Nejničivější zemětřesení v Evropě zabilo více jak sto tisíc lidí

Dne 28. prosince roku 1908 se za úsvitu začalo otřásat země v oblasti Messinské úžiny. Města Messina na Sicílii a Regio de Calabria na italské pevnině byla při tomto zemětřesení prakticky srovnána se zemí.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Při otřesech a následných vlnách tsunami zahynulo více jak 100.000 obyvatel této oblasti. Sicílie a Kalábrie leží v seizmicky aktivní oblasti, a zemětřesení jsou tady tak častá. Toto však bylo výjimečné svou silou a ničivým dopadem. 

Co způsobilo tak velké ztráty na životech

Už v roce  1693 zabilo zemětřesení v této oblasti 65.000 lidí a v roce 1783 bylo zničené Tyrhénské pobřeží Kalábrie, a při něm zahynulo 50.000 lidí. To největší vypuklo ráno v 5:20 hodin, tedy v době, kdy byla většina obyvatel v posteli. V jiný denní čas by byla většina lidí na poli, a tak by ztráty na životech byly mnohem menší.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Počet obětí byl obrovský

Podle zaznamenaných měření byla síla zemětřesení 7,5 stupně Richterovy škály, takže bylo obzvlášť silné. Navíc po skončení hlavního otřesu, který trval 20 vteřin, přišly stovky dalších malých, které dílo zkázy dokonaly. Jenže současně s tím došlo k obrovským sesuvům části pobřeží do moře, což vyvolalo vlnu tsunami, vysokou 12 metrů. Obě města nacházející se na pobřeží Messinské úžiny, tak byla během pár minut z 90 % zničena. 

Další důsledky zemětřesení

Jak tomu u takových přírodních katastrof bývá, dochází k poškození infrastruktury, jako je železnice, silnice, a v té době telegraf. To ještě více znesnadnilo příjezd záchranářů, a humanitární pomoci. Lidé, kteří přežili hledali útočiště kde se dalo. Nakonec se uchýlili do jeskyní, oblečení jen nočního prádla. Místa zasažená takovou tragédií navštívil i král Emmanuel III., aby alespoň trochu vyjádřil podporu přeživším. Mnoho námořníků, kteří do oblasti připluli nemohli poznat pobřeží, protože to se v důsledku mohutných třesů propadlo do moře a zmizelo. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zemětřesení mělo řadu důsledků

Pomoc od cizích námořníků

V přístavu Agusta tou dobou kotvily 2 ruské lodě, a ty připluly lidem na pomoc, takřka okamžitě. Dále se do záchranných prací zapojily lodě Royal Navy z Británie a Great White Fleet z USA.  Toto neštěstí vyvolalo obrovskou vlnu emigrace Italů do USA, kde chtěli začít nový život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články