Bývalá otrokyně Harriet Tubman: První žena, která vedla bojovou operaci za americké občanské války

Američtí černoši se na straně Unie zapojovali do bojů za americké občanské války. Existovala ale žena, která mnohé předčila schopnostmi a věhlasem.

i Zdroj fotografie: The Library of Congress / Public Domain
                   

Pokud máte představu, jak asi vypadala první žena, která v americké občanské válce Severu proti Jihu vedla bojovou operaci, nejspíše budete daleko od skutečnosti. Byla to velmi úspěšná špionka, které dodala na Sever tolik kvalitních informací, že jí unijní generálové bezmezně věřili. Jmenovala se Harriet Tubmanová a byla to bývalá černošská otrokyně, která uprchla z Jihu.

Svatba bez povolení

Narodila se někdy mezi lety 1820 až 1825 do otroctví. Ačkoli to neměla dovolené od svého majitele, v roce 1844 se provdala za svobodného černocha Johna Tubmana. Ten ale nechtěl odejít na Sever a tak ho v roce 1849 opustila a utekla z otroctví. Na jih USA se ale často vracela a pomáhala uprchnout dalším otrokům. Stala se jednou z významných členů organizace Podzemní dráha, která útěky organizovala. Díky tomu dokonale znala rozsáhlá území mezi Severem a Jihem.

iZdroj fotografie: Horatio Seymour Squyer / Public Domain
Harriet Tubman

Po začátku války proto začala pomáhat armádě Severu. Navštěvovala města Jihu převlečená za stárnoucí černošku. Mluvila s otroky, kteří pro ni vytvořili dokonalou zpravodajskou síť a dodávali jí velmi kvalitní informace. Důvěra v ní byla tak veliká, že jí nakonec bylo dovoleno s plukovníkem Jamese Montgomeryho plánovat vojenskou operaci.

Útok na jižanské farmy

Ta byla nazvána Combahee River Raid a šlo o nájezd na plantáže u řeky Combahee. K tomu byly vyčleněny tři parníky, kterým měla Harriet Tubmanová pomoci s navigací a dovést je k místům, kde způsobí největší škody. Útok začal brzy ráno 2. června 1963 a Tubmanová do něho vedla 150 mužů. Velkou roli hráli také otroci, kteří na plantážích pracovali. Těm se podařilo uprchnout a více než 700 se jich nalodilo na parníky.

iZdroj fotografie: William H. Cheney / Public Domain

Vojáci zničili několik plantáží, zmocnili se zásob za tisíce dolarů a další zničili. Šlo o veliký úspěch o kterém později psaly i noviny. Ani po konci občanské války Harriet Tubmanová neustala v aktivitách na pomoc bývalým otrokům. Potýkala se i s mnoha dluhy. Teprve až v roce 1895 jí byl přiznán vdovský důchod za službu jejího dalšího manžela a později i sama získala vojenskou penzi. Bývá dnes označována za jednoho z nejznámějších civilistů občanské války.

Věděli jste, kdo byla za občanské války Harriet Tubmanová?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články