Nesmrtelná létající pevnost B-17. Letadlo, jež dokázalo vydržet enormní poškození motoru i trupu

Jedno z nejznámějších letadel historie B-17 se často dokázalo vrátit na základnu velmi poškozené. Útočit na něj nebylo jednoduché, mělo i silnou obranu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když se američtí piloti v druhé světové válce vraceli z náletů nad okupovanou Evropou, často jejich stroj B-17 poškodilo německé protiletadlové letectvo nebo stíhačky. I když letounu chyběly velké části či nefungovaly některé motory, dokázal se často doslova dobelhat na některou spojeneckou základnu a přistát. I proto ho osádky tak milovaly. Přesto jich bylo 4735 zničeno, což bylo 37 procent nasazených strojů.

Těžký protiletadlový flak

Velké škody dokázala nadělat německá protiletadlová děla velkých kalibrů. Jejich baterie Němci postavili nejen na pobřeží, ale hlavně v okolí průmyslových center a velkých aglomerací. Jejich palba byla koordinována tak, aby dosáhla největšího efektu. Německé těžké protiletadlové dělostřelectvo dokázalo dosáhnout všech výšek, ve kterých letouny operovaly.

iZdroj fotografie: Public domain

Nejznámější bylo samozřejmě dělo ráže 88 milimetrů. Existoval v několika variantách. Dělo dokázalo vystřelit až 20 ran za minutu do výšky zhruba devět tisíc metrů. Vyrobeno jich bylo přes 21 tisíc. Němci ale disponovali třeba i protiletadlovým flakem ráže 105 a 128 milimetrů. Větší dělo dokázalo dostřelit do výšky téměř 15 kilometrů granát o váze 27 kilogramů.

Boj se stíhačkami

Dalším nebezpečím byly německé stíhací letouny. K boji proti bombardérům nacisté využívali nejen klasické stíhací stroje, ale i upravené rychlé bombardéry nebo speciální letouny. Jedním z příkladů může být Me 163 Komet, který byl vybavený raketovým motorem a postavený jen kvůli boji se svazy bombardérů. Němci zjistili, že k sestřelení B-17 ji musí 20krát zasáhnout kanonem ráže 20 milimetrů.

iZdroj fotografie: Public domain

Ovšem B-17 se létající pevnost říkalo i kvůli její obraně. Podle verze byla vyzbrojena až 13 těžkými kulomety ráze 12,7 milimetrů. Letouny létaly ve formaci a nalétávající stíhačku tak mohlo rázem zasypat tisíce střel z několika bombardérů. Obrana B-17 se zlepšila s příchodem stíhače P-51 Mustang, který jim byl schopen poskytovat ochranu po celé trase bombardovacího letu.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články