Muž, který zabránil Francii v dobytí Mexika a zahájení války. Tajemstvím opředený hrdina, o kterém se moc nemluví

Císař Maximilián odvrátil válku mezi Francií a Mexikem jedním jednoduchým krokem. Následně ho však potkal krutý osud.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain
                   

Generál Ulysses S. Grant kladl svou pozornost na Mexiko a rakouského císaře Maxmiliána, který se ucházel o mexický trůn. Grant poslal majora generála Phila Sheridana do jižního Texasu. Tam měl podle příkazu pozorovat mexicko-americkou hranici a poskytovat tajnou pomoc. Přítomnost francouzů v Mexiku se nejvíce projevila po americké občanské válce.

První vyostřenou situaci způsobilo zajaté dělostřelectvo

Sheridan byl s Grantovou podporou připraven přejít Rio Grande, a vytlačit Francouze z Mexického území. Skvělou příležitostí pro tento krok bylo odmítnutí generála Tomase Mejia vydat několik kusů zajatého konfederačního dělostřelectva, které podle Sheridana patřilo americké vládě. Celá situace se tak vyostřila, že v roce 1865 prezident Andrew Johnson a jeho kabinet otevřeně diskutovali o možnosti případné války proti Francii. Maximilián nakonec nařídil vrátit dělostřelectvo, aby celou situaci alespoň trochu uklidnil.

iZdroj fotografie: Studio Mathew Brady / Creative Commons / Public Domain

Zajatí vojáci dostali nečekaně svobodu

Druhý vyostřený bod nastal několik měsíců poté. Skupina amerických filibusterů byla okamžitě zajata poté, co provedla neoprávněný nájezd přes hranice do Bagdádu. V té době mohl podle císařova dekretu o černé vlajce každý, kdo byl chycen v boji proti jeho říši, očekávat popravu. Americká vojska se v reakci na toto uvěznění rozhodla své krajany zachránit. Na poslední chvíli však dostali muži volnost a celá akce byla zrušena.

iZdroj fotografie: Uživatel Alexandre Cabanel / Creative Commons / Public Domain

Nucené stažení vojáků z Mexika

V dubnu 1866 byl Napoleon III donucen stáhnout francouzská vojska z Mexického území. Tento krok způsobil pád Maximilianovy vlády. V červnu roku 1867 byl zajat rakouský uchazeč Juarezem a nacionalisty. Císař Maximilián byl následně popraven oddílem, a Grant ani Sheridan jeho odchod příliš neoplakávali.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články