5 nejhorších bitev moderní doby, ze kterých se ježí chlupy hrůzou. Obětí byly statisíce

Každá bitva se liší svým průběhem a počtem obětí. Existuje ale několik z nich, na které přeživší vzpomínají jako na prožité peklo.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ve 20. století proběhlo mnoho ničivých válek, včetně dvou světových, během kterých zemřely miliony lidé. Ovšem války se rozdělují na bitvy. Některé mohou být vlastně jen drobné srážky, jiné zase mohutné operace, ve kterých jsou nasazeny ohromné formace vojáků. Přesto existuje několik bitev, které vešly do historie jako něco, co již žádný z vojáků opravdu nechce zažít. Tohle je pětice z nich.

Bitva o Kyjev, 1941

Když německá vojska v létě 1941 postupovala směrem na Moskvu, doslova do pasti uzavřela statisíce vojáků Rudé armády bránících ukrajinské město Kyjev. Generálové chtěli pokračovat na Moskvu, ale Hitler jim přikázal toto třetí největší město Sovětského svazu dobýt. Bitva trvala déle než měsíc a Němci museli likvidovat jednotlivé kapsy odporu v bojích zblízka. Při střetu padlo 127 tisíc Němců a asi 700 tisíc sovětských vojáků.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Bitva u Verdunu, 1916

Boje kolem francouzského města Verdun trvaly skoro celý rok 1916. Němci se zde snažili francouzská vojska doslova rozdrtit. Obě strany postupem času své síly stále zvětšovaly, až v bitvě bojovalo 1,1 milionů Francouzů a 1,25 milionu Němců. Na zákopy zde neustále pršely dělostřelecké granáty a území změnily v pustou krajinu plnou kráterů. V bitvě na obou stranách padl téměř milion vojáků.

iZdroj fotografie: Public Domain

Obklíčení Leningradu, 1941-1944

Když se Němci dostali k druhému největšímu sovětskému městu Leningrad, narazili na houževnatou obranu. Navíc síly, které by byly nutné k dobytí města, potřebovaly jinde. Rozhodli se proto město a okolí obklíčit, zničit bombardování a vyhladovět. Na předměstích ale probíhaly téměř neustálé boje s těžkými ztrátami na obou stranách. Vojenská ztráty Němců dosáhly téměř 600 tisíc vojáků, mrtvých sovětských bojovníků bylo přes milion.

iZdroj fotografie: Public Domain

Bitva o Stalingrad, 1942 – 1943

Když se v létě Němci dostali ke Stalingradu, byla Rudá armáda rozhodnutá město nesoucí jméno sovětského vůdce tvrdě bránit. Mnohaměsíční bitva se odehrávala ve zničené městské zástavbě často na vzdálenost metrů a s úpornou zuřivostí. Nejdřív se Sověti jen stěží udrželi, ale nakonec v zimě podnikli protiútok. Němce obklíčili a ti umírali zimou a nedostatkem zásob. Němci v bitvě ztratili přes 700 tisíc vojáků, Sověti téměř půl milionu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

Bitva o Berlín, 1945

Když Rudá armáda dorazila v branám německého hlavního město, nacističtí vůdci přikázali vojákům i domobraně bránit se stůj co stůj. Ve městě bylo více než tři čtvrtě milionu ozbrojených Němců a proti nim stálo 2,5 milionů Sovětů. Často naštvaných kvůli zločinům, kterých se Němci v jejich zemi dopustili.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Výsledkem byla tvrdá pouliční bitva ve městě plném civilistů, která mohla skončit jen porážkou nacistů. Než se Němci vzdali, téměř 100 tisíc jich zahynulo, stejně tak přes 80 tisíc Sovětů. Které další bitvy jsou podle vás nejhorší?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články