Nacistický průvodce pro šťastné a veselé Vánoce: Vůdcova vize se promítla do všech německých domácností

Jestli to tak Němcům vyhovovalo, těžko říct, ale Hitler na to pohlížel jinak. Naplánoval si dokonalé Vánoce, které museli dodržovat všichni obyvatelé Německa.

Hitler slaví Vánoce i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY SA
i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY SA
i Zdroj fotografie: Uživatel x-ray delta one / Creative Commons / CC BY NC SA)
i Zdroj fotografie: Uživatel Monado / Public Domain
Další 0 fotografie
                   

V německých Drážďanech byl nalezena tiskovina s názvem Nacistický průvodce Vánocemi. Byl objeven v jednom z depositářů Institutu saské historie a folklóru. Tato brožurka uváděla návod, jak mají členové nacistické strany a obyvatelé Německa slavit Vánoce. Obsahuje 20 stran, které jsou například plné toho, jak ozdobit stromeček nebo jaké koledy zpívat.

Nacistický průvodce Vánocemi

Brožurka byla vydána roku 1937 saskou pobočkou nacistické strany, organizací Heimatwerk. Tato organizace vznikla rok před vydáním průvodce. Byla založena jako propagátor saské germánské kultury. Brožurky byly určeny pro funkcionáře nacistické strany, kteří měli za úkol je distribuovat mezi obyvatelstvo.

Nacistické vánoce iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY SA

Po prohlášení, že žádná akce není tak německá, jako Vánoce poskytovala brožurka jasný návod, jak mají občané nacistického Německa zdobit stromky, jaké ozdoby mají použít, jak ozdoby na stromek nastrojit a jaké koledy mají během svátků zpívat, nebo poslouchat. Takto vypadaly Vánoce, které si naplánoval Adolf Hitler.

Nejsou Vánoce jako Vánoce

Nacistická vánoční brožurka také připomínala i to, že Vánoce nejsou křesťanského původu. Vyvracel to z toho důvodu, že nacismus na organizované náboženství nahlížel jako na konkurenta, a tudíž byl nepřítelem tohoto hnutí. V brožurce bylo také specifikován i přesný počet ozdob, které občan musí umístit na stromeček, a místo anděla nebo hvězdy měla být na špičce stromu nasazena svastika neboli hákový kříž. Bylo to pevné doporučení s vykřičníkem, tudíž bylo povinné.

Nacistický Vánoční večírek iZdroj fotografie: Uživatel x-ray delta one / Creative Commons / CC BY NC SA)

V brožurce, jakémsi vánočním nacistickém průvodci bylo také uvedeno, že svátky byly vytvořeny v rozporu s přáním církve. Proto nacisti do Vánoc umístili germánské mýty a legendy, místo narození Ježíše Krista. Tento průvodce přísně zdůrazňoval, že Vánoce mají pohanský původ a nutil křesťanské kněze Německu, aby při bohoslužbách přehodnotil Vánoce z hlediska nacistického pohledu na křesťanství. Kromě toho také zdůrazňoval to, že panna Marie byla německá matka.

Šťastné a nacistické

Rodiče byli nabádáni, aby předávání dárků uskutečnily formou hry na schovávanou a festival se tak odehrával v duchu oslavy germánské plodnosti, a ne oslavy Kristova narození. „Návod“ také citoval, že tradiční betlémské průvody ve školách by měly být nahrazeny hrami na motivy pohádek, aby oslavy posilovali německou symboliku.

Nacistické Vánoční ozdoby iZdroj fotografie: Uživatel Monado / Public Domain

V průvodci bylo dokonce určeno, jak má znít modlitba: „Trávíme Vánoce na bojišti, během bojů, spolu s Němci. Jeden je vždy s námi, stále s námi, vzdáváme mu hold.“ Ten „jeden“ byl samozřejmě Adolf Hitler, kterého nacisté vnímali jako spasitele německého národa. A takto probíhaly Vánoce za vlády Adolfa Hitlera.

Jak hodnotíte nacistické Vánoce za vlády Adolfa Hitlera?

Zdroj: WarHistoryOnline

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články