Otto Skorzeny provedl obdivuhodné speciální vojenské akce. Často býval označován za nejnebezpečnějšího muže Evropy

Řada důstojníků nacistického Německa skončila za válečné zločiny ve vězení. Některým se ale vina neprokázala a po válce mohli vést normální život.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V okolí hotelu Campo Imperatore v pohoří Gran Sasso ve střední Itálii začaly 12. září 1943 přistávat kluzáky DFS-230 s německými výsadkáři. Mezi nimi byla i téměř dvoumetrová postava důstojníka SS. Muž vběhl do hotelu, aby našel Italy zadrženého fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Při akci nebyl nikdo zraněn a Mussolini byl brzy letecky přepraven do Německa. Doprovázel jej německý obr jménem Otto Skorzeny, kterému bude tato akce navždy připisována.

Odmítlo jej německé letectvo, proto šel k SS

Otto Skorzeny se narodil ve Vídni v roce 1908. Na začátku 30. let se začal angažovat v rakouském nacistickém hnutí a zároveň studoval na stavebního inženýra. Když se po anšlusu Rakousko v roce 1938 připojilo k Německu, rozhodl se pro vojenskou kariéru. Luftwaffe jej ale kvůli věku a výšce odmítla, a tak se nakonec stal členem SS.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Skorzeny s dalekohledem vedle Mussoliniho při jeho osvobození z internace

Zúčastnil se akcí SS v Nizozemí, Francii i na Balkáně. Nakonec byl nasazen na východní frontě a několikrát povýšen. V roce 1942 utrpěl zranění a poslali jej na léčení. V té době se začal zajímat o operace speciálních jednotek a uvažoval o jejich vytvoření v Německu. Setkal se s Walterem Schellenbergem, vedoucím zahraniční zpravodajské služby SS, kterého plány nadchly. Pověřil Skorzenyho vedením speciální jednotky SS Sonderverband zbV Friedenthal.

Prvním úkolem byla snaha vybudovat v Íránu odboj proti spojencům, ale plán selhal, když Němcům došly prostředky na úplatky. Poté následovala mise na záchranu Mussoliniho, kterého zadržela italská vláda ochotná vyjednávat se západními spojenci. Toho se podařilo osvobodit, i když velká část plánu nebyla dílem Skorzenyho. S Mussolinim však odletěl v letounu Fiesseler Fi-156 Storch a dostal jej před Hitlera, což mu umožnilo stát se Hitlerovým oblíbencem.

Úspěšný únos syna vládce Maďarska

Následovalo několik neúspěšných akcí, jako byl například plán na likvidaci vůdců spojenců během konference v Teheránu, nebo snaha zajmout jugoslávského vůdce Tita, přičemž bylo zabito mnoho německých vojáků. V říjnu 1944 ale Skorzeny se svými muži úspěšně unesli syna maďarského vůdce Miklóse Horthyho. Ten tehdy vyjednával se Sověty o kapitulaci Maďarska.

Únosem syna byl přinucen rezignovat a nový maďarský vůdce Ferenc Szálasi, který byl loajální nacistům, dál bojoval na straně Německa. Navíc jim umožnil definitivně odsunout maďarské židy do koncentračních vyhlazovacích táborů. Při plánování německé ofenzivy v Ardenách dostal Skorzeny za úkol organizovat diverzní akce za frontou. Vybral skupinu anglicky mluvících vojáků a v amerických uniformách je poslal na frontu.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Skorzeny v Budapešti

Zde měnili dopravní značení, působili zmatek a prováděli zpravodajskou činnost. Většina z nich byla brzy chycena a popravena za nošení cizí uniformy. Před tím ale spojencům řekli falešnou informaci, kterou mezi nimi Skorzeny rozšířil, že jejich velitel je na cestě zabít generála Eisenhowera. Ten kvůli tomu byl držen v izolaci.

Na konci války dostal Skorzeny za úkol organizovat partyzánský odpor v Německu a Rakousku v rámci programu Wervolf. Do toho se příliš nehrnul, některých svých kontaktů tehdy využil především k dopomoci k útěku nacistů. Brzy se vydal spojencům, kteří jej postavili před soud za akci v Ardenách. Nakonec byl osvobozen, protože tvrdil, že jeho muži neměli v cizí uniformě bojovat. Pomohlo mu i svědectví spojeneckých zpravodajských důstojníků.

Útěk do bezpečného Španělska

Krátce poté se mu podařilo z vazby utéci. Nejprve se skrýval v Bavorsku a Rakousku, ale později se dostal do Španělska, kde byl pod ochranou diktátora Franka. Také dle všeho spolupracoval s jeho bezpečnostními složkami. Měl své podnikatelské aktivity, avšak věnoval se i bezpečnostní problematice. Nějakou dobu sloužil jako bezpečnostní poradce v Egyptě, zde pomáhal cvičit i místní speciální jednotky.

Bezpečnostního poradce dělal i argentinskému prezidentu Juanu Perónovi. Nějakou dobu údajně působil i jako osobní strážce jeho ženy Evity. Existují i nepotvrzené zprávy, že měli romantický vztah. Díky svým kontaktům s různými nacistickými skupinami i tehdy pomáhal k útěku některým nacistům a zprostředkoval jejich přesídlení, většinou do jižní Ameriky.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Skorzeny (vlevo) s Juanem Perónem (uprostřed)

Obával se také agentů Mossadu. Ti jej však nechtěli zabít, ale naverbovat, aby jim pomohl eliminovat egyptský raketový program, v jehož čele stáli někteří němečtí raketoví vědci. Skorzeny se měl mezi ně vloudit, odhalit totožnost mnoha z nich, a pomáhat je zastrašovat třeba dopisními bombami. Nakonec i sám zastřelil vedoucího egyptského raketového výzkumu Heinze Kruga. Po Mossadu prý za to chtěl vyškrtnutí ze seznamu Simona Wiesenthala, ten ale odmítl.

Skorzeny nakonec zemřel v roce 1975 v Madridu na rakovinu plic. Později se na veřejnosti objevilo ještě několik nepotvrzených informací o jeho různých dalších aktivitách. Údajně měl pracovat i pro Vatikán a sovětskou KGB. Vyloučena není ani jeho spolupráce s americkou CIC. Celá pravda o jeho aktivitách ale nejspíše zemřela s ním. Přesto zůstane faktem, že ve své době byl považován za nejbezpečnějšího muže Evropy.

O jakých dalších aktivitách Skorzenyho jste ještě slyšeli?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články