Podvodník bez vzdělání úspěšně sloužil na torpédoborci jako chirurg. Díky své fotografické paměti se vepsal do dějin

Neuvěřitelná historka, podle které vznikl i film, je skutečností. Muž bez diplomu léčil na válečné lodi tak úspěšně, že nikdo nechtěl odhalenému podvodu věřit.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Aby se stal člověk armádním chirurgem, potřebuje v tomu diplom z lékařské fakulty. Jak jinak by se v případě krize dokázal postarat o zraněné vojáky. Přesto toto jasné pravidlo dokázal doslova na hlavu postavit známý americký podvodník Ferdinand “Fred” Waldo Demara. Za korejské války se mu podařilo úspěšně sloužit jako chirurg na kanadském torpédoborci. K jeho odhalení nepomohla jeho chyba, ale náhoda.

Využil fotografickou paměť

Fred Demara byl podvodníkem vlastně celý život. Postupně se vydával například za právníka, stavebního inženýra, výzkumníka rakoviny nebo psychologa. K předstírání využíval své vysoké inteligence a fotografické paměti. Díky tomu dokázal nastudovat a zapamatovat si řadu věcí, aby nikdo jeho trik neprohlédl. V roce 1951 byl v Kanadě, kde si jako falešný právník půjčil dokumenty lékaře Josepha Cyra.

iZdroj fotografie: Public Domain

S nimi bez jakéhokoli lékařského vzdělání nastoupil ke kanadskému námořnictvu a dařilo se mu úspěšně předstírat. Sice o něm měl jeden lékař pochybnosti, ale potíže překonal. Nakonec se ocitl na palubě kanadského torpédoborce HMCS Cayuga. Na něm se při válce v Koreji plavilo 219 námořníků a při jakémkoli problému se museli spoléhat na jeho pomoc. Když se vyskytl problém, rychle běžel do pokoje, nastudoval pasáže v knihách a díky fotografické paměti léčil.

Vyndal kulku ze zraněného vojáka

Známá je i historka, kdy kapitán lodi měl problém se zuby a potřeboval je vytrhat. Demara se bez jakýchkoli znalostí pustil do práce. Kapitán si dokonce poznamenal, že tak dobrou práci při vytrhávání zubů neviděl. Opravdová zkouška přišla v okamžiku, kdy na loď převezli několik zraněných korejských vojáků. Musel je operovat a jednomu dokonce vyndat kulku z hrudi. Je to až k neuvěření, ale všechny úspěšně léčil.

iZdroj fotografie: Public Domain

Osudným se mu stalo to, že se informace o vyndané kulce dostala do kanadských novin. Zde si jí všimla matka skutečného doktora Cyra a tajemství bylo odhaleno. Při vyšetřování údajně kapitán lodi nechtěl zprvu věřit, že jeho úspěšný lodní lékař je nestudovaný podvodník. Námořnictvo ho potichu propustilo. V roce 1979 se Demara účastnil srazu námořníků a ti ho vřele vítali. Na motivy jeho příběhu vznikl i film The Great Impostor, kde Demaru ztvárnil Tony Curtis.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články