Charles A. Lindbergh: První pilot, který přeletěl Atlantik bez mezipřistání, veřejně sympatizoval s Hitlerem

Lindbergh sepsal tajnou zprávu určenou Britům, ve které dal jasně najevo, že případný pokus Británie a Francie zastavit Hitlerovu agresi, bude představovat jejich vojenskou sebevraždu.

i Zdroj fotografie: Library of Congress / Public Domain
                   

Charles Lindbergh byl nejslavnějším americkým letcem své doby. Proslavil se jako kaskadér a pilot v době, kdy letectví bylo ještě poměrně mladé a například dálkové lety byly považovány za extrémně nebezpečné, až nemožné. Ještě větší pozornost, než jeho mimořádné letecké schopnosti si však získal jeho veřejně prezentovaný pravicový postoj. Charles Lindberg totiž oficiálně sympatizoval s Hitlerem.

Přes oceán pouze s kompasem

Lindbergh se již v mládí zamiloval do letectví a ze všeho nejvíce ho fascinovaly dálkové lety. Koncem dvacátých let jako extrémně odvážný poštovní letec U.S. MAIL podnikl soukromě řadu úspěšných dálkových letů, například do Mexika a Kanady. Trvalou slávu mu však přinesl až let z USA do Francie. V květnu roku 1927 dokázal něco, co se v tehdejší době považovalo za téměř nemožné; úplně první samostatný transatlantický let bez mezipřistání mezi New Yorkem a Paříží.

iZdroj fotografie: Library of Congress / Public Domain
Charles Lindbergh se svou ženou na pobřeží Najima, Fukuoka v Japonsku.

Se svým letounem „Spirit of St. Louis“ vzlétl Lindbergh z Rooseveltova letiště a po dlouhých 33 hodinách přistál v Paříži, Získal tím kromě světové proslulosti také například Orteigovu cenu v hodnotě 25,000 dolarů, kterou nabízel newyorský hoteliér Raymond Orteig tomu, kdo první bez mezipřistání doletí z New Yorku do Paříže. Lindbergův prvotřídní výkon značně pozvedl zájem amerického národa o letectví a o téměř osm desetiletí později posloužil jako impuls pro vznik prestižní ceny „X Ansari“.

Jeho let nadchl celý národ a Američané jej měli možnost sledovat díky novému masovému médii, kterým byl rozhlas. Také noviny a časopisy přicházely se speciálními čísly, věnovanými právě historicky prvému leteckému přeletu z Nev Yorku do Paříže přes Atlantik. Populární časopis Time vyhlásil Charlese Lindbergha mužem roku 1927. Díky své odvaze a ochotě riskovat se stal jednou z hrdinských postav 20. let 20. století, obdivovanou širokou veřejností i nadšenci pro letectví, z nichž mnozí jej označili za svůj vzor.

Ublížil si svými pronacistickými názory

O to více veřejnost mrzelo, když se koncem 30. let stal Lindbergh pro své radikální názory a výroky, které se zdály být pronacistické a antisemitské, poněkud kontroverzní osobností. Málokdo však dnes přiznává, že i když byl do jisté míry obdivovatelem letectví v Německu, se kterým spojoval i německou hitlerovskou nacistickou ideologii jako zdroj jeho úspěchů, byl především Američan a vlastenec.

Stejně nevysvětlitelně tvarovaný jako Vought V-173 „Flying Pancake“; Charles Lindberg s ním kdysi létal a nazval letadlo překvapivě snadno ovladatelné. http://popme.ch/6187e4lT

„https://www.facebook.com/popularmechanics/“ > Populární mechanika dne Neděle 2. února 2014

Využíval své popularity v Německu ve prospěch amerických tajných služeb. Svou úmyslně poškozenou image v tomto směru si však zvládl napravit během druhé světové války, kdy dokonce tajně létal v Tichomoří jako civilní expert v USAAF a měl na svém kontě i velmi nelegální sestřel japonského letadla. Dodnes se na něj vzpomíná jako člověka, který dokázal v oblasti letectví to, co nikdo před ním, a který inspiroval k létání nespočet dalších lidí.

Lindberghův veřejně prezentovaný pronacistický postoj

Po široce v médiích probíraném únosu a vraždě svého prvého dítěte se Lindbergh s manželkou přestěhoval do Evropy. Americká vláda mu zprostředkovala kontakty na ministerstva letectví v několika zemích, včetně toho Německého. Lindbergh byl ohromen tím, co viděl v Luftwaffe a obdivoval způsob, jakým nacisté přebudovali a pozvedli německé hospodářství.

iZdroj fotografie: Library of Congress / Public Domain
Charles Lindbergh se svou ženou na návštěvě v Nevadě, 1931.

Brity a Francouze pokládal za dekadentní a odsouzené podléhat „vyšším“ německým technologiím, zejména pak jejich letectvu. Jednoduše měl na francouzskou a britskou vládu stejný názor, jako na americkou demokracii. Hitler a jeho nohsledové využili Lindbergova zájmu o letectví. Ukazovali mu svá nejlepší letadla, zveličovali jejich schopnosti a zahrnovali ho lichotkami; leteckými přehlídkami, prvotřídními večeřemi a různými oceněními. Netušili, že sympatický Lindberg vzápětí předává získané informace americkým tajným službám.

Lindberg své krytí špionážních aktivit v Německu maskoval velmi dobře, z dnešního pohledu možná až moc. Netrvalo dlouho a Hitler měl v něm veřejného obdivovatele. Lindbergh hovořil v médiích o tom, že je přesvědčen, že nacionální socialismus je ideologií budoucnosti a tvrdil, že kdyby se USA, Francie či Británie odvážily postavit Němcům, hrozilo by jim, že budou poraženy.

Nespravedlivá nálepka kolaboranta

Zastával veřejně tehdy velmi rozšířený izolacionistický názor převážné většiny obyvatel a řady politiků v USA o tom, že by se USA měly držet mimo nadcházející konflikt druhé světové války, a že by bylo lepší zůstat v izolaci raději v bezpečí za Atlantským oceánem, zatímco demokracie západní Evropy nevyhnutelně podlehnou náporu německého impéria.

Charles Lindberg ✈️

Zveřejnil( a) Ricardo Alas dne < "https://www.facebook.com/ricardo.alas.9/posts/10211818599397971" > Pondělí 21. srpna 2017

Kromě toho silně nenáviděl komunismus a nacisty veřejně označoval za zásadní překážku naplnění hrozby sovětské nadvlády v Evropě. V září roku 1941 pronesl v americkém rozhlase Lindbergh svůj slavný proslov pod názvem „Řeč o neutralitě“, ve kterém se plně přihlásil k ideologii „izolacionalismu“ a nastínil americké veřejnosti svůj negativní postoj vůči zapojení USA do války.

V prosinci 1941 po útoku na Pearl Harbor se ale z veřejného prostoru stáhl a tichou cestou se zapojil do celonárodní snahy o vítězství v celosvětovém konfliktu, do kterého se USA byly nuceny zapojit. Jeho předchozí veřejná vystupování ve prospěch nacistického Německa mu však vypálila cejch sympatizanta nacistického Německa, který nosil celou válku a ještě dlouho po ní.

Jak se podle Vás dívá dnešní americká společnost na kontroverzní osobnost Charlese Lindbergha?

Zdroj: Airforcemag, Britannica, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články