Ontos, stíhač tanků, který se významně osvědčil proti vietnamské pěchotě. Děsil vojáky na kilometry daleko svými šesti děly

Nedlouho po válce Američané vyvinuli neobvyklý stíhač tanků. Nakonec ho přijala jen námořní pěchota a v určitých rolích na něj nedala dopustit.

i Zdroj fotografie: USMC Archives / Creative Commons / CC BY
                   

V padesátých letech bylo americkým stratégům jasné, že v případném konfliktu se budou muset vypořádat s hromadou sovětských tanků. Proto armáda spolu s námořní pěchotou začaly hledat letecky přepravitelný stíhač tanků, který by se dokázal rychle dostat do místa bojů a zároveň disponoval dostatečnou ničivou silou. Nakonec vznikl unikátní M50 Ontos, z něhož trčí šest hlavní. Používat ho začali jen mariňáci.

Odolný jen proti lehkým zbraním

Požadavky na stíhač tanků byly docela přísné. Musel vážit mezi 10 až 20 tunami. Zároveň bylo žádoucí, aby v něm byl šestiválcový motor využívaný armádními nákladními vozy GMC. Společnost llis-Chalmers nakonec přišla s nezvyklým vozidlem. Aby dodržela požadavek na nízkou hmotnost, bylo jen slabě pancéřované, zepředu pouhými 13 milimetry ocele. To poskytovalo jen ochranu proti pěchotním zbraním do ráže 12,7 milimetru.

iZdroj fotografie: USMC Archives / Creative Commons / CC BY

Armáda proto vozidlo odmítla, ale námořní pěchota kývla a objednala téměř 300 kusů stíhače nazvaného M50 Ontos. Vyzbrojený byl šesti bezzákluzovými děly M40 ráže 106 milimetrů. Tedy skutečná ráže byla 105 milimetrů, ale aby se nezaměňovala se 105milimetrovou municí děla M27, nesla označení o milimetr větší. Děla byla umístěna na věži, která se dala natočit až o 40 stupňů do stran a o 20 nahoru nebo deset dolů.

Vozidlo bylo tak malé, že se do něho vešla jen zásoba 18 střel. Ty se navíc daly nabíjet jen zvenku, takže během tohoto procesu byla posádka nechráněná. Děla se zaměřovala pomocí speciální pušky přidělané na stíhači, která vystřelila náboj a označila místo, kam střela dopadne. Vystřelit bylo možné z jedné hlavně nebo ze všech šesti najednou. Ontos měl navíc kulomet na obranu proto pěchotě.

Jako velká brokovnice

Své hodiny slávy si vozidlo vydobylo v konfliktu ve Vietnamu. Zde nepřítel až na výjimky tanky neměl, ale Ontos se osvědčil proti pěchotě. Kvůli své zranitelnosti raketami nebo minami byl většinou zakopán v pevné pozici. Dokázal vystřelovat i speciální náboje, které fungovaly jako brokovnice. Při použití HESH munice byl užitečný v městském boji, třeba v Hue. Dokázal probourat do zdí velké otvory. Vietkong často utekl, jen když vozidlo viděl.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ale M50 se nakonec dostal i k protitankovému boji, ke které u byl původně určen. Námořní pěchota vozidlo použila v roce 1965, když se Američané zapojili do války v Dominikánské republice. Ontos zde zničil minimálně čtyři tanky, včetně jednoho M48 a AMX 13. Ze služby byla vozidla stažena v roce 1969. Většina z nich byla sešrotována.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články