Proč piráti nosili pásku přes oko? Zakrýt zraněné oko se tím pravděpodobně nesnažili

Piráti a námořníci v minulosti nedisponovali přístroji k nočnímu vidění a páska přes zdravé oko jim tak přišla velmi vhod.

i Zdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
                   

Od dětských knížek, přes hollywoodské filmy, až po zábavní parky, znakem každého dobrého piráta je páska přes oko. Opravdu však chybělo tolika pirátům oko? I když někteří piráti o něj jistě přišli v bitvách v důsledku částeček střelného prachu, který se v námořních válkách používal, ne všichni piráti, kteří nosili pásku přes oko, byli opravdu na jedno oko slepí. Existuje věrohodná teorie, i když zatím vědci nepotvrzená, že drancující námořníci využívali pásky jako doplněk ke zlepšení nočního vidění.

Akomodace oka

Námořníci se musí neustále pohybovat mezi temným podpalubím a jasným slunečním světlem na palubě. Při tak ostrém přechodu trvá oku 30 až 40 minut, než plně přivykne změně. Tak dlouhou dobu však piráti při drancování lodí rozhodně neměli a po slepu se do bitvy vydat přece nemohli. Jednoduché řešení tohoto problému by však mohlo poskytnout zakrytí jednoho oka páskou.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Útok a zničení části pirátské eskadry Shap Ng-tsai v Tonkinském zálivu, 21. října 1849.

Pirátská páska přes jedno oko totiž udrží zakryté oko připravené a adaptované na noční vidění. Tato jednoduchá technika byla zkoumána například během druhé světové války, Námořní pěchotou Spojených států amerických.

Využití pirátské pásky v armádě

V dobách před pokročilou medicínou byla páska přes oko běžně využívána lidmi, kteří si oko poranili či o něj úplně přišli a i dnes má v moderní medicíně své místo při léčbě některých očních vad. Kromě medicíny však páska našla využití například i mezi piloty.  

iZdroj fotografie: Ji-Elle / Creative Commons / CC BY-SA
Maltská loď napadena alžírskými piráty.

Piloti letadel používali pásku přes oko, aby si zachovali noční vidění, když byl příliš velký rozdíl v intenzitě světla uvnitř a vně jejich letadla, například když létali v noci nad jasně osvětlenými městy. Jedním okem mohli pozorovat dění venku, a když bylo třeba, sundali pásku ze zakrytého oka a byli schopni pohodlně přečíst neosvětlené mapy a přístroje uvnitř kokpitu.

Pirát bez pásky není pirát

Zda však i piráti nosili pásky přes oko právě z tohoto důvodu, či zda je vlastně vůbec nosili, není jasné. Do dnešního dne se výzkumným pracovníkům nepodařilo nalézt žádný věrohodný historický pramen, který by mohl potvrdit, že populární vyobrazení pirátů ve slavné knize Roberta Louise Stevensona či dnešních filmech, je historicky relevantní. Teorii s páskou přes oko však určitě vyzkoušejte, možná vás překvapí, že opravdu funguje.

Věděli jste, že zakrytí jednoho oka může napomoct lepšímu vidění ve tmě?

Zdroj: Wearethemighty, Skybrary

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články