Zapomenutý zrádce Británie aneb Německý špion britského občanství, o kterém se moc nemluví

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Původně chtěl spisovatel a novinář Ed Perkins napsat jen krátkou stať o jednom z britských špionů Oswaldu Johnu Jobovi, která sloužil nacistickému Německu. Nakonec ho jeho příběh zaujal tak, že pátráním po jeho osudu strávil tři roky. Během nich se vydal i do zahraničí. O všem, co zjistil, sepsal knihu s názvem Zapomenutý zrádce Británie, která obsahuje sto tisíc slov.

Přílet do Anglie

Za vším stála poznámka, ke které se Perkins na začátku dostal. Popisovala, jak Job přiletěl v listopadu roku 1943 na létajícím člunu z portugalského Lisabonu do svého rodného města Poole v Dorsetu. Na hranicích tvrdil, že se mu podařilo uprchnout z internačního tábora v okupované Francii a přes Španělsko a Portugalsko se dostal domů. Celníkům se jeho příběh nezdál, navíc u něho našli diamantový prsten a velmi drahý knoflík do kravaty. Ale na území Velké Británie ho pustili.

iZdroj fotografie: Uživatel LuckyLouie / Creative commons / CC BY-SA
Vysílačka z období 2. světové války

Stála za tím MI5. Ta od informátora měla echo, že má dorazit nový agent. Nevědělo se kdo, ale vodítkem byl právě diamantový prsten. Když se Job pohyboval po Londýně, celou dobu byl tajnou službou sledován. Nechali ho na svobodě tři týdny. Když ho zatkli a převezli do internačního centra, ke spolupráci s Němci se doznal. Vyšetřovatelům tvrdil, že souhlasem se spoluprací si chtěl jen zajistit cestu domů.

Nikdo mu nevěřil

Spolupracoval ochotně. Kontrarozvědce prozradil, že v duté rukojeti břitvy má neviditelný inkoust. Vysvětlil i kódy k poslouchání vysílaných pokynu a dal vyšetřovatelům seznam adres a kontaktů. Přesto mu nevěřili. Usoudili, že jde o lháře, kterého nebavil život v internačním táboře. Jeho motivací mohl být i drahý prsten a knoflík. Jako gaunera o otipoval i podplukovník Stephens, velitel tábora v Latchmere House, kde za války věznili řadu špionů.

iZdroj fotografie: Ken Bailey / Creative commons / CC BY-SA
Latchmere House, kde byl Job vězněn

K podobným závěrům dospěl i Perkins. Job ve vězení dlouho nepobyl. Za spolupráci s nepřítelem byl několik měsíců po svém zatčení oběšen ve vězení v Pentonville. Exekuci vykonal poslední britský kat Albertem Pierrepointem. Pro zajímavost před soudem skončil i podplukovník Perkins za údajně špatné zacházení s vězni – špiony. Na uzavřeném soudním jednání ale byl nakonec obvinění zproštěn.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články