Legendární tvrz Bouda nabývá po letitém ničení válkou a rabování znovu své původní krásy

Tvrz Bouda dostává znovu po 80 letech svou původní podobu. Devastovali ji nacisté a poté i za komunismu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Harold / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rekonstrukce dělostřelecké tvrze Bouda nabývá finální podobu. V začátcích okupace roku 1939 němečtí vojáci značně zdevastovali. Od toho času už jen chátrala a nikdo ji nevyužíval. Naštěstí se na počátku 90. let parta nadšenců rozhodla tvrz začít dávat do původního stavu. Následně byla i zpřístupněna veřejnosti a aktuálně do ní investuje peníze Pardubický kraj. 

K devastaci tvrze došlo za války i za komunismu 

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) prohlásil, že hlavním cílem je celou tvrz Bouda navrátit do stavu připravenosti pro obranu státu. Nyní se pracuje hlavně na vchodovém srubu tvrze Bouda a okolo něj. Udělají se kompletní izolace a omítky, vrací se všechny pancéřové prvky a součásti, které chybí. Během let je totiž buďto odnesli Němci, a co se nepodařilo odvézt jim, o to se postarali lidé za komunismu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Devastování tvrze začalo již před lety. Příčinou bylo tenkrát rozhodnutí československé vlády o tom, že systém pohraničního opevnění připadne bez boje nacistické armádě. Ta začala s odstraňováním pancéřových zvonů. Podařilo se jim vytrhnout všech 10, ale odvézt pryč už zvládli pouze tři z nich. Pravděpodobně proto, že k nim byla dobrá cesta. Co pak neponičili nacisté, o to se postaral za komunismu kovošrot. 

Pancéřové zvony jsou již zpět na svém místě

Železobetonové objekty během času musely také odolávat testování účinnosti zbraní. Vojáci je zkoušeli odstřelovat nejrůznějšími druhy střel. Na našem území se však nacházejí objekty, které měly odolat granátům až do ráže 42 cm. Tvrze, včetně Boudy, byly stavěny v nejsilnějším stupni odolnosti. A během června se konečně dvě repliky pancéřových zvonů vrátily na své místo. Avšak narozdíl od původních nejsou tak těžké. 

iZdroj fotografie: Uživatel Harold / Creative Commons / CC BY-SA

Originální zvony totiž vážily okolo 52 tun a byly lité, zatímco nové mají pouhých 10 tun. Rozměry jsou však naprosto totožné s těmi původními. Rozdíl je jen ve složení materiálu, kdy se jedná o ocel s betonem. Další v pořadí pro rekonstrukci, jakmile se seženou další finance, budou prostory vchodového srubu. Budou se dělat nové elektroinstalace, vodoinstalace, vzduchotechniky a dalších systémů, kterými by měl objekt disponovat. 

Několik zajímavostí o tvrzi Bouda

Tvrz Bouda je jediný příhraniční objekt, který nebyl po válce přestavěn a využíván pro armádní skladovací nebo krytové účely. Je také nejmenším z pěti velkých objektů. Další zajímavostí, která se k tvrzi pojí, je nejchladnější památka v Česku. V některých místech je 4,5 až 5 stupňů celsia. V Pardubickém kraji se jedná o hojně navštěvované turistické místo. Rozhodně tak tato unikátní památka stojí za návštěvu. 

Zdroj: CNN Prima NEWS, MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články