Nejhorší chyby ve válečných filmech, které historikům bouří krev

Snímky s válečnou tematikou patří mezi ty nejostřeji sledované, a tím pádem také shlížené kritickým okem. Celou řadu z nich doprovází značné množství historických chyb.

Pearl Harbor i Zdroj fotografie: commonsensemedia / Public Domain
i Zdroj fotografie: Isara Manakit / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Scarlett3344_Qi / Public Domain
i Zdroj fotografie: Eugene's Image Garden / Public Domain
Další 0 fotografie
                   

Pearl Harbor patří mezi nejdražší filmy historie, ale nepřesností a faux pax je v něm velké množství. Například Zera ve filmu jsou zelená, ale ve skutečnosti byla šedá, Jennifer Garnerová má na sobě bikiny, které se objevily poprvé až v roce 1946. USS Hornet měl letadlové výtahy uprostřed paluby, kdežto ve filmu jsou zadní pravé části. Při japonském náletu jsou vidět tři bitevní lodě sražené k sobě, ve skutečnosti byly všechny po dvou.

Hollywood vydává filmy s chybnými informacemi

Film Zelené barety z roku 1968 je ukázkový příklad filmu, který poskytl chybné informace a scény. Ve skutečnosti se totiž snažil propagovat válku ve Vietnamu více než samotný příběh. Například to, že se film odehrává v lese, a ne v džungli. Dokonce sám John Wayne, který ve filmu hraje, je zestárlý, obtloustlý a roztěkaný muž, který by v bojových jednotkách armády sloužil asi těžko.

Kód Navajo iZdroj fotografie: Isara Manakit / Public Domain

Dokonce i velmi úspěšný film Smrt čeká všude z roku 2008 je označován jako snímek, který vůbec neodpovídá realitě. Ve filmu si vojáci dělají, co chtějí, a jsou naprosto nedisciplinovaní vůči rozkazům nadřízených. Navíc ony rozkazy vůbec neodpovídají realitě tehdejších operací v Iráku. Veteráni byli snímkem velmi rozčarovaní a podrobili ho neúprosné kritice.

Mezi další chybné filmy patří i Kód Navajo z roku 2002. Děj se odehrává mezi příslušníky indiánského kmene Navajo, kteří sloužili v jižním Pacifiku za druhé světové války. Posílali kódované zprávy ve svém jazyce, který Japonci nebyli schopní rozluštit. Jejich americkým strážcům bylo ve filmu nařízeno, že v případě hrozby zajetí je mají raději zabít, což neodpovídá historické realitě.

Ve filmech se objevují i větší chyby

Ve filmu Rytíři nebes z roku 2006 byla použita jiná letadla, než jaká byla ve skutečnosti. Na tuto připomínku se producenti ohradili tím, že to bylo vytvořeno záměrně, aby diváci rozeznali jednu stranu od druhé. To by, jak se zdá, bylo smysluplné, kdyby však nebylo odhaleno to, že k filmu byl pozván i vojenský poradce, který vše schválil.

Rytíři nebes iZdroj fotografie: Uživatel Scarlett3344_Qi / Public Domain

Zato filmu Ponorka U-571 z roku 2000 se dostalo výtky od samotného člena britské vlády, premiéra Tonyho Blaira. Podle něj film přiřazoval zásluhy Americe na dekódování nacistického kódu Enigma roku 1941. Opak však byl pravdou. Američané v té době ani nebyli ve válce a jejich podíl na rozluštění kódu byl prakticky nulový.

Nepřítel před branami z roku 2001 vypráví příběh o druhé světové válce z pohledu sovětského odstřelovače. Film sice je natočen podle skutečného vojáka Vasilije Zajceva, ale jsou uváděny dvě zásadní chyby. První je způsob, jakým jsou prezentovány poměry v Rudé armádě, kdy realita byla úplně jiná. Navíc souboj s německým odstřelovačem se vůbec nestal, nacistický major byl jen výtvorem sovětské propagandy.

Poslední tři favoriti

Bitva v Adrenách, vydaná v roce 1965, je velmi oblíbený film, ale zároveň se v hodně věcech mýlí. Bitva, která se odehrává ve filmu, je na rovině a za krásného počasí, zatímco ve skutečnosti byla převážně v lesích a vojáky, kteří tvrdě bojovali, sužovala zima, husté sněžení a nemilosrdný vítr.

Mariňák iZdroj fotografie: Eugene’s Image Garden / Public Domain

Film Mariňák, z roku 2005, vypráví o První válce v zálivu, která se odehrává v 90. letech 20. století. Výcvikové metody, při nichž zemřel jeden voják, podle zdrojů neodpovídají skutečnosti. Dle odborníků vypadá armádní život až zbytečně tvrdý a nemilosrdný a navíc odmítají, že by byli vojáci necháni na bojišti na pospas smrti.

Jaké další filmové chyby znáte?

Zdroj: Warhistoryonline, Fdb, Csfd

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články