Legendární tank Panzerkampfwagen 38t z druhé světové války je dílem československé společnosti ČKD a Škoda. Pro Němce byl výhrou

Československému tanku LT vz. 38s se po připojení Československa k Německu začalo říkat Panzerkampfwagen 38t, a našel široké využití v druhé světové válce.

i Zdroj fotografie: Werner Willmann / Creative Commons / CC BY
                   

Tanky se staly jednou z nejdůležitějších zbraní už v první světové válce. Jednalo se totiž o těžká vozidla, která se dokázala vypořádat i s těžším terénem a mohla spolehlivě ničit barikády nepřítele. Síla střelby na větší vzdálenosti v kombinaci s dobrým pancéřováním navíc zvyšovala bezpečnost posádky uvnitř, takže nedocházelo k tak velkým ztrátám na životech. Jeden z velmi používaných tanků vyrobila i československá společnost ČKD, jejichž tanky našly velké využití ve druhé světové válce.

Lehký tank LT-35 měl značné nevýhody a byl nahrazen

Po první světové válce spolu soupeřili o trh se zbraněmi české společnosti Škoda a ČKD. Nakonec spolupráce těchto dvou přinesla lehký tank LT-35. Ten byl však značně nedořešený a složitý. Jeden z největších problémů tohoto stroje byly pneumatické systémy a řazení rychlostních stupňů, které měly tendenci se v chladných podmínkách zadřít. V roce 1937 vyšla nová specifikace náhradního lehkého tanku v podání československého ministerstva obrany.

iZdroj fotografie: Uživatel Wassen / Creative Commons / CC BY

Německo nemohlo vyrobit dostatek svých vysoce účinných tanků Panzer III a IV

Německá armáda začala před vypuknutím druhé světové války intenzivně rozšiřovat své nové tankové divize. Vznikalo velké množství nových modelů, které měly být účinnější než ty předešlé. Přestože chtěli němci vyrobit co největší množství Panzer III a IV, Versailleská smlouva a nedostatek výrobních kapacit jim tento plán překazily. Byli tedy nuceni vyrábět své ne příliš dobře vybavené Panzer I a Panzer II.

Němci měli při připojení Československa velkou výhodu

Němci měli velké štěstí v tom, že se při připojení Československa zmocnili továrny Škoda a ČKD. Kromě získání přibližně 200 kusů LT-35 do svých řad přidali také 150 tanků Panzerkampfwagen 38t  (LT vz. 38s). Oba získané modely byly následně využívány při bojích ve druhé světové válce. LT-38 byl mnohem lepší než německý Panzer I a Panzer II. Po německé invazi do Československa se vyrobilo přibližně 1400 tanků Panzerkampfwagen 38t.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Tento tank našel využití i v jiných zemích

Velká spousta z těchto vyrobených tanků byla prodána ostatním mocnostem, jako například Bulharsku, Rumunsku, nebo třeba Maďarsku. Během výroby došlo k několika úpravám a to především ke zlepšení pancíře, přidání německého hlasového rádia a interkomového systému, a dalších drobných změn. Německá armáda si tento tank velmi oblíbila díky silnému dělu, odolnému pancíři a dobré manévrovatelnosti. Tank byl vyřazen z výroby v roce 1942.

Proti ostatním modelům měl Panzer 38t mnoho výhod

Panzer 38t měl proti Panzeru 35t hlavní rozdíl v tom, že měl čtyři velká silniční kola na každé straně. Kromě oho byl také o něco málo lečí, a nebyl tak dlouhý. Věž si našla své umístění mírně vepředu a nesla kanón A7 s průměrem 37 mm. Panzerkampfwagen 38t měl navíc ve své výbavě také kulomet umístěný v kulovém držáku. Mezi jeho největší nevýhody na začátku druhé světové války v porovnání s ostatními modely byla jeho vysoká spolehlivost a trvalá mobilita.

iZdroj fotografie: Uživatel Victor12fromWikipedia / Creative Commons / CC BY-SA

Vyřazení tanku Panzerkampfwagen 38t

Kromě invaze do Polska, Sovětského svazu a Francie bojovaly tanky Panzer 38t také v Nizozemsku, Řecku a na Balkáně. V roce 1942 se však ukázalo, že je tento model už příliš zastaralý, a na ostatní novější tanky nestačí. Z toho důvodu došlo v tom samém roce k oficiálnímu ukončení výroby. Celkem se vyrobilo přibližně 1400 kusů Panzer 38t.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články