Lewis a Clark měli při mapování území vždy po ruce vzduchovou pušku. Používali ji však na něco jiného, než k bojování

Lewis a Clark se zúčastnili expedice, která trvala 3 roky a měla za úkol poznávání a mapování nového území. Po ruce měli vzduchovou pušku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V souvislosti s kolonizací Západu jsou často zmiňovány boje. V té době se nejvíce používaly ruční zbraně na kratší vzdálenosti. Jednou z nich byla vzduchová puška, která hrála významnou roli při obsazování Amerického západu. Jednalo se o velmi známou a účinnou střelnou zbraň, kterou však Lewis a Clark během své expedice používali pro jiný účel, než by se na první pohled zdálo.

Vzduchová pistole Girandoni

Vzduchová pistole, kterou používali Lewis a Clak při své expedici, pocházela z Rakouska a byla vyrobena přibližně v roce 1778. Vzduchovky byly v Evropě velmi rozšířené už od 16. století a používaly se především pro lov menších zvířat. Jejich velkou výhodou bylo, že při výstřelu nedělaly příliš velký hluk ani kouř. Právě v roce 1778 byla vyrobena vzduchová puška Girandoni, která se už podobala spíše na vojenskou zbraň, protože prošla řadou vylepšení.

iZdroj fotografie: Army Heritage Museum, americká armáda / Creative Commons / Public Domain

Zbraň našla využití i v armádě

Střelnou zbraň Girandoni využívala rakouská armáda od roku 1780 až do roku 1815. Armáda si ji původně vybrala pro její rychlou a bezkouřovou střelbu. Nakonec byla nahrazena jiným model kvůli řadě nevýhod. Jednou z nich bylo například to, že pro plné nabití bylo zapotřebí 1500 zdvihů pumpy, která musela dostatečně natlakovat vzduch. S tím souvisel i fakt, že pokud se poškodila část s tlakováním, byla zbraň k ničemu. Navíc měla vysokou pořizovací cenu a vojáci potřebovali pro její použití školení.

Tříletá expedice Lewise a Clarka

Expedice Lewis a Clark prošla celou, nově získanou, západní část Spojených států. Účelem byl průzkum a zmapování tohoto ne příliš známého území. Kapitán Meriwether Lewis a jeho přítel poručík William Clark vedli tuto expedici od 31. srpna 1803 do 25. září 1806. Lewis nejdříve svou vzduchovku nepovažoval přímo za zbraň, ale za jakýsi nástroj, který udělá dojem na různé indiánské skupiny, s nimiž se setkají.

iZdroj fotografie: Public Domain

Zbraň zapůsobila na indiánské kmeny

Indiánské kmeny takovou technologii dosud neviděly a puška na ně velice zapůsobila. Jako důkaz toho, že se jedná a lidský výtvor pušku nabil přímo před indiány. Ti žasli nad tímto vynálezem, který dokázal udělat díry do míče na určitou vzdálenost bez vzniklého záblesku a kouře. Přestože byla tato puška velmi účinná, nebyla použita pro násilí, ale nejspíše zařídila, že se Lewis a Clark vrátili živí.

Vzduchová puška byla kromě dobrého dojmu použita i na zastrašení. Dne 3. dubna 1806 došlo na břehu Columbie k zajímavému případu, kdy do tábora Lewise a Clarka přijelo několik kánoí mužů, žen a dětí. Lewis s pocitem ohrožení vystřelil ze vzduchovky a všichni se stáhli do bezpečné vzdálenosti. Kromě toho jim však sloužila zbraň pouze pro slavnostní účely.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články