První řízená munice se objevila za druhé světové války. I když byla velmi primitivní, slavila řadu úspěchů

První přesná munice shazovaná z letadel se objevila za druhé světové války. I když byla velmi primitivní, slavila několik úspěchů.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Němci za druhé světové války přišli s několika převratnými zbraněmi, které ovlivnily budoucnost. Vedle proudových letadel nebo balistických raket se jim podařilo vyrobit i použitelné řiditelné pumy shazované z letadel. Jejich největším úspěchem bylo potopení pýchy italské flotily, bitevní lodě Roma. Protilodní řízená klouzavá puma Fritz X má ale na svém kontě několik dalších úspěchů.

Italská flotila se vzdá Britům

V roce 1943 se nevyvíjela válka pro fašistickou Itálii příznivě. Po dobytí Sicílie spojenci začala italská vláda vyjednávat s USA a Brity o ukončení války. Jednání byla poměrně úspěšná a výsledkem byl požadavek, že italská bojová flotila se musí vzdát Velké Británii na Maltě. Proto 9. září vyplula z přístavu La Spezia flotila vedená bitevní lodí Roma. Pýcha italského námořnictva byla mohutně pancéřovaná 240 metrů dlouhá loď vyzbrojená devíti děly ráže 381 milimetrů.

iZdroj fotografie: Public Domain
Bitevní loď Roma

Velitel flotily tří bitevních lodí, tří křižníků a osmi torpédoborců admirál Carlo Bergamini ale nezamířil k Maltě. Měl informace, že by na Sardinii měl být král Viktor Emmanuel III. Proto se vydal tam. Když ale přístav na ostrově obsadili Němci, otočil se a plul směrem ke spojencům. Po nějaké době námořníci zahlédli ve velké výšce letadla. K jejich překvapení shodila bomby, což bylo neobvyklé, protože z velké výšky se lodě nebombardovali. Bylo to nepřesné a neúčinné.

Bomby dopadly daleko, lodím se nic nestalo. Zhruba o hodinu později se objevily další stroje. Hlídky v nich poznaly německé dvoumotorové bombardéry Do 217. Každý z nich měl pod křídlem jedinou velkou pumu. Bombardéry se držely v nezvyklé výšce 5500 metrů. Protiletadlová děla spustila palbu. Stroje byly tak vysoko, že byla neúčinná.

Ke dnu za několik minut

První z nich pumu vypustil opět vysoko a pod nezvyklým úhlem. Puma ale kupodivu směřovala k bitevní lodi Italia, kterou těsně minula. Výbuchem se jí ale zaseklo kormidlo. O několik minut později zaútočil další stroj, opět z výšky a nezvyklém úhlu. Puma, kterou odhodil, se neúprosně blížila k lodi Roma. Prorazila několik palub a explodovala pod kýlem. O několik minut později další puma zasáhla přední strojovnu. Roma se během několika minut potopila a vzala s sebou 1253 členů posádky.

iZdroj fotografie: Uživatel Kogo / Creative Commons / GFDL
Fritz X

To, co bitevní loď zasáhlo, byla protilodní řízená puma Fritz X o hmotnosti 1,4 tuny. Byla speciálně navržena k potápění velkých válečných plavidel. Byla vybavena čtyřmi křídly. Ta se za pomoci rádia a elektromagnetu dala vychylovat a řítit tak její klouzavý pád. Posádka letadla ji nesměla po svržení ztratit z dohledu, aby mohla korigovat směr. Puma mívala vzadu často světlici a letoun musel letět pomalu a rovně. Proto byl během řízení zranitelný útokem stíhaček nebo těžkým protiletadlovým dělostřelectvem.

iZdroj fotografie: Public Domain
Zasažený křižník Savannah

Ačkoli puma nebyla nejspolehlivější, v praxi se ukázala použitelná. Dne 11. září 1943 Němci stejnou zbraní zasáhli americký křižník Savannah podílející se na invazi u Salarna. Poté 13. září britský křižník Uganda a o 3 dny později bitevní loď Warspite. Plavidla se nepotopila ale byla vážně poškozená. Spojenci rychle zareagovali a vyvinuli systém na rušení radiového řídícího signálu, který již nasadili u Anzia. O necelý rok později pak Němci při vylodění v Normandii žádného úspěchu řiditelnou pumou nedosáhli.

Zdroj: Defensemedianetwork

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky