Pouze půl druhé hodiny stačilo k popravě deseti nejhorších nacistických pohlavárů

Po skončení druhé světové války byly zahájeny soudní procesy s nacistickými válečnými zločinci. Po roce byli odsouzeni a popraveni – zjistěte, jaká byla jejich poslední slova.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Norimberský proces probíhal téměř celý rok – zahájen byl 20. listopadu 1945 a rozsudek padl až 1. října 1946. V tomto soudním procesu byly zúčastněnými stranami Spojené státy americké, Sovětský svaz, Francie a Velká Británie. Proces byl veden proti pohlavárům nacistického Německa, kterých bylo obžalováno celkem 24, avšak jen na 10 z nich se byl vykonán rozsudek smrti. Poprava oběšením byla vykonána 16. října 1946. Zjistěte, co říkali odsouzenci těsně před smrtí.

K soudnímu procesu nemuselo vůbec dojít

Dříve, než tzv. Norimberský proces získal podporu jak USA, tak Velké Británie, Sovětského svazu a Francie, se diskutovalo o možnostech potrestání nacistického Německa. Ve hře bylo jak zastřelení zajatých vedoucích nacistických funkcionářů, a to bez jakéhokoliv soudu, tak hromadná poprava desetitisíců německých štábních důstojníků. S jinou, avšak poměrně děsivou alternativou, přišel americký ministr financí Henry Morgenthau.

Ten navrhoval, aby Německo prošlo nucenou denacifikací a deindustrializací. V podstatě prosazoval podobná opatření, která nacisté chystali pro východní Evropu. Tzv. Morgenthauův plán nicméně nezískal plnou podporu diskutujících mocností, proto od něj bylo upuštěno. Místo něj se začalo vážně diskutovat o soudu evropských válečných zločinců, tzv. Norimberském procesu. Ten byl zahájen 20. 11. 1945 a rozsudek nad obžalovanými padl 1. 10. 1946.

Poprava proběhla bez účasti veřejnosti

Během soudního procesu vystoupilo na 240 svědků a bylo přečteno přes 300 tisíc svědeckých výpovědí. Datum vykonání rozsudku – popravy oběšením – bylo stanoveno na 16. října 1946 a místem vykonání popravy se stala tělocvična tamní věznice. Celkem bylo ke smrti oběšením odsouzeno 12 nacistů, avšak popravy se dožilo jen 10 (Martin Bormann zemřel během náletů v roce 1945 a Hermann Göring spáchal těsně před popravou sebevraždu, když rozkousl kapsli s kyanidem).

Celková doba popravy čítala pouhou hodinu a 34 minut. Veřejnost i novináři byli z popravy vyloučeni, avšak po jejím skončení si mohli prohlédnout a vyfotografovat mrtvoly kdysi vlivných Němců. To, co se dělo bezprostředně před popravou tak zná veřejnost jen z doslechu, stejně jako poslední slova odsouzených. Někteří z nich, například Hans Frank (polský guvernér), který na popraviště vstoupil s širokým úsměvem. Jiní – Arthur Seyß-Inquart vypadali omámeně a chovali se malátně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Norimberský justiční palác

Jiní – Fritz Sauckel či Ernst Kaltenbrunner tvrdili, že jsou nevinní a že o ničem, co se dělo, nevěděli. Alfred Rosenberg (nacistický ideolog) zase nechtěl před smrtí pronést vůbec nic. Říšský protektor pro Čechy a Moravu, Wilhelm Frick, zvolal jen „Ať žije Německo!. Julius Streicher, který vlastnil a vydával antisemitský týdenník Der Stürmer, křičel pouze „Heil Hitler“ a „Boševici vás jednou pověsíl“. Streicher zažil také jednu z nejdelších poprav – umíral dlouhých 13 minut.

Odsouzenci skončili pohřbení na neznámém místě

Všech deset popravených i jedenáctého zemřelého Hermanna Göringa poté, co si je veřejnost a novináři dostatečně prohlédli, opět odnesli. Co se stalo s těly odsouzenců, je předmětem spekulací. Někteří věří, že mrtvoly byly spáleny ve falešně označených rakvích a popel rozptýlen do řeky Isar. Jiní věří, že byli převezeni a spáleni v pecích koncentračního tábora v Dachau. Ať je pravda jakákoliv, nezveřejnění informace o místě posledního odpočinku těchto válečných zločinců mělo dobrý důvod – zamezit fanatikům navštěvovat hroby a uctívat je.

Myslíte si, že byl způsob popravy zvolený správně, nebo se mělo postupovat jinak?

Zdroj: Historytoday, Famoustrials

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru