Jaké největší chyby vedly k prohře Německa ve druhé světové? Tato obří fiaska udělala z Hitlera naprostého hlupáka

Některé Hitlerovy tahy ve druhé světové válce se vůbec nepovedly, a naopak vedly ke zhoršení celé situace pro nacistické Německo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Druhá světová válka skončila vyloděním v Normandii a následným vítězstvím spojencům. Tomu však předcházelo několik chyb Němců, které během války udělali. Konkrétně hlava celého nacistického Německa, Adolf Hitler, se dopustil hned několika z nich. Přestože měl přísnou a vůdcovskou povahu, některé věci dělal bez rozmyslu a podle nálady. Jeho špatnou vlastností bylo také to, že nedal na názor jiných a s nikým se neradil. Kombinace toho všeho vedla k chybám, které se staly Němcům osudnými.

 Špatným krokem bylo ukončení bitvy o Atlantik

Adolf Hitler mohl druhou světovou válku ukončit už v roce 1941, kdyby nepřesunul své ponorky na jiné místo. V období mezi červnem a říjnem roku 1940 totiž nacistické ponorky potopily v bitvách o Atlantik téměř 300 nákladních lodí Velké Británie. Winston Churchill si v tu chvíli příliš nevěděl rady a obával se, že takové ztráty budou mít zničující následky pro Británii. Hitler se však rozhodl, že přesune ponorky do Středozemního a Severního moře, čímž zachránil Británii. Kdyby tento krok neudělal, války by nejspíše skončila už v roce 1941.

iZdroj fotografie: William Hamilton / Creative Commons / Public Domain

Hitlerova přílišná důvěra v šifrovací přístroj Enigma

Němci šifrovali taktické i strategické plány pomocí tajného přístroje, který se jmenoval Enigma. Británie však ve spolupráci s Francií a Polskem dokázala tyto tajné kódy rozluštit. Díky tomu byli spojenci informováni téměř o všem, co se v rukách nacistů chystalo. Adolf Hitler si však tuto možnost nechtěl připustit, a šifrovacímu přístroji věřil i nadále, což ho vyšlo velmi draho.

Slibovaná spolupráce s Tureckem a Španělskem se nepovedla

Hitler pomocí svého vojska často pomáhal Itálii ven z bojových problémů. Na druhou stranu se snažil získat jako spojence Španělsko. To však nepovolilo jednotkám Osy ani průchod přes své území, díky čemuž měla jedna z hlavních Britských pevností Gibraltar během druhé světové války kryté záda. Turecko jako jeden ze spojenců Německa v první světové válce se k nacistům také nepřipojilo, a navíc jim v únoru roku 1945 vyhlásilo válku.

iZdroj fotografie: Eva Braunová / Creative Commons / Public Domain

Adolf Hitler se rozhodl pro úplně zbytečnou bitvu u Kurska, ve které jenom ztratil

V létě roku 1943 se Hitler rozhodl vyhlásit bitvu, která měla za cíl zlikvidovat sovětský výběžek u Kurska. Bitvy se účastnily dohromady 2 milionu vojáků, 5 000 letadel, 35 000 minometů a děl, ale hlavně 7 000 tanků. Bitva si vyžádala před 100 000 mrtvých vojáků a tisíce zničených tanků. Za vítěze se prohlásilo jak Německo, tak Sovětský svaz, který na rozdíl od Hitlerova Německa dokázal dohnat ohromné tankové ztráty vzniklé v tomto boji. Kromě nich přišlo Německo také o vycvičené piloty a posádky, což představovalo velkou ztrátu.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Nacisté se snažili neustále vyvíjet nové tanky, namísto toho, aby vyráběli ověřené modely

Nacistické Německo bylo na začátku války ve velké výhodě. Jejich tanky byly daleko lepší a vyspělejší v porovnání s ostatními státy. Rozhodli se však místo výroby ověřených strojů Panzer V Panther vyvíjet nové a těžší tanky. Výsledkem byl například Tiger II. Wermacht tak musel neustále čelit novým a novým výcvikům v důsledku další vyvíjené techniky. Rozšířila se také nabídka náhradních dílů a munice, což vedlo ke zbytečnému zdržování.

Zdroj: Forbes, History of Yesterday

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články