Největší chyby nacistického Německa | ArmádníZpravodaj.cz

Jaké největší chyby vedly k prohře Německa ve druhé světové? Tato obří fiaska udělala z Hitlera naprostého hlupáka

Některé Hitlerovy tahy ve druhé světové válce se vůbec nepovedly, a naopak vedly ke zhoršení celé situace pro nacistické Německo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Druhá světová válka skončila vyloděním v Normandii a následným vítězstvím spojencům. Tomu však předcházelo několik chyb Němců, které během války udělali. Konkrétně hlava celého nacistického Německa, Adolf Hitler, se dopustil hned několika z nich. Přestože měl přísnou a vůdcovskou povahu, některé věci dělal bez rozmyslu a podle nálady. Jeho špatnou vlastností bylo také to, že nedal na názor jiných a s nikým se neradil. Kombinace toho všeho vedla k chybám, které se staly Němcům osudnými.
 Špatným krokem bylo ukončení bitvy o Atlantik

Adolf Hitler mohl druhou světovou válku ukončit už v roce 1941, kdyby nepřesunul své ponorky na jiné místo. V období mezi červnem a říjnem roku 1940 totiž nacistické ponorky potopily v bitvách o Atlantik téměř 300 nákladních lodí Velké Británie. Winston Churchill si v tu chvíli příliš nevěděl rady a obával se, že takové ztráty budou mít zničující následky pro Británii. Hitler se však rozhodl, že přesune ponorky do Středozemního a Severního moře, čímž zachránil Británii. Kdyby tento krok neudělal, války by nejspíše skončila už v roce 1941.


iZdroj fotografie: William Hamilton / Creative Commons / Public Domain

Hitlerova přílišná důvěra v šifrovací přístroj Enigma

Němci šifrovali taktické i strategické plány pomocí tajného přístroje, který se jmenoval Enigma. Británie však ve spolupráci s Francií a Polskem dokázala tyto tajné kódy rozluštit. Díky tomu byli spojenci informováni téměř o všem, co se v rukách nacistů chystalo. Adolf Hitler si však tuto možnost nechtěl připustit, a šifrovacímu přístroji věřil i nadále, což ho vyšlo velmi draho.

Slibovaná spolupráce s Tureckem a Španělskem se nepovedla

Hitler pomocí svého vojska často pomáhal Itálii ven z bojových problémů. Na druhou stranu se snažil získat jako spojence Španělsko. To však nepovolilo jednotkám Osy ani průchod přes své území, díky čemuž měla jedna z hlavních Britských pevností Gibraltar během druhé světové války kryté záda. Turecko jako jeden ze spojenců Německa v první světové válce se k nacistům také nepřipojilo, a navíc jim v únoru roku 1945 vyhlásilo válku.


iZdroj fotografie: Eva Braunová / Creative Commons / Public Domain

Adolf Hitler se rozhodl pro úplně zbytečnou bitvu u Kurska, ve které jenom ztratil

V létě roku 1943 se Hitler rozhodl vyhlásit bitvu, která měla za cíl zlikvidovat sovětský výběžek u Kurska. Bitvy se účastnily dohromady 2 milionu vojáků, 5 000 letadel, 35 000 minometů a děl, ale hlavně 7 000 tanků. Bitva si vyžádala před 100 000 mrtvých vojáků a tisíce zničených tanků. Za vítěze se prohlásilo jak Německo, tak Sovětský svaz, který na rozdíl od Hitlerova Německa dokázal dohnat ohromné tankové ztráty vzniklé v tomto boji. Kromě nich přišlo Německo také o vycvičené piloty a posádky, což představovalo velkou ztrátu.


iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Nacisté se snažili neustále vyvíjet nové tanky, namísto toho, aby vyráběli ověřené modely

Nacistické Německo bylo na začátku války ve velké výhodě. Jejich tanky byly daleko lepší a vyspělejší v porovnání s ostatními státy. Rozhodli se však místo výroby ověřených strojů Panzer V Panther vyvíjet nové a těžší tanky. Výsledkem byl například Tiger II. Wermacht tak musel neustále čelit novým a novým výcvikům v důsledku další vyvíjené techniky. Rozšířila se také nabídka náhradních dílů a munice, což vedlo ke zbytečnému zdržování.

Zdroj: Forbes, History of Yesterday

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 355 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka