Velitel armády a legenda druhé světové války, generál Patton měl dokonale připravené vojsko

Generálporučík Patton chtěl za každou cenu napadat protivníka. Problémem však byl velký nedostatek paliva, munice a dalších potřebných věcí.

i Zdroj fotografie: Americká armáda / Creative Commons / Public Domain
                   

Třetí armáda byla pod velením generálporučíka nasazena poprvé 1na začátku srpna v Normandii. Během jednoho měsíce vojsko pokročilo o 640 kilometrů napříč střední Francií až do oblasti Lotrinska, kde narazila na první odpor. Následovala bitva o Arracourt, kde byli Němci utlačování a donuceni snížit některé své cíle.

Boje ukončil až Adolf Hitler přesunutím vojenské síly

Boje skončily až když Adolf Hitler na konci měsíce přemístil Manteuffelovu Pátou armádu více na sever. Tam měla překazit plánované kroky spojenců. Zároveň bylo toto místo výhodné pro přípravu na zimní útok přes Ardeny. Dne 25. září se musel Patton i se svým vojskem stáhnout do obrany kvůli nedostatečným zásobám paliva. Tento nedostatek překazil Pattonovi plánovaný rychlý protiútok, který by jeho mužům umožnil získat Západní zeď ještě před nástupem špatného počasí.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

V důsledku nedostatku potřebných věcí klesla morálka vojáků

Koncem září už nejen že nebylo palivo, ale vojákům také chyběly jiné potřebné věci, jako například munice do deště, houfnice, deky a jiné věci. Tyto nedostatky měly negativní vliv i na morálku vojska, která okamžitě klesla. Patton však předložil jasný plán, ve kterém navrhoval místo stáhnutí vojska do obrany, útok pokaždé, kdy to bude možné. To mělo být jasným řešením, jak zpomalit a oslabit nepřítele. Zároveň to dodávalo armádě čas, než se vyřeší problém s nedostatkem paliva.

iZdroj fotografie: Americká armáda / Creative Commons / Public Domain

Jen část vojenských divizí byla schopna útočné akce

Při pokračující reorganizaci spojeneckých sil získal Patton na západní frontě celkem čtyři zkušené pěchoty a dvě obrněné divize. S tímto vojskem se rozhodl k útočení hned na začátku října. Mezi polovinou měsíce a začátkem listopadu měl Patton slíbené další tři nové divize. Velkým problémem bylo, že z devíti divizí První armády byly pouze čtyři schopné útočit. Zbylé divize neměly potřebné zkušenosti ani výbavu pro útok, soustředily se tedy na statickou obranu.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články