Čarodějnice z Ruska aneb Jediné ženské letectvo na celém světě. Z jejich příběhů mrazí, byly stejně nebezpečné a smrtící jako muži

Ruské ženy, které byly stejně nebezpečné jako muži. Sloužily v leteckém pluku jako pilotky, navigátorky i mechaničky. V noci vylétaly a útočily na nepřátele.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Příběh ruských nočních čarodějnic, které byly za druhé světové války jediné ženské letectvo na celém světě. Letectvo nočních čarodějnic bylo nápadem Mariny Raskové, která byla známou sovětskou navigátorkou. V roce 1941 vznikly tři pluky, složené výhradně z žen. Jednalo se o pluky dálkových nočních bombardérů.

Dobrovolnice do leteckého pluku

Marie Rasková poprosila dobrovolníky z řad žen. Okamžitě jí odpověděly ženy napříč celé SSSR . Byla v té zemi idolem. Ženy, které se přihlásily, se staly nejen pilotkami, ale také pracovaly jako zbrojařky, navigátorky, ale i jako mechaničky.

Mnoho žen prošlo i školením, desítky továren po celém sovětském svazu měly letecké kluby, které dávaly možnost naučit se létat i těm nejchudším lidem. Například Káťa Budanová, byla to jen obyčejná vesnická holka, která musela pracovat už od dětství a stala se jednou z nejznámějších sovětských pilotek druhé světové války.

Boj za rovnoprávnost žen

Sovětské ženy všem dokázaly, že umí dělat stejně dobře jako muži. Otevíraly se jim možnosti, které s hrdostí vítaly. Některé ženy neměly problémy létat s bombardéry Pe –2 nebo dokonce se stíhačkami Jak –2. Ve skutečnosti se jim povedlo sestřelit desítky německých Messerschmittů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Být ženou v armádě pro ně nebylo moc lehké. Byly cílem výsměchu, dostaly přezdívku Raskovy panenky. A to jen proto, že se nedržely ideologie státu. Posmívali se jim kvůli nepadnoucím uniformám, které byly ušity pro muže.

Boj Nočních čarodejnic

Válečné činy pilotek byly neobyčejné. Během války bylo popraveno ruskými nočními bombardéry mnoho Němců. Používaly křehká a lehká letadla U–2, která byla vyrobena z překližky a látky, poháněly je motory o výkonu 100 koní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přeletěly přední linii s vypnutými motory a jen tiše klouzaly nad spícími nepřáteli. Navigátor hodil světlici, kterou označil místo kam mají letouny shodit svůj náklad. Letadla měla palivo jen na hodinový let. Během noci stihly vzlétnout čtyřikrát, vždy se musely vrátit a doplnit palivo a náklad. Používaly jen základní noční vybavení, ale i tak dokázaly nepříteli způsobit značně velké škody.

Konec ženského letectva

V roce 1943 dosáhlo sovětské letectvo vzdušnou převahu nad Němci, nakonec Noční Čarodějnice, ukončily svojí činnost. Nejkrutější osud potkal Lilyu Litviakovou, přezdívanou Bílá růže, její tělo nikdy nebylo nalezeno a rodina se potýkala s pomluvami, že Lilya zběhla.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články