Operace Ďábelské oči: Démonické figurky Usáma bin Ládina z dílny CIA jej měly zdiskreditovat

Operace „Ďábelské oči“ patří do kategorie těch, které se zdají být naprosto neuvěřitelné. Přesto nejde o uniklý filmový scénář ale o skutečnost.

i Zdroj fotografie: Hamid Mir / Wikimedia Commons / CC BY
                   

Hlavním cílem byla diskreditace Usámy bin Ládina v zemích jako je Pákistán, Afghánistán a další státy Středního východu a jihovýchodní Asie. Při realizaci plánu měla CIA netradičního partnera: amerického výrobce hraček, jehož obvyklou činností je plnění dětských snů. Tentokrát měl ale „zákazník“ jiné požadavky …

Ďábelský Usáma bin Ládin jako přírůstek do série G.I.Joe?

Skoro každý kluk, který u nás vyrůstal v devadesátých letech, toužil mít doma figurky neohrožených hrdinů ze série G.I.Joe. Ve Spojených státech byl G.I.Joe samozřejmě populární ještě o dost dříve než u nás a je možné, že mezi jeho fanoušky v dětství patřili i budoucí agenti CIA. Ti si v letech po 11. září 2001 vzpomněli na hračku svého dětství a kontaktovali jejího tvůrce.

iZdroj fotografie: Flickr

CIA oslovila Davida Levina, tvůrce G.I.Joea, jednoho z manažerů hračkářské firmy Hasbro a veterána Korejské války. Jeho úkolem bylo navrhnout figurku Usámy bin Ládina, která by měnila svoji podobu. Levine navrhl figurku bin Ládina, která při zvýšené teplotě změní zabarvení a jejíž obličej dostane červeno-černou ďábelskou podobu.

Plány na distribuci

Figurky měly být vyráběny v Číně a následně distribuovány do uvedených zemí a regionů. To, jak operace „Ďábelské oči“ skutečně probíhala, je ale sporné. Jedna verze mluví o tom, že vyrobeny byly pouze tři prototypy a poté se v operaci nepokračovalo. Druhá verze mluví o tom, že do Pákistánu se skutečně v roce 2006 dostalo několik stovek kusů figurek.

iZdroj fotografie: Flickr

Faktem je, že na aukčních serverech se objevily dva prototypy a oba se prodaly za cenu v řádu tisíců dolarů. Je přirozené předpokládat, že nějaký prototyp má ve vlastnictví stále i CIA. Akce patřila mezi tzv. „vlivové operace“ jejichž prostřednictvím se CIA snažila změnit vnímání Usámy bin Ládina a Al-Kájdy jako takové.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články