Co v sobě skrývá tajná ponorka z 2. sv. války. 77 let byla nezvěstná

Unikátní německou ponorku typu XXI údajně potopili českoslovenští letci sloužící v britském letectvu. Ponorka šla ke dnu v úžině Skagerrak, která spojuje Baltské a Severní moře.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V roce 2018 byl u dánského pobřeží objeven vrak německé ponorky U-3523, jež na konci druhé světové války zmizela beze stopy. Po konci války se nějaký čas proslýchalo, že se jednalo o ponorku převážející nejvyšší nacistické představitele do Jižní Ameriky, kam se pokoušeli utéct před soudními procesy. Vrak byl nalezen asi 9 námořních mil (cca 16,5 km) od místa, kde ji dle historiků 6. května roku 1945 údajně potopilo britské letectvo. Přesněji českoslovenští letci z britského Královského letectva RAF.  

Spojenci potopili 120 německých ponorek

U-3523 byla vysoce moderní ponorkou typu XXI, která měla ve své výbavě řadu pokrokových technologií. Lodě tohoto typu byly v Německu konstruovány v letech 1943-1945 a do výbavy běžně dostávaly například vysokokapacitní baterie, elektromechanické rychlonabíjecí zařízení či hydrofony. Ty umožňovaly detekci cíle na vzdálenost až 100 kilometrů. Během války bylo v Německu vyrobeno celkem 133 ponorek tohoto typu. Celkem 120 z nich bylo však potopeno Spojenci. A v aktivní službě byly nakonec skutečně využity pouze dvě z nich. 

Ponorka šla ke dnu dne 6. května roku 1945 a její potopení měli údajně na svědomí českoslovenští letci sloužící v britském letectvu. Právě ti hlídkovali v oblasti, kde došlo k potopení německého stroje. A byli to také oni, kdo nahlásil její potopení. Zda tomu tak ovšem skutečně bylo, však není jisté, neboť ponorka zmizela 120 kilometrů jižně od místa, které letci uvedli v hlášení. Řada historických pramenů proto uvádí, že ponorku U-3523 zlikvidoval B-24 Liberator z 86. perutě RAF, zatímco českoslovenští letci potopili ponorku U-534. 

Do Jižní Ameriky na jeden zátah

Po konci druhé světové války kolovala řada zvěstí o tom, že ponorka sloužila k převozu nejvyšších nacistických představitelů i jimi nastřádaného bohatství do Jižní Ameriky. Ve skutečnosti však není vůbec jisté, zda byla konečným cílem ponorky právě Jižní Amerika. Či zda bylo na palubě umístěno nacistické zlato. Vlastně není ani jasné, zda byl na palubě přítomen ještě někdo jiný, než 58 členů posádky, kteří při nehodě zahynuli. 

Zveřejnil(a) Artwork of Armies dne Úterý 6. listopadu 2018

Podle Gerta Normanna Andersena, ředitele jutského muzea, už jen samotný objev U-3523 vyvrací zvěsti o tom, že ponorka mířila do Jižní Ameriky. „Ponorka byla na cestě do Norska, ne do Jižní Ameriky,“ prohlásil. Andersen navíc již dříve prostudoval kopii posledního telegramu z ponorky z 6. května 1945. Tedy ze dne, kdy došlo k vlastnímu potopení ponorky.

Ani v něm se však nehovořilo o destinaci Jižní Ameriky, vysoce postavených nacistech nebo snad klenotech na palubě. Poslední dochovaný exemplář ponorky typu XXI je umístěn poblíž Německého námořního muzea v Bremerhavenu. Následný typ XXII do bojů takřka nezasáhl. Jednalo se o skutečně špičkové ponorky, z nichž vycházela konstrukce prakticky všech poválečných strojů.

Kdo má podle vás na svědomí potopení ponorky U-3523?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli