Hitlerovu tajnou zbraň se nikdy nepodařilo nasadit. Nepomohl tomu ani ikonický bunkr La Coupole

Bunkr s výmluvným jménem La Coupole leží v severní Francii a v současné chvíli slouží jako muzeum. Za druhé světové války měl ale jiný účel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bunkr a podzemní komplex La Coupole lokalizovaný v severní Francii nikdy nenaplnil svůj potenciál. Hitler ho nechal vystavět s úmyslem vytvořit odpalovací základnu pro rakety V-2, které měly dopadnout na Londýn. Spojenci ho však opakovaně bombardovali a i když bunkr samotný přečkal útoky téměř bez úhony, křídové podloží nevydrželo, a celý komplex se tak stal nestabilním a jakékoliv další využívání pro vojenské účely značně rizikovým.

Stavba obřího betonového skladiště raket V-2

Stavbě vlastního bunkru La Coupole předcházel neúspěšný pokus o stavbu jiného bunkru nazvaného Blockhaus d’Éperlecques, známého také pod krycím jménem Kraftwerk Nord West, nebo Watten. Oba bunkry jsou lokalizovány v severní Francii poblíž Lamanšského průlivu. Umístění nebylo náhodné, Hitler s jejich pomocí plánoval změnit průběh druhé světové války, když z nich chtěl odpalovat rakety V-2. Hlavní práce na bunkru Watten byly dokončeny v září 1943, avšak bunkr samotný dokončen nikdy nebyl.

iZdroj fotografie: Steve Parker / Flickr / CC BY

V momentě, kdy spojenci stavbu objevili, došlo k jejímu masivnímu bombardování, které ji značně poničilo. Další využívání bunkru nebylo možné, a proto Hitler hledal nové místo, kde postaví bunkr nový. O necelých 15 kilometrů dále obsadili Němci starý křídový lom, kde následně začali se stavbou bunkru La Coupole. Dle Hitlerových rozkazů se vybudoval masivní podzemní komplex s množstvím tunelů, kde měly být umístěny dílny, sklady, kasárna, nemocnice a dokonce i továrna na kapalný kyslík.

Druhý pokus výstavby bunkru také nevyšel

Během stavby byl La Coupole také bombardován, ovšem Němcům se podařilo vytvořit masivní betonovou kopuli, která byla vůči bombám odolná. Stavební práce na tunelech a skladech tak pokračovaly pod ní a byly dokončené roku 1944. Ve stejném roce se spojenci dozvěděli o skutečné povaze bunkru a obnovili bombardování, pro které využili i „zemětřesné“ bomby Tallboy. Výsledkem tohoto zásahu byly zničené vnější stavební práce, znestabilněné podloží, avšak La Coupole samotný vypadal neporušený.

iZdroj fotografie: James Cridland / Flickr / CC BY

Vzhledem k napáchaným škodám Hitler nakonec svůj plán na odpálení balistických raket V-2 z La Coupole opustil. Bunkr byl ještě v témže roce zabrán spojenci, kteří ho na rozkaz Winstona Churchilla částečně poničili, aby ho nebylo možné v budoucnu využít k vojenským účelům. Opuštěný bunkr ležel ladem až do poloviny devadesátých let, kdy začala jeho přeměna na muzeum. Muzeum bylo otevřeno v roce 1997 s expozicí vyprávějící o německé okupaci Francie během druhé světové války, výstavou raket V-2 (a dalších ze skupiny) a historií průzkumu vesmíru.

Zdroj: Magnus Mundi

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články