První řízená munice se objevila za druhé světové války. I když byla velmi primitivní, slavila řadu úspěchů

První přesná munice shazovaná z letadel se objevila za druhé světové války. I když byla velmi primitivní, slavila několik úspěchů.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Němci za druhé světové války přišli s několika převratnými zbraněmi, které ovlivnily budoucnost. Vedle proudových letadel nebo balistických raket se jim podařilo vyrobit i použitelné řiditelné pumy shazované z letadel. Jejich největším úspěchem bylo potopení pýchy italské flotily, bitevní lodě Roma. Protilodní řízená klouzavá puma Fritz X má ale na svém kontě několik dalších úspěchů.

Italská flotila se vzdá Britům

V roce 1943 se nevyvíjela válka pro fašistickou Itálii příznivě. Po dobytí Sicílie spojenci začala italská vláda vyjednávat s USA a Brity o ukončení války. Jednání byla poměrně úspěšná a výsledkem byl požadavek, že italská bojová flotila se musí vzdát Velké Británii na Maltě. Proto 9. září vyplula z přístavu La Spezia flotila vedená bitevní lodí Roma. Pýcha italského námořnictva byla mohutně pancéřovaná 240 metrů dlouhá loď vyzbrojená devíti děly ráže 381 milimetrů.

iZdroj fotografie: Public Domain
Bitevní loď Roma

Velitel flotily tří bitevních lodí, tří křižníků a osmi torpédoborců admirál Carlo Bergamini ale nezamířil k Maltě. Měl informace, že by na Sardinii měl být král Viktor Emmanuel III. Proto se vydal tam. Když ale přístav na ostrově obsadili Němci, otočil se a plul směrem ke spojencům. Po nějaké době námořníci zahlédli ve velké výšce letadla. K jejich překvapení shodila bomby, což bylo neobvyklé, protože z velké výšky se lodě nebombardovali. Bylo to nepřesné a neúčinné.

Bomby dopadly daleko, lodím se nic nestalo. Zhruba o hodinu později se objevily další stroje. Hlídky v nich poznaly německé dvoumotorové bombardéry Do 217. Každý z nich měl pod křídlem jedinou velkou pumu. Bombardéry se držely v nezvyklé výšce 5500 metrů. Protiletadlová děla spustila palbu. Stroje byly tak vysoko, že byla neúčinná.

Ke dnu za několik minut

První z nich pumu vypustil opět vysoko a pod nezvyklým úhlem. Puma ale kupodivu směřovala k bitevní lodi Italia, kterou těsně minula. Výbuchem se jí ale zaseklo kormidlo. O několik minut později zaútočil další stroj, opět z výšky a nezvyklém úhlu. Puma, kterou odhodil, se neúprosně blížila k lodi Roma. Prorazila několik palub a explodovala pod kýlem. O několik minut později další puma zasáhla přední strojovnu. Roma se během několika minut potopila a vzala s sebou 1253 členů posádky.

iZdroj fotografie: Uživatel Kogo / Creative Commons / GFDL
Fritz X

To, co bitevní loď zasáhlo, byla protilodní řízená puma Fritz X o hmotnosti 1,4 tuny. Byla speciálně navržena k potápění velkých válečných plavidel. Byla vybavena čtyřmi křídly. Ta se za pomoci rádia a elektromagnetu dala vychylovat a řítit tak její klouzavý pád. Posádka letadla ji nesměla po svržení ztratit z dohledu, aby mohla korigovat směr. Puma mívala vzadu často světlici a letoun musel letět pomalu a rovně. Proto byl během řízení zranitelný útokem stíhaček nebo těžkým protiletadlovým dělostřelectvem.

iZdroj fotografie: Public Domain
Zasažený křižník Savannah

Ačkoli puma nebyla nejspolehlivější, v praxi se ukázala použitelná. Dne 11. září 1943 Němci stejnou zbraní zasáhli americký křižník Savannah podílející se na invazi u Salarna. Poté 13. září britský křižník Uganda a o 3 dny později bitevní loď Warspite. Plavidla se nepotopila ale byla vážně poškozená. Spojenci rychle zareagovali a vyvinuli systém na rušení radiového řídícího signálu, který již nasadili u Anzia. O necelý rok později pak Němci při vylodění v Normandii žádného úspěchu řiditelnou pumou nedosáhli.

Zdroj: Defensemedianetwork

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články