5 neobjasněných záhad 2. světové války, které dodnes nahánějí husí kůži. Už jste o nich slyšeli?

Historické otazníky, na které dodnes neznáme odpověď. Řada událostí období druhé světové války zůstává v mlze.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Válka je kruté období, které s sebou nese spoustu neštěstí a bolesti. V mlze a chaosu brutálních konfliktů se tak lehce vytratí mnoho důležitých událostí. Druhá světová válka je doposud největším válečným konfliktem, jaký lidstvo zažilo. A a stále plným tajemství. Během šesti let války došlo k mnoha zdánlivě nevysvětlitelným událostem a vznikla řada pověstí a legend, jež po léta kolovaly, aniž by se s jistotou vědělo, zda k nim došlo nebo ne. Spousta věcí byla před veřejností doslova ututlána a teprve až zpřístupnění tajných archivů pomohlo vrhnout na mnohé záhady světlo.

5. Tajemství zlatého vlaku

Sto metrů dlouhý, opancéřovaný, údajně plný zlata, drahokamů, uměleckých děl a hlavně dodnes k nenalezení. Spekuluje se, že vezl Jantarovou komnatu či utajené nacistické laboratoře. Jedná se o takzvaný nacistický zlatý vlak, který měli Němci údajně začátkem roku 1945, kdy už byl konec války neodvratný, zasypat v jednom z tajných tunelů na jihozápadě dnešního Polska. Vlak, naplněn poklady, které patřily obětem holocaustu, se měl vydat směrem do Čech přes Soví hory a na cestě také podle všeho zmizel v jednom z tunelů.

Zveřejnil(a) ABP Ananda dne Sobota 22. srpna 2015

Zasypat stometrový vlak, nesoucí na 300 tun bohatství, bez jediného svědka, může někomu připadat naprosto nepředstavitelné. Ovšem je to reálnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Mnozí v jeho existenci nevěří, jiní strávili roky pátráním po ukrytém pokladu. Zda vlak skutečně existuje, se nejspíš dozvíme až ve chvíli, kdy ho nějaký šťastlivec skutečně objeví.

4. Zmizení letu 19

Může se beze stopy ztratit celá letka bombardérů? Odpověď je ano. Přesně to se totiž stalo 5. prosince roku 1945 letce amerických bombardérů, která prováděla rutinní navigační a bojový výcvik na letounech TBM Aveneger. Let 19 měl plné nádrže, počasí bylo příznivé, pilotovali zkušení letci a vše mělo probíhat bez problému. Přesto se cvičení změnilo v obrovskou tragédii, která dodnes nemá vyjasněný konec.

Zveřejnil(a) Commemorative Air Force dne Čtvrtek 5. prosince 2019

Kontakt s letkou byl ztracen nad dnes již legendárním Bermudským trojúhelníkem a po všech pěti bombardérech jako by se slehla zem. Posledním hlášením bylo, že letadlům nefungují palubní kompasy. Všech 14 letců na palubě bombardérů bylo ztraceno, stejně jako celá 13 členná posádka záchranného letadla, které bylo vysláno k nalezení letců. Od zmizení letu 19 až do poloviny 80. let minulého století pak zmizelo při průletu Bermudským trojúhelníkem 25 malých letadel, aniž by po nich byly nalezeny jakékoli trosky.

3. Letadlo duchů z Pearl Harbor

O letadlech duchů pojednává mnoho válečných příběhů. Jeden takový neznámý stroj, blížící se ze směru Japonska k USA, zachytil roku 1942 americký radar. Piloti tenkrát ohlásili, že se jedná o americkou stíhačku Curtiss P-40 Warhawk se zablokovaným podvozkem, prostříleným štítem a pilot uvnitř kokpitu je pokryt čerstvou krví. Chvíli na to stroj při přistání havaroval, ještě před tím měl však zraněný pilot uvnitř stíhačky zvednout ruku a krátce zamávat.

Zveřejnil(a) WARBIRDS WW2 dne Sobota 21. března 2009

A co je na celé té věci tak zvláštní? Tato americká stíhačka, Curtiss P-40 Warhawk, pomáhala bránit Pearl Harbor během japonského útoku, tedy v prosinci 1941, letadlo se vrátilo až po roce, rozstřílené. Ještě podivnější je, že místo přistání bylo prohledáno, ovšem ostatky pilota letounu nebyly k nalezení. A podle palubního deníku mělo letadlo vzlétnout z 1 300 km vzdáleného ostrova Mindanao.

2. Velký nálet na Los Angeles

K tomuto údajně nepřátelskému náletu došlo v noci z 24. na 25. února roku 1942, tedy méně než tři měsíce poté, co Spojené státy vstoupily do druhé světové války v důsledku útoku japonského císařského námořnictva na Pearl Harbor. Ptáte se proč údajnému? Zpočátku byl totiž cíl protiletecké palby považován za útok Japonců, ovšem krátce poté byl incident označen jako falešný poplach. Co přesně tedy byly velké, jasně oranžové objekty, které lidé spatřili na noční obloze a na koho Američané vlastně stříleli?

Teorií je mnoho, tou nejoblíbenější je však mimozemská invaze. Americká vláda byla nařčena ze zakrývání přítomnosti UFO. V roce 1949 prohlásila Asociace pro pobřežní dělostřelectvo Spojených států, že se jednalo o meteorologický balón, který byl vyslán uprostřed noci a ze strachu před napadením Japonci byla odstartována palba. Během protiletadlové palby bylo zničeno několik budov, tři osoby zemřely při dopravních nehodách a další tři na infarkt. Zda má noční fenomén na obloze skutečně na svědomí UFO či šlo pouze o davovou hysterii a válečné nervy, není dodnes jasné.

1. Kdo zradil Anne Frankovou?

Příběh židovské dívky, jež se společně se svou rodinou ukrývala před nacisty, se dostal i na filmová plátna. Ovšem ani tam jsme se nedozvěděli, čí vinou skončila patnáctiletá dívka v koncentračním táboře, kde nakonec také zemřela. Rodina Frankových se dva roky skrývala v přístavku kancelářské budovy Otto Franka, otce mladičké dívky. V srpnu roku 1944 byl však jejich úkryt odhalen gestapem.

Zveřejnil(a) HISTORY dne Pondělí 12. června 2017

Poté, co byla židovská skupina prozrazena, celá rodina Frankových skončila v koncentračním táboře. Otto Frank, který jako jediný přežil, se později vrátil do Amsterdamu, kde mu byl rodinnou přítelkyní Miep Giesovou předán malý zápisník jeho dcery Anny. Deník Anne Frankové, unikátní záznam, který nám dává možnost blíže nahlédnout do obtížného života za holocaustu, se otec Anny rozhodl vydat.

Kniha byla přeložena do mnoha jazyků a stala se jednou z nejčtenějších po celém světě. V deníku dívka otevřeně popisuje svůj život, svou rodinu, společníky a nelehké situace. I přesto, že nám deník osvětluje většinu z jejího života, její zajetí a smrt zůstává ve stínech. Kdo přesně zradil a udal rodinu Frankových? Otec Anny věřil, že to byl právě anonymní tip, který dopomohl gestapu k nalezení jejich úkrytu. Sám podezříval několik lidí, nikdy však veřejně nikoho nejmenoval. Napříč důkladnému vyšetřování se dodnes nepodařilo zrádce odhalit.

Znáte nějaké další tajemnosti z druhé světové války?

Zdroj: WeareTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články