Seznam nejhorších diktátorů: Muži vládnoucí pevnou rukou, kteří se nesmazatelně vepsali do historie

V historii lidstva se u moci vystřídala spousta panovníků. Ti nejhorší diktátoři se však do dějin zapsali svými nechvalnými činy, které připravily i život mnoho lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Touha po moci existuje stejně tak dlouho, jako lidstvo samotné. Pokud se však k moci dostane nesprávný člověk, může to znamenat opravdový problém. K takové situaci došlo v historii už několikrát. Ti nejznámější vůdci, kteří vládli tvrdou diktátorskou rukou, jsou známí dodnes.

Qin Shi Huang

Jedná se o prvního císaře dynastie Qin, který vládl v letech 247 – 210 př. n. l. Qin Shi Huang se proslavil jako naprosto brutální vládce, který s nikým neměl slitování. Pokud s ním někdo z jeho učenců nesouhlasil, nechal ho nemilosrdně popravit. Zároveň nechal spálit všechny knihy, které kritizovaly jeho názory. Huang nechal postavit první velkou zeď, která se dá považovat za menší verzi dnešní čínské zdi. Jeho krutost dokazuje i to, že nechal válečné zajatce nejprve vykastrovat, a poté z nich udělal otroky.

Julius Caesar

Julius Caesar, někdy přezdívaný také jako Caligula, panoval v letech 34-41 n. l. Tento panovník na začátku své vlády nejprve osvobodil všechny neprávem uvězněné občany a zvýšil daň z příjmu. Historici se domnívají, že měl spoustu zdravotních problémů, včetně několika menších mrtvic. Ke svým nepřátelům neměl slitování a bez větších obtíží je dokázal zabít. Nakonec byl zavražděn skupinou senátorů, kteří ho ubodali.

iZdroj fotografie: Jean Auguste Dominique Ingres / Creative Commons / CC BY-SA

Hun Attila

Attila vládl v letech 434 až 453 n. l. Hunnické říši, která se nacházela poblíž dnešního Maďarska. Proslavil se invazí do byzantské říše nebo útokem na Balkán. Jeho velkou touhu ukázalo i mnoho neúspěšných, ale zato extrémně ničivých útoků na Západořímskou říši, Itálii a římskou Galii. Největšího bojovníka z něj dělala agresivní taktika a zápal pro boj. Zemřel na vnitřní krvácení poté, co srovnal velkou část Itálie se zemí.

Čingischán

Jeho otec byl náčelníkem kmene a byl zabit, když bylo Khanovi pouhých 9 let. Po smrti svého otce byl malý chlapec vychováván matkou v chudobě. Později byl zajat bývalými spojenci svého otce, ale podařilo se mu utéct a začal vymýšlet plán. Začal sjednocovat mongolské kmeny a dobyl velkou část Číny a střední Asie. Jeho postupy byly opravdu bezcitné, což dokazují i hromadné vraždy civilistů.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Timur

Jednalo se o zakladatele Timuridské říše, který vládl mezi lety 1370 až 1405. Vedl nemilosrdné bojové nájezdy po velké části západní Asie. Aby ukončil povstání lidu, nařídil krvavý masakr a nechal dát tisíce hlav na minarety. Svou šílenost dokázal i tím, že nechal postavit věž ze živých mužů, která byla slepena cihlami a maltou.

Vladimír Lenin

Celým jménem Vladimír Iljič Uljanov, známý také jako Lenin, se dostal ke své moci v roce 1917. Lenin měl neobvyklé politické názory, a prosazoval, aby kapitalismus nahradil socialismus. V roce 1917 byl ruský car svržen a Lenin se chopil své příležitosti. Ten samý rok v říjnu vedl vlastní revoluci a dostal se k moci. Jeho první kroky představovaly přerozdělení půdy po celé zemi a stáhnutí se z první světové války. Následně ignoroval hladomor, chudobu a zabíjel tisíce lidí v koncentračních táborech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Joseph Stalin

Po Leninovi se k moci dostal Joseph Stalin, který na tom byl s agresí velmi podobně. Jednalo se o velmi významnou postavu počátku poloviny 20. století, ale jeho přístupy snášely kritiku. Svými pětiletými plány výrazně přispěl k hladomoru a poté se pokusil Rusko zbavit nepřátel dělnické třídy. Později bylo uvězněno přes milion lidí a více než 700 000 jich bylo nemilosrdně popraveno

Benito Mussolini

Mussolini vládl od roku 1922 do roku 1943. Jeho dětství nebylo zrovna ideální a vždycky byl otevřeným politickým aktivistou. Po jeho zranění v první světové válce shromáždil rozčarované válečné skupiny Blackshirts. Jednalo se o počátek fašismu, extrémně pravicové totalitní strany. Postupně začal rozebírat italskou demokratickou vládu, aby měl úplnou moc. Stal se Hitlerovým spojencem a do své země přinesl antisemitismus.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Adolf Hitler

Světoznámý Adolf Hitler se dostal k moci jako kancléř Německa v roce 1933. Po napadení Polska byl z velké části zodpovědný za vznik druhé světové války a do dvou let si stihl podmanit většinu zemí v Evropě. Hitler chtěl zlikvidovat všechny lidi, kteří by neodpovídali jeho představám. Začal tedy Židy, a jiné nežádoucí zavírat do koncentračních táborů. Na jeho rozkaz byla také provedena masová genocida, která má na svědomí před 19 milionů lidských život. Hitler je pravděpodobně zodpovědný za největší množství lidských ztrát v historii.

iZdroj fotografie: Uivatel Mihailo1997 / Creative Commons / CC BY-SA

Mao Ce-tung

Tento vlivný komunistický vůdce vládl železnou pěstí od roku 1949. Lidé ho znali především pro jeho politický intelekt a strategie. Jeho režim byl totalitní a represivní. Na jeho rozkaz bylo zničeno mnoho náboženských a kulturních artefaktů. Následně převzal kontrolu nad celým průmyslem a zemědělstvím. Tvrdá politika Mao Ce-tunga podporovala nucené práce a vedla ke smrti více než 40 milionů lidí. Někteří zemřeli na hlad, jiní byli popraveni.

Idi Amin

Generál Idi Amin vládl mezi lety 1971 až 1979. K moci se dostal tak, že svrhl ugandskou vládu vojenským převratem. Jeho politika byla extrémně nemorální a vražedná. Za vlády generála Amina bylo ze země vyhnáno asijské obyvatelstvo Ugandy. Podle odhadů měl Idi Amin na svědomí až půl milionu lidských životů.

Slyšeli jste o všech zmiňovaných diktátorech?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články