uvěřit, že se jedná o vážně míněný plán, a ne pouze o fikci autora s bujnou fantasií. Taková byla i operace Mars, jejímž cílem bylo nalézt italského diktátora Benita Mussoliniho. Ten byl 24. června 1943 svržen, zatčen a uvězněn. Jeho němečtí spojenci se jej proto rozhodli zachránit, jenže Mussolini jako by zmizel ze světa.

Neortodoxní nápad

Reichsführer-SS Heinrich Himmler přišel s velmi neobvyklým nápadem. Byl totiž velkým příznivcem okultismu a paranormálních věd. Spojil tedy svůj koníček s užitečným a na hledání Mussoliniho se rozhodl povolat astrology, vědmy a media.

Sehnat je nebyl problém. Podobnou zálibou jako Himmler trpěl i Rudolf Hess. Po jeho útěku do Velké Británie v roce 1941, ke kterému se mimochodem odhodlal až po poradě se svým osobním věštcem, gestapo provedlo zátah na okultisty. Velká část z nich byla stále vězněna v koncentračních táborech. Stačilo jim dát jen správný podnět a operace Mars, jak Himmler celou podivnou akci nazval, se mohla rozjet.

Vědmy radí

Operací byl osobně pověřen velitel kriminální policie SS-gruppenführer Arthur Nebe, který si na pomoc povolal Wilhelma Wulffa. Ten byl jednou z vůdčích osobností takzvaného Kyvadlového institutu v Berlíně. Tam se za pomoci mapy Atlantiku a siderického kyvadélka snažila skupina médií nalézt spojenecké konvoje a válečné lodě.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Wullf začal skládat okultní „zásahovou jednotku“, a prvním, koho vybral, byl věštec Curt Münch. Ten byl vězněn v Sachsenhausenu. Po souhlasu s plánem byl převezen do luxusní vily na berlínském předměstí Wannsee. Zde se shromáždila asi čtyřicítka okultistů. Odměna byla lákavá: propuštění z koncentračních táborů a 1000 říšských marek k tomu, pokud se podaří Duceho najít.

Na vlnách paranormálna

První požadavek expertů zněl: dostatek jídla, cigaret a alkoholu. Překvapivě byli k tomuto požadavku příslušnici tajné služby RSHA, kteří o ně pečovali, chápaví. „Celá léta hladověli v koncentračních táborech, a i jejich budoucnost byla nejistá,“ poznamenal Wilhelm Höttle, který o věštce pečoval. Poté věštci požádali o mapy a okultistické pomůcky.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Celý měsíc poté Wullf prováděl mezi večírky okultistické výpočty a Münch se snažil najít místo pobytu Mussoliniho na mapě Itálie pomocí kyvadla. A skutečně! „Mrtvé místo“ se podařilo najít! Mělo být v pohoří Abruzzo. Zde se nacházel i horský resort Campo Imperatore, ve kterém byl svržený italský diktátor skutečně vězněn. Odtud byl 12. září 1943 během operace Dub německou speciální jednotkou osvobozen.

Himmlerova odměna

I přes tvrzení, že lví podíl na nalezení Duceho měli okultisté, je pravda taková, že se jej podařilo nalézt spíše prací tajných služeb, které odposlouchávaly a sledovaly pohyb italských bezpečnostních orgánů. Operace Mars spíše sloužila k uklidnění Heinricha Himmlera a nacistů, kteří namnoze věřili v nadpřirozeno. Určení místa zadržovaného Mussoliniho bylo tedy spíše náhodou nebo prostě jasnovidcům někdo napověděl.    

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Ať již byla skutečnost jakákoliv, Himmler skutečně splnil své sliby. Münchovi nabídl velitel koncentračního tábora Sachsenhausen „pohodlné“ místo mezi nimi, což však odmítl a skutečně byl propuštěn na svobodu. Wullf si vyžádal vrácení své knihovny, kterou mu gestapo zabavilo během operace proti okultistům po Hessově úprku. O několik měsíců později se dokonce stal osobním astrologem Heinricha Himmlera. Předpovědět osud Reichsführera a celé Třetí říše se mu však zřejmě nepodařilo.

Zdroj: The Spectator

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články