Operace Ďábelské oči: Démonické figurky Usáma bin Ládina z dílny CIA jej měly zdiskreditovat

Operace „Ďábelské oči“ patří do kategorie těch, které se zdají být naprosto neuvěřitelné. Přesto nejde o uniklý filmový scénář ale o skutečnost.

i Zdroj fotografie: Hamid Mir / Wikimedia Commons / CC BY
                   

Hlavním cílem byla diskreditace Usámy bin Ládina v zemích jako je Pákistán, Afghánistán a další státy Středního východu a jihovýchodní Asie. Při realizaci plánu měla CIA netradičního partnera: amerického výrobce hraček, jehož obvyklou činností je plnění dětských snů. Tentokrát měl ale „zákazník“ jiné požadavky …

Ďábelský Usáma bin Ládin jako přírůstek do série G.I.Joe?

Skoro každý kluk, který u nás vyrůstal v devadesátých letech, toužil mít doma figurky neohrožených hrdinů ze série G.I.Joe. Ve Spojených státech byl G.I.Joe samozřejmě populární ještě o dost dříve než u nás a je možné, že mezi jeho fanoušky v dětství patřili i budoucí agenti CIA. Ti si v letech po 11. září 2001 vzpomněli na hračku svého dětství a kontaktovali jejího tvůrce.

iZdroj fotografie: Flickr

CIA oslovila Davida Levina, tvůrce G.I.Joea, jednoho z manažerů hračkářské firmy Hasbro a veterána Korejské války. Jeho úkolem bylo navrhnout figurku Usámy bin Ládina, která by měnila svoji podobu. Levine navrhl figurku bin Ládina, která při zvýšené teplotě změní zabarvení a jejíž obličej dostane červeno-černou ďábelskou podobu.

Plány na distribuci

Figurky měly být vyráběny v Číně a následně distribuovány do uvedených zemí a regionů. To, jak operace „Ďábelské oči“ skutečně probíhala, je ale sporné. Jedna verze mluví o tom, že vyrobeny byly pouze tři prototypy a poté se v operaci nepokračovalo. Druhá verze mluví o tom, že do Pákistánu se skutečně v roce 2006 dostalo několik stovek kusů figurek.

iZdroj fotografie: Flickr

Faktem je, že na aukčních serverech se objevily dva prototypy a oba se prodaly za cenu v řádu tisíců dolarů. Je přirozené předpokládat, že nějaký prototyp má ve vlastnictví stále i CIA. Akce patřila mezi tzv. „vlivové operace“ jejichž prostřednictvím se CIA snažila změnit vnímání Usámy bin Ládina a Al-Kájdy jako takové.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky