Atomová bomba v Hirošimě zanechala stíny umírajících vypálené na chodnících. Běhá z toho mráz po zádech

Atomové bomby, které shodily Spojené státy ve druhé světové válce na japonská města Hirošimu a Nagasaki, po sobě zanechaly stíny na chodnících a budovách.

i Zdroj fotografie: Hiromichi Matsuda / Creative Commons / Public Domain
                   

V japonských městech Hirošima a Nagasaki byly nalezeny na budovách a chodnících černé stíny lidí a různých předmětů. Ty jsou tam od atomového výbuchu, který proběhl 6. a 9. srpna roku 1945. Stíny mají neobvyklé tvary a spousta lidí se zajímá, proč tam vůbec jsou a co je způsobilo. Odpověď na tuto otázku přinesl Dr. Michael Hartshorn, emeritní správce Národního muzea jaderné vědy a historie v Albuquerque v Novém Mexiku a profesor radiologie.

Co znamenají neobvyklé stíny

Podle něj se při explodování každé z bomb šířilo intenzivní světlo a teplo od místa výbuchu. Jakékoliv předměty a osoby stojící v cestě pak absorbovaly světlo a energii. Okolní světlo následně bělilo okolí stínu. Zjednodušeně řečeno tyto děsivé stíny vykazují podobu betonu nebo jiných předmětů před výbuchem atomových bomb.

iZdroj fotografie: Uživatel Yamahata / Creative Commons / Public Domain

Příčinnou je jaderné štěpení

Intenzivní energie, která se při výbuchu uvolní, je výsledkem jaderného štěpení, k němuž dochází ve chvíli, kdy neutron zasáhne jádro těžkého atomu, jako jsou izotopy uranu 235 nebo plutonia 239. Během takové srážky se jádro prvku rozpadne a uvolní velké množství energie. Kolize následně odstartuje řetězovou reakci, jež pokračuje až do doby, kdy je vyčerpán veškerý základní materiál.

Útok na Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války

Atomové bomby použité při útocích na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945 byly poháněny uranem 235 a plutoniem 239, které uvolňovaly obrovské množství tepla a krátkovlnného záření gama. To je pro lidské tělo destruktivní, protože je schopné projít oděvem i kůží. Následně dochází ke ztrátě elektronů, které poškozují tkáň a DNA. V případě, že energie po výbuchu zasáhla předmět nebo osobu, byla absorbována a vytvářela bělící efekt mimo stín.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Atomová bomba, která vybuchla 6. srpna 1945 nad japonským městem Hirošimou, dostala přezdívku Malý chlapec. Exploze byla podle odborníků tak velká, že by se vyrovnala výbuchu 16 000 tun TNT. Téměř čtvrtina obyvatel města zemřela okamžitě a další čtvrtina později na následky výbuchu. Jenom tři dny po tomto výbuchu Spojené státy shodily další atomovou bombu, tentokrát na Nagasaki. Této jaderné zbrani se přezdívalo Tlustý muž. Její výbuch se vyrovnal odpálení 21 000 tun TNT.

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články