Smutný osud první bojové ponorky během americké občanské války. Z mise už se nikdy nevrátila

První bojová ponorka na světě vyplula na moře už během americké občanské války. Během svých služeb však došlo k několika potopení, které si vyžádaly životy posádek.

i Zdroj fotografie: Conrad Wise Chapman / Creative Commons / Public Domain
                   

V roce 1861 začal právník Horace Lawson Hunley spolu s inženýry Jamesem McClintockem a Baxterem Watsonem vyvíjen třímístnou ponorku. Jednalo se o podvodní plavidlo Konfederovaných států amerických s názvem CSS H. L. Hunley, která byla nasazena do bojů za americké občanské války. Už od samotného začátku jí kromě úspěchů provázely také neúspěchy, když se během několika plaveb hned třikrát potopila, což si vyžádalo životy celé posádky.

První úspěšný ponorkový útok v historii

První bojovou plavbu podnika miniponorka 17. února roku 1864. Při ní potopila USS Housatonic. Tento její úspěch se zapsal ho historie jako první úspěšný ponorkový útok. Následně se při té samé akci potopila i samotná Hunley i se svou posádkou, která zahynula. Její vrak byl nalezen až v roce 1995 a o 5 let později, v roce 2000 byl teprve vyzvednut. Následně putoval do Warren Lasch Conservation Center v North Charlestonu ve státě Jižní Karolína, kde je dodnes vystaven.

iZdroj fotografie: Uživatel DrStew82 / Creative Commons / CC BY-SA

Původní plány miniponorky Hunley

Ponorka Hunley měla podle původních plánů dostat vlečné torpédo. V červenci roku 1863 proběhl test, během kterého měla tuto zbraň předvést představitelům ozbrojených sil. Součástí akce bylo proplutí pod zakotvenou a vyřazenou nákladní lodí, kde měla její vlečná nálož plavidlo potopit. Předváděcí mise se povedla na výbornou, a tak bylo plavidlo brzy odesláno po železnici do Charlestonu, kde měla být nasazena do bojových akcí.

První potopení Hunley stálo život 5 lidí

Na určené místo dorazila Hunley 12. srpna roku 1863. Posádka pod vedením McClintocka ji začala testovat v přilehlých vodách. Velká změna však nastala ve chvíli, kdy konfederační orgány provedly změnu posádek. Přístup McClintoca se jim nelíbil, a tak ponorku převzala posádka vedená Johnem Paynem z obrněnce CSS Chicora. Během příprav k vyplutí na bojovou plavbu se však 29. srpna 1863 Hunley potopila z nejasných příčin. Jednou z udávaných možností je, že dovnitř vnikla voda prostřednictvím otevřených poklopů.

iZdroj fotografie: Barbara Voulgaris / Creative Commons / Public Domain

Hunley zahynul na palubě své ponorky

Na palubě tehdy zahynulo 5 z 8 členů posádky. Další vyplutí ponorky proběhlo 15. října roku 1863, kdy si ji vzal do velení osobně H. L. Hunley. Jeho cílem bylo podplout v přístavu zakotvenou loď CSS Indian Chief a vynořit se na druhé straně. Stala se však chyba a ponorka se vůbec nevynořila. Nalezena byla až 7. listopadu téhož roku. Všichni na palubě, včetně samotného H. L. Hunleyho, zahynuli. Vrak byl vyzvednut a nad jejím osudem zůstávaly otazníky.

Ponorku čekaly úpravy

Unionisté se navíc nějakým způsobem dozvěděli o existenci podobného plavidla a provedli patřičná opatření na obranu. Po tomto zjištění vyšlo rozhodnutí o úpravě miniponorky Hunley. Vlečné torpédo bylo nahrazeno za tyčové a posádka se skládala z dobrovolníků. Nově se také ponorka nesměla zcela ponořit, protože to bylo příliš riskantní. Velitelem dobrovolnické posádky se nově stal George Dixon.

Poslední bojová akce Hunley

Ponorka vypnula ve večerních hodinách dne 17. února roku 1864 na svou poslední bojovou plavbu. Jejím cílem byla americká šroubová šalupa USS Housatonic, která byla zakotvena pře Charlestonem. Její posádka sice zahlédla přibližující se ponorku, avšak střelba z ručních zbraní nebyla velmi účinná. Hunley narazila do boku lodi a prorazila trup. Během pěti minut šla USS Housatonic ke dnu. Ponorka Hunley se z bojové akce nevrátila a dalších 136 let zůstala nezvěstná. Vyzvednuta byla až v roce 2000.

Slyšeli jste už o první bojové ponorce Hunley?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články