Nejvíc kontroverzní otázky týkající se první světové války, o kterých se moc nemluví, aneb Kdo udeřil jako první?

Přestože se první světová válka odehrála před více než sto lety, dodnes zůstávají některé věci tajemstvím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První světová válka začala 28. července 1914 a trvala až do 11. listopadu 1918. Jednalo se o globální válečný konflikt, který neměl do té doby obdoby. Zasáhl jak Evropu, tak Afriku a Asii. Zároveň se bojovalo i na světových oceánech. Když se zpětně vzpomíná na tento válečný konflikt, existuje mnoho nevyřešených otázek. Některé z nich jsou známé méně, některé zase více, a u spousty z nich visí otazníky dodnes.

Kdo dal první úder v první světové válce?

Podle často zmiňovaných zpráv začala první světová válka 5. srpna roku 1914, kdy Němci napadli Belgii. Ve skutečnosti byly první konflikty ještě o několik dní dříve. Konkrétně 28. července, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku. Tato potyčka zahrnovala útok na Bělehrad. Některé informace udávají, že první výstřel patřil desátníkovi E. Thomasovi ze 4. gardy, a to 22. srpna 1914.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdo má na svědomí Johna Parra?

John Henry Parr byl britský voják a průzkumný cyklista, který se specializoval na jízdu před svou jednotkou, aby odhaloval a sbíral tajné informace o nepříteli. Ty následně rychle posílal své jednotce, aby se mohla na nepřítele připravit. Dne 21. srpna dostal Parr a další cyklista jasný rozkaz. Oba byli posláni do vesnice Obourg a přes belgické hranice, aby našli nepřítele. S největší pravděpodobností narazili na jezdeckou hlídku německé armády a Parr se je snažil zdržet. Mezitím druhý voják spěchal informovat vojsko.

John Parr byl zabit v akci, nikdo však neví, zda to bylo přesně v okamžik, kdy se snažil zadržet německou hlídku. Jeho matka následně psala armádě, aby se zeptala v jakém je stavu. V té době však ještě neexistovaly psí známky, které by pomohly identifikovat těla, a tak armáda nebyla schopna říct, jestli byl Parr zajat nebo zabit. Skutečná pravda o jeho smrti tedy zůstala velkým tajemstvím.

Jak dopadla loď USS Cyclops

Tato loď AC-4 byla první ze čtyř kusů třídy Proteus, které byly postavené pro námořnictvo Spojených států ještě před začátkem první světové války. Loď i se svou posádkou beze stopy zmizela 4. března 1918 v oblasti známé jako Bermudský trojúhelník. Tento případ zmizení je do dnešního dne jednou z největších záhad amerického námořnictva. Protože ke zmizení došlo během války, předpokládá se, že došlo k jejímu zajatí nebo potopení. Na její palubě bylo téměř 11 tun manganové rudy, která se používala na výrobu munice.

iZdroj fotografie: New York Navy Yard / Creative Commons / Public Domain

Kam se poděl ztracený poklad carů

Příběh o pokladu carů v podobě zlata zaujal především hledače pokladu. Je celá řada teorií, kde se poklad nachází. V ruské občanské válce jmenovala bílá armáda Alexandra Vasilijeviče Kolčaka jako nejvyššího vládce Ruského státu. Bílá armáda přepravila velké množství rezerv zlata z Kazaně do Omsku. Po porážce Kolčara, ke které došlo v roce 1921, bylo všechno zlato vráceno vládě. Značná částka však chyběla. Jednalo se v přepočtu přibližně o 1,7 miliardy korun. Zlato je podle informací stále někde zakopané a čeká na nálezce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ukřižování kanadských vojáků

Podle příběhu, který zveřejnil deník The Times, zranění kanadští vojáci informovali o tom, jak byl jeden z jejich důstojníků ukřižován. Čin byl spáchán pomocí bajonetů, které mu protlačily rukama a nohama. O dva dny později sir Robert Houtson během zasedání poslanecké sněmovny Spojeného království požádal Harolda Tennanta, jestli nemá nějaké informace o ukřižování tří kanadských vojáků, kteří byli zajati Němci. Odpovědí bylo, že žádný takový incident nebyl hlášen ministerstvu války.

Houtson reagoval tak, že tento čin viděli svědci, kteří učinili čestná prohlášení. Později deník také zveřejnil dopis vojáka, který celou situaci popsal. Ukřižovaný voják byl podle něj opakovaně bodnut bajonety a poté bylo jeho tělo připoutáno k dřevěnému plotu hospodářské budovy. Není však jasné, jestli byl muž při ukřižování živý nebo mrtvý.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články