4 překvapivé informace o římských gladiátorech, které vám kompletně změní pohled na historii

V Římské říši patřily zápasy gladiátorů k velmi rozšířené zábavě. Řídily se přísnými pravidly a nebývaly tak často krvavé, jak si dnes mnozí myslí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobu Římské říše má mnoho lidé spojeno i s gladiátory. Muži, kteří bojovali v arénách na život a na smrt, aby potěšili davy. To je sice do jisté míry pravda, ale gladiátorské hry měly svá pravidla. Gladiátoři byli hvězdami své doby, podobně jako dnes známí sportovci. V naprosté většině se jednalo o otroky, ale pokud byli velmi úspěšní, mohli získat i svobodu. V dnešní době o nich panuje mnoho mýtů. Toto je pár faktů, které byste měli vědět.

Tajemství jejich zubů

Odborníci, kteří se zabývají gladiátory a vším kolem nich, zkoumali jejich zuby. Zjistili, že u mnoha z nich lze na zubech odhalit defekty v podobě vodorovných čar. Ty se tvoří v okamžiku, kdy je člověk jako dítě podvyživený. Dá se tedy soudit, že většina gladiátorů vyrostla v chudém prostředí bez dostatečného přísunu živin. Když pak byli jako otroci prodáni na hry, dostávali samozřejmě stravy dostatek. Jejich majitel měl zájem o to, aby jeho bojovníci byli co nejsilnější a mohli vítězit.

iZdroj fotografie: Medienfabrik Trier / Creative Commons / CC BY-SA

Gladiátorská odborová organizace

Hlavní prací gladiátorů byl boj v aréně, při němž mohli přijít i o život. To ale neznamená, že by se zápasníci nějak k smrti nenáviděli. Gladiátoři se navzájem považovali za bratry s podobným osudem. Založili i organizace, nazývané kolegia, které se staraly o jejich potřeby. Gladiátoři v nich měli i zvláštní fond, do kterého pravidelně přispívali. Padlým spolubojovníkům vzdávali hold. Pokud některý v boji zemřel a měl rodinu, dostala z fondu peníze na živobytí.

iZdroj fotografie: Uživatel MatthiasKabel / Creative Commons / CC BY-SA

Smrt zase tak častá nebyla

Každý si jistě vybaví scény z některých filmů o Římu, kdy se vítěz zápasu dívá na císaře nebo jiného mocného člověka s otázkou, co s poraženým. Ve filmu znamená palec dolů jeho smrt, i když podoba tohoto gesta není jistá. Smrt podle některých verzí mohl znamenat i palec nahoru jako znamení podříznutého hrdla. Ovšem gladiátoři se tak často nezabíjeli. Jejich výcvik byl drahý a byli ceněným majetkem, se kterým nebylo radno plýtvat. I když v Colosseu prý za celou dobu zahynulo až 700 tisíc gladiátorů.

iZdroj fotografie: Jean-Léon Gérôme / Public Domain

Druhů gladiátorů byla celá řada

Gladiátorské zápasy si nelze představit jako neorganizovanou změť bojovníků, kteří se snaží zabít jeden druhého. Zápasy měly v naprosté většině přísná pravidla a existovaly různé typy bojovníků vyzbrojených konkrétními zbraněmi a s konkrétní ochranou. V pravidlech bylo dáno i to, jací konkrétní bojovníci se proti sobě mohou postavit. Třeba retiarius, který měl štít na rameni, trojzubec a síť, měl za úkol bojovat se secutorem. Ten měl štít a meč a hlavně hladkou přilbu, o kterou se nemohla síť zachytit.

iZdroj fotografie: Uživatel FeaturedPics / Creative Commons / CC BY-SA

Jaké další málo známé podrobnosti o gladiátorech znáte?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články