Většinu prací souvisejících s luštěním kódu Enigma vykonávaly ve slavném Bletchley Parku ženy. Pozornost zaslouží všechny, nicméně některé z nich vyčnívaly

Jedním z klíčových úspěchů druhé světové války bylo rozluštění šifrovacího kódu přístroje Enigma, který používalo nacistické Německo.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Historie rozluštění kódu Enigma je velmi známou částí druhé světové války. Spojenci na jeho luštění pracovaly v rozhlehlém areálu Bletchley Park. Úspěch je spojován hlavně s dvěma muži Alanem Turingem a Stuartem Milner-Barrym. Ovšem na přísně tajném programu se podílelo kolem 10 tisíc osob. Méně známou skutečností je, že 75 procent z nich byly ženy, které tak nesly velkou část odpovědnosti této důležité práce. Včetně obsluhy přístroje Bomba a počítače Collosus. Tohle jsou některé z nich.

Alisa Maxwellová

Původně chtěla vstoupit do služeb námořnictva, ale byla oslovena nabídkou na blíže nespecifikovanou práci. Nakonec se jako asistentka dostala do Bletchley Parku. Stala se odpovědnou za vkládání informací do přístroje Bomba. Její jméno se stalo známé v souvislosti se zprávou, kterou její stanice zachytila 7. května 1945. Nástupce Adolfa Hitlera admirál Karl Dönitz v ní spojencům oznamoval, že Německo bezpodmínečně kapituluje.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Alisa Maxwellová

Helene Aldwincklová

Do programu ji doporučil ředitel Univerzity Aberdeen kvůli jejím schopnostem, paměti a talentu na jazyky. V létě 1942 přešla do Bletchley Parku, kde byla pověřena výcvikem amerických členů programu. Poté se podílela na luštění kódů samotné Enigmy. Pracovala jak na problému šifrování, tak na identifikaci radiových signálů. Později pomohla sepsat historii známé chaty 6 zdejšího areálu.

Enigma machine. #lyftwriter #spies #cool

Zveřejnil(a) Author Terry Irving dne Středa 28. srpna 2019

Jane Fawcettová

Do Bletchley Parku přišla již v roce 1940. Začala pracovat v chatě 6 v dekódovací místnosti, jejíž obsluhu tvořily výhradně ženy. Zde se podílela na dekódování zachycených německých zpráv. Jejím nejvýznamnější úspěchem byl podíl na rozluštění zprávy týkající se pozice německé bitevní lodi Bismarck. Její potopení královským námořnictvem 27. května 1941 je označováno za první velké vítězství, na kterém se zdejší kryptografové podíleli.

iZdroj fotografie: Matt Crypto / Public Domain
Chata 6

Margaret Rocková

I ona přišla do areálu již v roce 1940. Stala se blízkou spolupracovnicí admirála Hugha Sinclaira, šéfa GC&CS a tajné zpravodajské služby. Vyznačovala se vynikajícími znalostmi a talentem pro matematiku. Nakonec se stala nejstarším kryptografem, který se specializoval na německé a ruské kódování. Její tým dekódoval jednu ze zpráv, která významně přispěla k vítězství během vylodění v Normandii.

Discover the life and work of codebreaker Alan Turing with New Scientist Discovery http://ow.ly/4BQf304Gp1B

Zveřejnil(a) New Scientist dne Čtvrtek 29. září 2016

Alan Turing

O dešifrování nacistické Enigmy se nejvíce zasloužil Alan Turing, matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky. V roce 2014 o něm byl natočen film Kód Enigmy, kde ho ztvárnil Benedict Cumberbatch.

Mavis Bateyová

Jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších lameček kódů v Bletchley Parku. Nejdříve pracovala jako asistentka hlavního kryptologa Alfreda Dillwyna Knoxe, později samostatně. Podařilo se jí například rozluštit plán italského námořnictva na útok na britský konvoj, což nakonec vyústilo u Matapanu, při které Italové utrpěly veliké ztráty. Spolupracovala například na prolomené kódu Enigmy německé služby Abwehr.

iZdroj fotografie: Karsten Sperling / Public Domain
Přístroj Enigma

Která vítězství za využití informací v Bletchley Parku jsou podle vás největší?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články