Nečekaná cesta Babraka Karmala od exilu až k postu prezidenta Afghánistánu. V hlavní roli StB

Babrak Karmal se za svůj život dokázal dostat z úplného dna až na vrchol. Pomohl mu k tomu Sovětský svaz, který učinil rázné kroky.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Babrak Karmal se narodil 6. ledna 1929. Spisy československé tajné policie StB odhalily, jak naše země pomohla skrýt a ochránit afghánského velvyslance, který byl dosazen do funkce prezidenta Afghánistánu. V Československu byl Karmal jmenován velvyslancem Afghánistánu v červenci roku 1978 a následně se z něj stal zástupce vedoucího Lidové demokratické strany Afghánistánu (PDPA).

Velvyslanec československa

PDPA se rozdělila na dvě spolu soupeřící strany. První byl Khalq, v jehož čele stál Noorem Mohammad Taraki a druhý Parcham, který měl v čele Karmala. Taraki zahájil Stalinovo očištění Parchamu, což vedlo k popravě mnoha členů nebo jejich vyhoštění, což je případ právě zmiňovaného Karmala. Ten se stal velvyslancem Československa a chvíli po příjezdu do Evropy začal plánovat, že se vrátí a svrhne Tarakiho. Jeho plán byl ale brzy odhalen.

Ochrana Babraka Karmala

Po odhalení Karmalových plánů mu bylo nařízeno, aby se vrátil do Afghánistánu. On však věděl, že by to pro něj znamenalo uvěznění nebo dokonce popravu. Toto nařízení ze strachu o život odmítl, a s prosbou o pomoc se obrátil na československou vládu. Když se to dozvěděla tajná policie StB, byla v těžké situaci, protože se přátelila s Tarakiho vládou, která požadovala Karmalovo vydání do Afghánistánu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Československo Karmala nevydalo a bezpečně ukrylo i jeho rodinu

Československo nakonec Karmala nevydalo s důvodem, že trpí srdečními problémy, které vyžadují dlouhodobou léčbu, ale Afghánská vláda samozřejmě věděla, že to není pravda. V roce 1978 byl Karmal s manželkou a čtyřmi dětmi převezen do odlehlé lovecké chaty poblíž Krušných hor. Tam je sledovala StB, která zároveň i hlídala podezřelé cizince v okolí. StB dostala informaci, že Afghánistán vyslal tři muže, aby našli a zabili Karmala.

Tři muži najatí na smrt Karmala

Z toho důvodu okamžitě zvýšila bezpečnost nejen v jeho okolí, ale kontrolovala každého Afghánce, který chtěl vstoupit do země. V lednu roku 1979 byla Karmalova skrýš v ohrožení, když byly zachyceny telefonní hovory. Karmalova rodina tak byla rychle přemístěna na místo vzdálené 600 kilometrů, a snížila se její aktivita. Karmalovi však došly peníze a chtěl odejít. Kontaktoval Moskvu, která mu měla podle něj pomoci.

Z útěku až na prezidentské křeslo

V roce 1979 se Karmal a jeho rodina stěhovali do nového sídla v Banské Bystrici. Tři najatí zabijáci byli zneškodněni a rodina byla v bezpečí. Koncem roku však Karmal utekl a globálně vystoupil na televizních obrazovkách. Tam vedl rozhovor se Sovětským svazem o celé situaci v Afghánistánu. V prosinci roku 1979 napadl Sovětský svaz Afghánistán a spáchal atentát na prezidenta Hafizulláa Amina.

iZdroj fotografie: Public Domain

Následně umístil na jeho místo právě Karmala, aby napravil škody způsobené předchozími vládami. V roce 1986 nahradil Karmala Mohammad Najibullah a Sověti tím nechali celou zemi v nestabilní pozici. Karmal se ještě chvíli účastnil v národní politice, ale později se se svou rodinou usadil v Moskvě, kde v roce 1996 zemřel na rakovinu jater ve věku 67 let.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články