Operace Mangusta alias Pokus o svržení Fidela Castra. Bláznivé plány, které měly jediný cíl

Američané se před nástupem Johna F. Kennedyho snažili vymyslet, jak odstranit Fidela Castra od moci. Po nástupu Johna F. Kennedyho do úřadu, se rozjela operace proti Castrovi, ve které bylo vymyšleno mnoho taktik.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Fidel Castro byl osobou, kterou se snažili vládní představitelé Spojených států odstranit od moci. Velice aktivně se účastnil studené války. Byl prezidentem Kuby od roku 1959 do roku 2006. Během svého působení v úřadu se prezident Kennedy věnoval Kubě více než jakémukoli jinému zahraničněpolitickému problému.

Plány na svržení Fidela Castra

CIA a Kennedyho administrativa se pokoušela vymyslet, jak se Fidela zbavit, a hlavně ho dostat od moci. Z pokusu něco vymyslet, vznikla operace s názvem Mangusta. Tato operace se dala označit za bláznivé plány, kdy se snažili Fidela Castra zbavit moci za každou cenu.

Ještě předtím, než byl zvolen John F. Kennedy zkoumala Eisenhowerova vláda a CIA možnosti, jak zamezit další vládě Fidela Castra a zbavit ho moci. Americké vládní představitele velice znepokojovalo to, že měl úzké vazby na Sovětský svaz a blízkost Kuby ke Spojeným státům byla malá.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podle některých dokumentů se CIA snažila najít způsob, jak se zbavit Castra ještě před Kennedyho nástupem do úřadu. Například mafie by mohla mít motiv Castra zabít. Castro totiž narušil chod kasin, cestování a mafiánské obchodní zájmy v Havaně. Mafie by poskytla CIA důležité popření, kdyby se plán atentátu odhalil.

Nástup Johna F. Kennedyho nezměnilo plány

Když Kennedy nastoupil do úřadu, byly plány atentátu téměř zrušeny. Stále byla v plánu invaze CIA na Kubu. V roce 1960 v březnu Dwight D. Eisenhower nařídil CIA, aby vycvičila a vyzbrojila jednotky kubánských exulantů pro ozbrojený útok na Kubu. V roce 1961 se Kennedy stal prezidentem a tento plán zdědil po Eisenhowerovi. I přes jiné rady svých vojenských poradců se rozhodl v plánu pokračovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

V dubnu roku 1961 se téměř 1200 kubánských exulantů s pomocí amerických výsadkových plavidel vylodilo v Zátoce sviní na Kubě s americkými zbraněmi. Chtěli motivovat ostatní kubánské občany, aby povstali a svrhnuli Castra a jeho vládu. Tento plán se okamžitě rozpadl, protože přes 100 útočníků bylo zabito a více než 1 100 zabito.

Pokračování operace Mangusta

Kvůli neúspěšné invazi v Zátoce sviní vznikla operace Mangusta. Po této neúspěšné akci byla Kennedyho vláda odhodlána dostat Castra od moci na Kubě jakýmkoliv způsobem. Ministr obrany Robert McNamara vzpomínal, že on i Kennedyovi byli „v době Zátoky sviní i po ní vůči Castrovi hysteričtí“.

iZdroj fotografie: Unsplash

Po tomto okamžiku se Kennedyho administrativa a CIA výrazně více snažili zbavit Castra od moci na Kubě. Prezident Kennedy v listopadu 1961 schválil tajnou operaci s názvem Operace Mangusta. Jejím cílem bylo odstranit z Kuby Castrův komunistický režim.

Bratr Johna F. Kennedyho měl dohlédnout na operaci

Prezident Kennedy pověřil dohledem nad operací svého bratra Roberta Kennedyho, protože měl pocit, že ho jeho poradci zradili. Úkolem generála Edwarda Landsdale bylo koordinovat činnost CIA, ministerstva obrany a ministerstva zahraničí.

Když se konala schůzka o Kubě v Bílém domě v roce 1961, tak Robert Kennedy napsal, že jeho myšlenkou bylo rozvířit dění na ostrově špionáží, sabotážemi a všeobecným nepořádkem, který by byl řízen a provázen samotnými Kubánci. Chtěl, aby do října 1962 došlo na Kubě ke vzpouře a Kubánci by svrhli Castra.

Taktické kroky Kennedyho vlády

Kennedyho administrativa udělala řadu taktických kroků, aby způsobili to, že se kubánský lid vzbouří proti Castrovi. Edward Lansdal vytvořil proticastrovské rozhlasové vysílání, které se tajně vysílalo na Kubě. Jednalo se o psychologické operace, které měli lidi donutit, aby svrhli Castra.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další operace byla od Lansdale pod názvem „Operace Dobrý čas„. Ta měla znepokojit kubánské obyvatelstvo. Rozšiřovaly se falešné fotografie, na kterých byl obézní Castro v bohatě zařízeném pokoji. Kubánci si měli myslet, že Castro využívá kubánské občany.

Návrh falešných operací na americké území

Mezi tyto triky patřil i útok spřátelených Kubánců v uniformách kubánské armády na americkou základnu v zátoce Guantánamo a sabotáž prázdné americké lodi v přístavu. Mezi další trik, který byl navrhnut patřila teroristická kampaň v oblasti Miami a dalších měst. Z těchto útoku by bylo možné obvinit Castra a vojáci USA by mohli zasáhnout na Kubě.

Z operace Mangusta vzešel další nápad, týkající se kapsle Mercury a astronauta Johna Glenna (první Američan, který obletěl Zemi). Myšlenkou bylo, poskytnutí důkazu, že by se let Mercury na oběžnou dráhu nezdařil. Obviněna by z toho byla Kuba. Plánovači této myšlenky by toho dosáhli tak, že by vyrobili různé důkazy, které by ukazovaly na zásah ze strany Kubánců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z těchto plánů od Landsmana nebyl nikdy žádný přijat. Pokusy o zabití Castra provedli členové operace Mangusta. Část operace, která je známá jako Executive Action, řídil agent CIA William King Harvey. Údajně byla tato akce eufemismem CIA.

Akce byla brána jako projekt výzkumu vývoje prostředků ke svržení zahraničních politických vůdců, včetně „schopnosti provádět atentáty“. Označení ZR/RIFLE bylo kódové označení, které dostal Harveyho projekt. Harvey využil k atentátu na Castra i mafiány, ale veškeré pokusy se nepodařily.

Ve většině případů plány nebyly uskutečněny

Operace Mangusta byla spíše na papíře než v praxi. V roce 1962 dne 16. října začala kubánská krize. Prezident Kennedy operaci Mangusta pozastavil. Snaha o svrhnutí Castra se později znovu obnovila. Oficiálně byla celá operace rozpuštěna v roce 1963.

První zmínky o operaci Mangusta se napovrch dostali v roce 1974. Bylo to v souvislosti se skandálem Watergate.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články