Malá hlídková loď zachránila budoucnost Jižní Koreje. Potopila invazní plavidlo plné vojáků a zachránila Pusan

V prvních měsících Korejské války neměla Jižní Korea proti silné severokorejské armádě šanci. Zachránila ji pomoc amerických vojáků a jejich vylodění u Pusanu.

i Zdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když 25. června 1950 začala invaze severokorejských komunistických vojsk na jih Korejského poloostrova, bylo to pro mnohé překvapením. Jihokorejská armáda se pokoušela bránit, ale proti početnějšímu a lépe vyzbrojenému nepříteli neměla šanci a ustupovala na jih k Pusanu, kde se později začala vyloďovat pomoc v podobě amerických vojáků. Avšak jen jedinému plavidlu vděčí Jižní Korea za to, že tento scénář nastal a bylo možné zemi osvobodit.

Na první válečnou loď se námořníci skládali

Byl jím stíhač ponorek s názvem Baekdusan, tehdy jediné větší plavidlo Jižní Koreje. To v době svého vzniku bylo odkázáno na dřevěné čluny, na nic více chudá země neměla. Jihokorejské námořnictvo se začalo skládat na pořízení nějaké vojenské lodi. Nakonec se jim podařilo sehnat dost peněz, aby mohli koupit vyřazený americký stíhač ponorek, který za druhé světové války sloužil jako PC-823.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Instalace děla na Beakdusan v Pearl Harboru na Havaji

Lodní důstojníci strávili několik měsíců v USA, aby loď opravili. Bylo na ní instalováno i 76milimetrové dělo, ke kterému měli jen stovku nábojů, a kulomety M2 Browning. Do Jižní Koreje loď připlula v dubnu 1950, jen dva měsíce před vypuknutím konfliktu. Dne 25. června, kdy Severní Korea zaútočila, loď pod novým názvem Baekdusan hlídkovala 30 kilometrů od přístavu Pusan. Zahlédla tisícitunové nákladní plavidlo a rozhodla se ho prověřit.

Loď plná vojáků k obsazení přístavu

Plavidlo osvětlila reflektory, ale to nereagovalo na výzvy k zastavení. Jednalo se totiž o bývalou americkou loď, která nyní sloužila v severokorejském námořnictvu. Na její palubě bylo 600 severokorejských vojáků 766. pluku. Ti měli za úkol obsadit přístav Pusan. Loď nakonec zahájila na Baekdusan palbu z kulometů a zabila kormidelníka, dalšího důstojníka zranila.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Američtí vojáci z Task Force Smith, kteří dorazili na pomoc do Jižní Koreje

Posádka jihokorejské lodě opětovala palbu ze svého 76milimetrového děla, ze kterého kvůli omezenému množství munice ještě nikdy před tím nestřílela, a kulometů. Pro přesnost se přiblížila až na 400 metrů. Severokorejští vojáci ze zasaženého plavidla začali skákat do vody a snažili se dostat na jihokorejskou loď. Posádce nezbylo nic jiného, než jejich nápor odrážet palbou z pušek.

Severokorejská loď se nakonec nedaleko ostrova Tsushima potopila. Jižní Korea měla štěstí, že se loď Baekdusan podařilo objevit. V té době byl přístav Pusan prakticky nechráněný a prapor vojáků měl reálnou šanci ho obsadit. Tím by Jižní Korea přišla o přístav, kam nakonec směřovala pomoc na záchranu země, což mohlo mít na výsledek Korejské války nedozírné následky. Na památku akce je stěžeň Baekdusanu dodnes uchováván na Korejské námořní akademii.

Jak blízko měla podle vás Severní Korea k vítězství ve válce?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články