Co se stalo s Amelií Erhartovou a proč se její tělo nikdy nenašlo? Za vším stojí jeden muž

Slavná pilotka se s letadlem ztratila nad Pacifikem v roce 1937. Od té doby se spekuluje, co se jí stalo a v jakých místech přesně zahynula.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Co se stalo pilotce Amelii Erhartové je otázka, která světovou, ale především americkou veřejnost trápí už do roku 1937. Tehdy se jen s navigátorem vydala na cestu pře Tichý oceán. Po nějaké době se vysílačka jejího letadla odmlčela a stroj již nikdo nikdy nespatřil. Rozeběhlo se marné pátrání a v roce 1939 byla Erhartová prohlášena za mrtvou. O její smrti existuje mnoho teorií, ale žádnou se nepodařilo nikdy prokázat.

Cesta nad Tichým oceánem

V roce 1937 se Erhartová s navigátorem Fredem Noomanem snažili obletět svět ve speciálně upraveném letounu Lockheed Electra 10E. Ten měl dolet kolem 4000 kilometrů. Již měli většinu cesty za sebou, když 2. července z Nové Guineji odstartovali směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu. To bylo naposledy, kdy je někdo spatřil. Pátrání po nich bylo neúspěšné. Ale v roce 1940 se stalo něco, co mohlo jejich zmizení nejspíše objasnit.

iZdroj fotografie: Public Domain

Tehdy k tichomořskému ostrovu Nikumaroro dorazila britské expedice. Při průzkumu ostrova její členové narazili na lidskou lebku a další kosti, dámskou botou, krabici vyrobenou pro uložení Brandis Navy Surveying Sextantu a láhev od bylinného likéru. Hned se vynořila teorie, že to mohou být pozůstatky Erhartové, která zde ztroskotala. Protože na ostrově není zdroj pitné vody, mohla zahynout žízní či hlady.

Nejde o ženu, ale o muže

Lebku a si tucet kostí expedice odeslala na Fidži. Zde se dostaly do rukou doktora DW Hoodlesse z Fidžské centrální lékařské školy. Ten je začal zkoumat. Je ale nutné si uvědomit, že jeho možnosti byly omezené, forenzní vědy byly v plenkách a neexistovalo nic jako analýza DNA. Nakonec dospěl k závěru, že kosti Erhartové nepatří. Podle něho se jednalo o pozůstatky muže menšího vzrůstu a nikoli ženy. A tak svět zůstal přesvědčený, že se nejedná o slavnou pilotku, navzdory nálezu dámského střevíce a láhve likéru, který pila.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ověřit dnes za pomoci moderní vědy, jestli kosti náhodou Erhartové nepatřily, nelze. Během doby se někde ztratily, takže DNA testy nelze provést. Ovšem například v roce 2020 profesor Richard Jantz z Univerzity v Tennessee závěry Hoodlesse zpochybnil. Když použil moderní software a vložil do něho údaje měření kostí zaznamenaných lékařem v roce 1941, dospěl k opačným zjištěním. Podle něho kosti z 99% mohly Erhartové patřit. Ovšem zcela jistě to dnes nikdo říci nedokáže.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“