Saddám Husajn založil invazi do Kuvajtu na chybných předpokladech, pro něj osudných. V čem byl háček?

Když v roce 1990 vpadl Saddám Husajn do Kuvajtu, pevně věřil ve svůj úspěch. Porážku si však částečně přivodil sám.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Irácká armáda vtrhla na rozkaz Saddáma Husajna do sousedního Kuvajtu 2. srpna 1990. Invaze však vyvolala mezinárodní reakci, se kterou Saddám absolutně nepočítal. Ta vyvrcholila v lednu a únoru v podobě operace Pouštní bouře, při které spojenecká vojska (jejich nedílnou součástí byly i československé jednotky) Iráčany z Kuvajtu vytlačila. Jak se ale mohl Saddám tak zmýlit?

Husajn věřil v arabskou podporu

Jedním z hlavních předpokladů, se kterými Saddám Husajn při plánování anexe Kuvajtu kalkuloval, byla víra v to, že arabské státy neposkytnou pomoc západním zemím v případné intervenci. V tom se ale spletl, on sám byl trnem v oku mnoha zemím regionu a představoval pro ně riziko. Arabské země, především Saúdská Arábie proto Západ bezvýhradně podpořily.

iZdroj fotografie: PHC HOLMES, US Navy / Creative Commons / Public Domain CC0

Spojené státy se do války nezapojí

Dalším absolutním přešlapem byl předpoklad, že Američanům nebude obsazení Kuvajtu příliš vadit. Saddám vycházel z toho, že Američané přímo nepodpořili Kuvajt ve sporu s Irákem týkající se dodržování limitů těžby ropy daných kartelem OPEC. I zde byl Saddám velmi naivní. Americký prezident George Bush ani na chvíli neuvažoval o tom, že by měl Husajna nicneděláním podpořit.

Pátá největší armáda světa a její zkušenosti

Saddám Husajn měl ve své ozbrojené síly důvěru, která byla zčásti opodstatněná. Irácká armáda byla totiž v té době pátou největší na světě a dlouho sbírala zkušenosti ve válce se sousedním Íránem. Ani bojové zkušenosti a vysoké počty ale nezmohly ni proti absolutní technologické převaze koalice.

iZdroj fotografie: Neznámý autor / Creative Commons / Public domain CC0

Dlouhé budování obranných pozic

Mezi rychlým obsazením Kuvajtu a spojeneckou intervencí v lednu uběhlo dost času na to, aby Iráčané své pozice v Kuvajtu posílili a vybudovali pevné defenzivní postavení, alespoň tomu Saddám Husajn věřil. Je ironií osudu, že úspěch mu mohlo přinést opačné chování: nikoliv příprava na defenzivu, ale útok na Saúdskou Arábii ve chvíli, kdy koaliční vojsko nebylo ještě zformováno.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky