Slavná bitva na Kulikově poli znamenala pro Rusi začátek zlatých věků

Významné střetnutí ve 14. století položilo základ ruské státnosti. Přesto trvalo ještě léta, než se místní zbavili nadvlády Mongolů.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jedna z nejvýznamnějších bitev ruské historie se odehrála 8. září 1380 na Kulikově poli. Spojená ruská knížectví se zde postavila Zlaté hordě, jejíž základ tvořili Mongolové. Těm se podařilo proniknout i do českých zemí, ale po porážce se soustředili na ruské stepi. Ale na jejich straně bojovali i žoldnéři a spojenci. Pro Rusy byla bitva příležitost, jak se vymanit z mongolského vlivu.

Mongolů se spojenci je jednou tolik

Situace pro ně ale nevypadala dobře. Ačkoli ruských bojovníků bylo kolem padesáti tisíc, Mongolům se podařilo shromáždit dvojnásobnou sílu. Některé údaje tvrdí, že válečníků bylo na obou stranách ještě více. Štěstím Rusů nejspíše bylo, že k Mongolův včas nedorazily posily z Litvy. Jinak by byl poměr sil v jejich neprospěch mnohem horší.

iZdroj fotografie: Public Domain

Boj začal tradičním soubojem nejlepších válečníků. Když mnich z rostovského kláštera Alexandr Peresvet srazil z koně a zabil mongolského válečníka Temir-Mirzu, považovali to Rusové za dobré znamení. Nic na tom nemění, že i Peresvet po chvíli zemřel. Rozzuřený chán Mataj proto nařídil svým vojskům zaútočit. Protože měl přesilu, velice si věřil. Navíc své Mongoly považoval za neporazitelné.

Útok mongolské jízdy byl strašlivý

Počáteční útok janovských žoldnéřů proti Rusům se moc nepovedl. Když ale do boje zasáhla obávaná mongolská jízda, začalo jít do tuhého. Velitel Rusů kníže Dmitrij Donský dokonce sesedl z koně a oblečen za vojáka se postavil o čela bojů, aby svým mužům dodal odvahu. Byl opakovaně zraněn, ale bitvu nakonec přežil. Na obou stranách si boj vyžádal obrovské ztráty.

iZdroj fotografie: Public Domain

Později se mongolský chán rozhodl nasadit zálohy a situace ruských vojsk vypadala velmi špatně. Naštěstí pro ně před bitvou jejich ležení opustil silný jízdní oddíl, který se vydal do okolí. Když se ozval hluk bitvy, začal se vracet zpět. Podařilo se mu nepozorovaně zaútočit do zad Mongolů, kteří se dostali mezi dva ohně a začali zmatkovat. Situace se obrátila. Většina Mongolů byla zabita, jejich velitel jen tak tak uprchl.

Výsledek bitvy posílil vliv Dmitrije Donského a Rusy spojil. Neznamenal ale konec nadvlády Zlaté hordy, které se o dva roky později podařilo dobýt Moskvu. Dmitrij Donský se musel stát jejich poddaným. Mongolové pak ruské území ovládali dalších 100 let, ale jejich síla slábla. V roce 1480 byli definitivně poraženi při bitvě na řece Ugra.

Zdroj: Britanicca, Encyclopedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články