Před osmdesáti lety se uskutečnil první velký útok vedený výsadkáři. Během útoku došlo k ohromným ztrátám na životech, přesto se Krétu nakonec podařilo dobýt

Při operaci Merkur se Němci snažili obsadit řecký ostrov Kréta, bitva však byla dlouho nerozhodná a výsledkem byly ohromné ztráty.

i Zdroj fotografie: Arthur Conry / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
                   

Když ztroskotal italský útok na Řecko, nezbylo Adolfu Hitlerovi než na jaře 1941 poslat svému spojenci vojáky na pomoc. Němci si s řeckou armádou a jejími britskými posilami poradili. Zdržel se ale kvůli tomu jejich útok na Sovětský svaz. Po dobytí pevniny zůstala spojencům jediná základna v oblasti na ostrově Kréta.

Z ostrova bylo možné bombardovat ropná pole

Na něm byly nejen řecké síly, ale i britští či novozélandští vojáci. Často jednotky oslabené boji na pevnině. Pro spojence i nacisty byla Kréta důležitá, protože se z ní dala ovládat významná část Středomoří. Letadla ze zdejších letišť by navíc dosáhla k rumunským ropným polím, odkud pocházela většina zásob pohonných hmot nacistů. Výpadek dodávek by mohl výrazně narušit útok na SSSR. Proto bylo nutné ostrov obsadit.

Všechno zvládnou výsadkáři

Němci zahájili útok 20. května 1941 ráno, kdy výsadkáři na padácích vyskočili u strategického letiště Maleme a města Chaina. Většina z nich se však dostala do vražedné palby spojeneckých jednotek, a buď padla, nebo byla těžce raněná. Některým se ale podařilo se opevnit v horách poblíž letiště. Proti útočníkům bojovali nejen vojáci, ale i ozbrojení obyvatelé ostrova.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Ani druhá vlna neuspěla

Odpoledne nad Krétu dorazila druhá vlna útočících jednotek. Tentokrát se soustředila na Heráklion a Rethymnon. Nevedlo se jí o moc lépe, mnohé výsadkáře obránci stačili usmrtit ještě před tím, než se vůbec dotkli země. Němci v této době dokonce uvažovali, že útok odvolají. Když padla noc, nebylo jasné, kdo vyhraje.

Ztráta strategického letiště

Spojenecké síly udělaly obrovskou chybu, když druhý polevily v obraně letiště Maleme. Když se ho podařilo Němcům obsadit, získali prostor, na kterém mohly začít přistávat posily. Těm se postupně dařilo situaci zvrátit a dobývaly stále větší část ostrova. Významnou pomoc Němcům poskytovala luftwaffe, která měla naprostou převahu ve vzduchu.

iZdroj fotografie: Royal navy / public domain

Britové raději ustoupili

Britové se pokoušeli na ostrov přisunout posily, ale německé letectvo tomu úspěšně bránilo. Týden po zahájení útoku, kdy spojenecké síly držely jen východní části ostrova, britské velení vydalo příkaz k evakuaci. Že se Britové stahují, zjistili Němci o den později. Spojencům se podařilo evakuovat více než 16 tisíc vojáků, avšak kolem 12 tisíc jich padlo do zajetí. Britové v bitvě ztratili tři křižníky a další vojenské lodě.

Němci masakrovali obyvatelstvo

Po skončení bitvy se Němci zaměřili na obyvatelé Kréty, kteří proti nim bojovali. Při čistkách během okupace jich kolem 25 tisíc zabili. Obsazení Kréty jim příliš ve válce ve Středozemí nepomohlo, ostrov byl daleko od bojiště. Strašlivé ztráty výsadkářů znamenaly, že se Němci již do žádné velké výsadkové operace nepustili. Posádka ostrova kapitulovala 8. května 1945.

Zdroj: Pilot Guides

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články