4 překvapivé informace o římských gladiátorech, které vám kompletně změní pohled na historii

V Římské říši patřily zápasy gladiátorů k velmi rozšířené zábavě. Řídily se přísnými pravidly a nebývaly tak často krvavé, jak si dnes mnozí myslí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobu Římské říše má mnoho lidé spojeno i s gladiátory. Muži, kteří bojovali v arénách na život a na smrt, aby potěšili davy. To je sice do jisté míry pravda, ale gladiátorské hry měly svá pravidla. Gladiátoři byli hvězdami své doby, podobně jako dnes známí sportovci. V naprosté většině se jednalo o otroky, ale pokud byli velmi úspěšní, mohli získat i svobodu. V dnešní době o nich panuje mnoho mýtů. Toto je pár faktů, které byste měli vědět.

Tajemství jejich zubů

Odborníci, kteří se zabývají gladiátory a vším kolem nich, zkoumali jejich zuby. Zjistili, že u mnoha z nich lze na zubech odhalit defekty v podobě vodorovných čar. Ty se tvoří v okamžiku, kdy je člověk jako dítě podvyživený. Dá se tedy soudit, že většina gladiátorů vyrostla v chudém prostředí bez dostatečného přísunu živin. Když pak byli jako otroci prodáni na hry, dostávali samozřejmě stravy dostatek. Jejich majitel měl zájem o to, aby jeho bojovníci byli co nejsilnější a mohli vítězit.

iZdroj fotografie: Medienfabrik Trier / Creative Commons / CC BY-SA

Gladiátorská odborová organizace

Hlavní prací gladiátorů byl boj v aréně, při němž mohli přijít i o život. To ale neznamená, že by se zápasníci nějak k smrti nenáviděli. Gladiátoři se navzájem považovali za bratry s podobným osudem. Založili i organizace, nazývané kolegia, které se staraly o jejich potřeby. Gladiátoři v nich měli i zvláštní fond, do kterého pravidelně přispívali. Padlým spolubojovníkům vzdávali hold. Pokud některý v boji zemřel a měl rodinu, dostala z fondu peníze na živobytí.

iZdroj fotografie: Uživatel MatthiasKabel / Creative Commons / CC BY-SA

Smrt zase tak častá nebyla

Každý si jistě vybaví scény z některých filmů o Římu, kdy se vítěz zápasu dívá na císaře nebo jiného mocného člověka s otázkou, co s poraženým. Ve filmu znamená palec dolů jeho smrt, i když podoba tohoto gesta není jistá. Smrt podle některých verzí mohl znamenat i palec nahoru jako znamení podříznutého hrdla. Ovšem gladiátoři se tak často nezabíjeli. Jejich výcvik byl drahý a byli ceněným majetkem, se kterým nebylo radno plýtvat. I když v Colosseu prý za celou dobu zahynulo až 700 tisíc gladiátorů.

iZdroj fotografie: Jean-Léon Gérôme / Public Domain

Druhů gladiátorů byla celá řada

Gladiátorské zápasy si nelze představit jako neorganizovanou změť bojovníků, kteří se snaží zabít jeden druhého. Zápasy měly v naprosté většině přísná pravidla a existovaly různé typy bojovníků vyzbrojených konkrétními zbraněmi a s konkrétní ochranou. V pravidlech bylo dáno i to, jací konkrétní bojovníci se proti sobě mohou postavit. Třeba retiarius, který měl štít na rameni, trojzubec a síť, měl za úkol bojovat se secutorem. Ten měl štít a meč a hlavně hladkou přilbu, o kterou se nemohla síť zachytit.

iZdroj fotografie: Uživatel FeaturedPics / Creative Commons / CC BY-SA

Jaké další málo známé podrobnosti o gladiátorech znáte?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru